Piše: Pozareport.si, L. K. F.
Kakor danes poroča Bojan Požar na svojem portalu Pozareport.si, »je zdaj tudi uradno potrjeno, da Igor E. Bergant, ki velja za ’nedotakljivega’ voditelja Odmevov na TV Slovenija, z vodenjem dogodkov prek svojega statusa samostojnega podjetnika ne krši samo kodeksa Društva novinarjev Slovenije (katerega član je), ampak tudi delovnopravno zakonodajo javnega zavoda RTV Slovenija, kjer je redno zaposlen.«
Požar nadaljuje: »Kar nam – črno na belem – pokaže (dokaže) primer njegovega nedavnega vodenja vladne konference 20. junija v Mariboru, vse to pa je najlepše razvidno iz uradnih odgovorov RTV, ki smo jih prejeli včeraj na podlagi naših vprašanj.« Ter navaja novinarska vprašanja, ki jih je poslal službi za medije RTVS, in odgovore nanje.
Oboje skupaj povzemamo z njegovega portala Pozareport.si:
»- Ali je IEB imel dovoljenje delodajalca, da vodi konferenco / okroglo mizo Vlade RS, minuli torek, 20. 6., v Mariboru (kar je bilo tudi javno objavljeno na spletu)?
Odgovorne urednice informativnega programa (Jadranke Rebernik, op. a.) ni vprašal za dovoljenje niti je ni obvestil, da bo vodil vladni dogodek.
Ker je šlo za delovni dan, me zanima, ali je IEB vzel dopust oziroma kako drugače opravičil svojo odsotnost v službi?
Igor E. Bergant se je ta dan evidentiral s prihodom v večernih urah, in sicer je bil prisoten 5 minut, od 19:16 do 19:21.
– Če ni imel dopusta, od kdaj do kdaj je bil tisti dan v službi in kakšne so bile njegove delovne obveznosti? Če jih je imel, ali jih je korektno opravil?
Ne komentiramo.
– Kako se na RTV izravnavajo presežne oz. manjkajoče ure?
Na RTV-ju se izvaja izravnava ur dvakrat letno! In sicer 30. 6. ter 31. 12. v tekočem letu za javne uslužbence, ki imajo delavni urnik z neenakomernim delavnim časom. To v praksi pomeni, da se števec ur za omenjene javne uslužbence postavi na vrednost ’nič’, če je stanje ur negativno! Če pa je stanje ur ob izravnavi pozitivno, se števec prav tako postavi na stanje ’nič’, le da se presežne ure prenesejo na posebni števec ’Presežek ur izravnalno obdobje’! To so nadure, ki se jih lahko po dogovoru z vodstvom koristi v razmerju 1:1,3 ali pa gredo v izplačilo nadur! Za javne uslužbence z enakomernim delavnim časom te izravnave ni!
– Ali ima IEB v zadnjem izravnalnem obdobju presežek ali manko ur in koliko?
Igor E. Bergant ima manko ur, trenutno ima 139 ur primanjkljaja.«
Bojan Požar ob tem zapiše: »Iz pričujočih odgovorov RTV Slovenije je torej razvidno naslednje: voditelj Odmevov in novinar informativnega programa TVS Igor E. Bergant je (vsaj) pri vodenju tega vladnega dogodka evidentno kršil delovnopravne predpise. In se je tega tudi zelo dobro zavedal, zato je še isti večer pritekel do stavbe RTV in poskušal s ’štemplanjem’ rešiti svoj ’delovni dan’, kar je, mimogrede, skrajno podlo početje, res nevredno novinarja javnega medija. Odgovori RTV Slovenija (velik manko ur!) pa kažejo še na precejšnjo verjetnost, da je Bergant zelo podobno počel tudi ob vodenju drugih dogodkov. Vse to pa nedvoumno potrjuje naše dosedanje ugotovitve, da se Bergant pod krinko novinarskega političnega aktivizma (stavke in podobno) dejansko bori predvsem za svoje zasebne privilegije. Povedano drugače, da se na RTV ne bi nič spremenilo, da bi vse ostalo tako, ko je bilo doslej … A Bergant je tokrat, kot se temu reče, zasačen s prsti v marmeladi. In zdaj bomo videli, pravi eden od boljši poznavalcev RTV in slovenske medijsko-politične scene, ali je Igor E. Bergant res nedotakljiv?!«