Piše: Vida Kocjan
Golobova koalicija je v letu dni uresničila samo enega od svojih ključnih ciljev mandata. To je prevzem RTV Slovenija, ki bo sedaj volivce prepričevala, da vlada niti s tem problemom niti z drugimi nima nič. V vladi so srečni in nasmejani.
Medletna rast cen življenjskih potrebščin je bila maja 8,4-odstotna, tolikšna je bila stopnja inflacije, cene hrane pa so se povišale za skoraj 15 odstotkov. Inflacija v Sloveniji je še vedno bistveno višja od inflacije v državah z evrom. Preobrat se je začel lani kmalu po nastopu vlade Roberta Goloba. V času prejšnje, Janševe, vlade je bila inflacija v Sloveniji nižja kot v evroobmočju.
226 milijonov evrov primanjkljaja
V prvih petih mesecih letošnjega leta je državni proračun dosegel primanjkljaj v višini 226 milijonov evrov, kar je več kot v istem obdobju lani. Skupni primanjkljaj je bil večji za 209 milijonov evrov, medtem ko je bil »očiščeni« presežek (brez interventnih ukrepov) manjši za 293 milijonov evrov. Upad »očiščenega« presežka pa je predvsem posledica nižje rasti prihodkov v primerjavi z istim obdobjem lani, in to predvsem zaradi nižjih dohodkov od davka na dohodek pravnih oseb in višje rasti stroškov dela. Na to je v svojem poslanskem vprašanju vladi opozorila tudi Anja Bah Žibert in dodala: »To kaže, da vlada kljub obljubam ne zmanjšuje primanjkljaja državnega proračuna, temveč se je ta v prvih petih mesecih leta 2023 povečal.«
Bah Žibertova je bila kritična tudi do Tanje Fajon, ministrice za zunanje zadeve in podpredsednice vlade, ki je v oddaji Tarča na prvem programu Televizije Slovenija 1. junija izjavila, »da imamo rekordno rast«. Dejstvo pa je, da je imela Slovenija v letu 2022 5,4-odstotno gospodarsko rast, pri čemer je bila ta izrazitejša v lanski prvi polovici leta, ko vlada Roberta Goloba še ni nastopila svojega mandata. V letu 2021, ko je vlado vodil Janez Janša, je bila gospodarska rast kar 8,2-odstotna. V letu 2023 Banka Slovenije Sloveniji napoveduje samo 0,8-odstotno gospodarsko rast, Evropska komisija pa 1,2-odstotno. Kazalnik gospodarske rasti, ki je hkrati tudi bruto domači proizvod (BDP), se je v obdobju vlade Roberta Goloba neverjetno poslabšal in še slabše kaže.
Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!