9.1 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

(AKTUALNO) Tri evropske politične stranke ogorčene nad dogajanjem v Sloveniji

Piše: Domen Mezeg (Nova24tv.si)

Več evropskih poslancev, tudi Romana Tomc, je podalo izjave, ki kritizirajo obujanje komunizma Golobove vlade. Poslanci evropskega parlamenta (ReNew, EPP, ECR) so ogorčeni nad dogajanjem v Sloveniji. Čeprav predlog ni prišel na plenarno zasedanje, bodo v EPP še naprej poskušali temo uvrstiti na eno naslednjih sej. 

V strankah ReNew, EPP, ECR Evropskega parlamenta so zgroženi nad dogajanjem v Sloveniji. Govora je o obujanju komunizma s strani vlade Roberta Goloba, obisku kulturne ministrice Aste Vrečko v Čebinah, ukinitvi spominskega dne na žrtve komunističnega terorja, na vračanje kipa Josipa Broza Tita na Brdo, o odrekanju pravice do pokopa v revoluciji pomorjenih Romov na Žalah s strani Zorana Jankovića itd.

Evroposlanka Romana Tomc je v nagovoru uvodoma spomnila, da v tekočem tednu na plenarnem zasedanju evropskega parlamenta žal ne bo obravnavana odločitev Golobove vlade, da ukine dan spomina na žrtve komunističnega režima. “Vendar zgodba v Evropskem parlamentu s tem ni končana. Evropska levica je na konferenci predsednikov, ki odločajo o dnevnem redu plenarnega zasedanja, preprečila to obravnavo, s tem ko je preglasovala desne stranke, ki žal v tem trenutku v Evropskem parlamentu nimamo več večine.” Ko je kolege obvestila o odločitvi slovenske vlade, so bili začudeni.

 

Gre predvsem za moralno vprašanje, ne za politiko!
Romana Tomc izpostavlja, da evropski poslanci niso mogli verjeti, da lahko nekdo v EU stori kaj takšnega. Evropska ljudska stranka kot največja politična skupina v Evropskem parlamentu stoji za slovensko pobudo in najostreje obsoja poveličevanje komunizma ter podpira prizadevanja stranke SDS pri opozarjanju na zločine, ki jih je ta totalitarni režim zagrešil. O tem je bilo v Strasbourgu na plenarnih zasedanjih sprejetih kar nekaj resolucij. Poveličevanje komunizma, njegovih simbolov in zločinskih diktatorjev, je nedopustno. “To je evropska vrednota, to je norma. Tu ne gre za politiko. Gre predvsem za moralno vprašanje. In res, težko je razumeti, da nekdo ne obsoja zločinov, in da celo zanika pravico žrtev, da dobijo svoj grob in dan svojega spomina.”
Evropska poslanka iz vrst SDS je ob koncu nagovora spomnila, da se na levici radi postavljajo za človekove pravice, za vladavino prava, za demokracijo itd. Ta načelnost pa “pade takoj”, ko je potrebno braniti svoje. “V takšnih primerih se radi ozrejo proč.” Prepričana je, da bo ta njihova odločitev nedvomno pustila posledice in da celo njihovi volivci tega enostavno ne razumejo.

Med žrtvami nacionalnega in internacionalnega socializma ne delajmo razlik!
Izjavo je podal tudi bolgarski evroposlanec Andrej Kovačev, član EPP. Uvodoma je poudaril, da je bila EU rojena iz krvave zgodovine 20. stoletja, ko je umrlo na milijone žrtev totalitarnih režimov (nacionalnega socializma, komunizma in fašizma). “Mladim generacijam dolgujemo spomin na vse žrtve totalitarnih režimov vključno z žrtvami komunizma.”

 

“Komunizem je bil strahovita diktatura v polovici Evrope,” je prepričan. Vnovično združenje Evrope leta 1989 je po njegovem “velik dosežek evropskih narodov”. Posvaril je, da nikdar ne smemo pozabiti trpljenja milijonov žrtev. “Zato obsojam odločitev slovenske vlade, da je ukinila dan spomina na žrtve komunizma in da ne spoštuje njihovih sorodnikov in vseh ljudi, ki so trpeli pod jugoslovanskim totalitarnim komunističnim režimom. Pokloniti se moramo vsem žrtvam in ne moremo ločevati na žrtve nacionalnega socializma in na žrtve internacionalnega socializma.” Hkrati je še prepričan, da sta oba totalitarna režima enakovredna, ko je govora o milijonih evropskih žrtev.

 

Po 94 milijonih pomorjenih je nepredstavljivo, da nekateri komunizem še vedno olepšujejo!

Spregovorila je tudi latvijska evroposlanka Sandra Kalniete iz EPP. Uvodoma je poudarila, da je spominjanje eno od ključnih evropskih vrednot. Po njeno bi se morali spominjati in učiti iz preteklosti, da ne bi ponavljali napak. Zanjo je popolnoma nepredstavljivo, da po 94 milijonih žrtvah komunizma še vedno obstajajo takšni, ki bi ga radi olepšali (zločine komunistov), in da ukinejo nacionalni dan spomina na žrtve tega zločinskega sistema. “Žrtve si zaslužijo, da se jih spominjamo in da jih spoštujemo.” Njihovi svojci bi po njenem morali izvedeti, kje so pokopani, naša dolžnost pa je, da se spominjamo preteklosti in tistih, ki so trpeli pod komunističnim jarmom.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine