-0.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Je Golobova vlada evropskemu komisarju Reyndersu povedala resnico o pravosodju v Sloveniji?

Piše: Andrej Žitnik (Nova24TV.si)

Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders se te dni mudi v Sloveniji. Srečal se je s pravosodno ministrico Dominka Švarc Pipan. Glede na sporočilo za javnost po sestanku, kjer sta se strinjala, “da je pri reformah pravosodja nujno zagotoviti neodvisnost sodnikov”, je jasno, da se evropskemu komisarju ne sanja, kaj se v Sloveniji dogaja in kako zelo je Golobova vlada naluknjala vse postulate pravne države.

Reynders je kot kakšen NPC govoril “o opaznem napredku pri reformah na področju zakonodaje in dodelitve sredstev. Pri slednjem je po besedah komisarja, ki bo o tem po napovedih več povedal julija, pomembno nameniti več denarja za digitalizacijo pravosodnega sistema, da se lahko sledi spremembam v pravosodju in se izkoristijo najboljše prakse. Kot je dejal Reynders, so pomembne tudi investicije v kadrovske vire, kot sta nagrajevanje sodnikov in zaposlovanje novih tožilcev, da bi nadomestili tiste, ki se bodo upokojevali”. Evropski komisar je bil torej degradiran na vlogo javnega propagandista trenutne vladne koalicije.

Reynders je očitno prišel v Slovenijo kot promotor trenutne vlade. Če ve, kaj se dogaja v zakulisju ali ne, je pravzaprav nepomembno. Kot evropski komisar bi moral vedeti. Konec koncev je svet globalna vas, informacije pa še nikoli niso bile tako zelo na dosegu roke, kot so danes. Reynders torej ne ve, kako lomijo roke ustavnim sodnikom in jim ponujajo službe v evropskih pravnih institucijah (celo s kolaboracijo Evropske komisije). Ne ve, da sta si dva ustavna sodnika očitno precedenčno “premislila” glede začasnega zadržanja hudo sporne novele zakona o RTV in da bosta tako – mimo pravnih norm – morda pripomogla k temu, da si bo trenutna koalicija povsem podjarmila javni zavod RTV Slovenija.

Ne ve, da je slovenska vlada 16. maja 2023 na dopisni seji razveljavila slovenski dan spomina na žrtve komunističnega nasilja, ki ga je Slovenija obeleževala 17. maja. Žrtvam povojnih pobojev je z dopisno sejo odrekla dan spomina nanje, kot jim odreka tudi dostojne pokope. Je to odraz urejene pravne države?

Ne ve, da je ministrica za kulturo je v okviru svoje funkcije aprila letos obiskala Čebine in tam imela slavnostni nagovor ob obletnici ustanovitve Komunistične partije Slovenije, ki je soodgovorna za več kot 600 morišč povojnih zločinov. Da je tam slavila obletnico komunizma, ki ga evropske institucije obsojajo.

Niti ne ve, da je pred časom odstopila ministrica za notranje zadeve, ki je odstopila zaradi vmešavanja predsednika vlade v policijo.

Prav tako ne ve, da se je njegova gostiteljica ministrica Dominika Švarc Pipan objemala z ljubljanskim županom, Zoranom Jankovićem, nad katerim visijo številni sodni postopki.

Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je na Orlah objela župana Zorana Jankovića. (Foto: zajem zaslona)

Prav tako najbrž ni slišal izjave slovenskega ustavnega pravnika Jurija Toplaka, ki je zapisal hudo kritiko ustavnega sodišča, rekoč da je “slovenska ustava glede na sedanjo sestavo ustavnega sodišča očitno dovoljuje vse. Omogoča uvedbo komunizma. Ustavno sodišče je marca lani sklenilo, da je vsako zagovarjanje komunizma in komunistična razlastitev združljiva s slovensko ustavo.”  Pri tem je imel v mislih odločitev ustavnega sodišča, da stranka Levica, ki se zavzema za odpravo lastninske pravice, ni protiustavna (čeprav zasebno lastnino ustava neposredno ščiti).

Reynders si zasluži vedeti
Ker smo prepričani, da si Reynders ta dejstva zasluži poznati, smo mu poslali naslednja vprašanja:

“Spoštovani evropski komisar Reynders!

Ob robu vašega obiska slovenske ministrice za pravosodje vas sprašujemo, ali ste seznanjeni z naslednjimi dejstvi:

  • da je slovenska vlada razveljavila datum spomina na žrtve komunizma, ministrica za kulturo pa je med drugim v vlogi ministrice uradno potovala na komemoracijo ustanovitve komunistične partije Slovenije?
  • da se na slovenske ustavne sodnike ustvarja hud pritisk, da bi odločili v zvezi z ustavnostjo novele Zakona o RTV na tak način, kot si želi trenutna oblast?
  • da je ministrica za notranje zadeve odstopila, ker je – po njenih besedah – predsednik vlade na njo in generalnega direktorja policije ustvarjal nezakonit politični pritisk v zvezi s kadrovskimi odločitvami v policiji?
  • da je vlada nad vodstvo RTV Slovenija večkrat arbitrarno in brez razloga poslala inšpekcijske službe, (ki niso odkrile ničesar nezakonitega), kar je eklatantna zloraba institucij?
  • da se je vaša gostiteljica ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan pred kratkim na komunistični komemoraciji objemala z ljubljanskim županom, ki je v številnih sodnih postopkih v zvezi z izsiljevanjem in korupcijo?”

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine