Piše: C. R., STA
Ukinitev dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja obžalujejo tudi nekateri zgodovinarji in civilne iniciative. Predstavniki civilnih iniciativ so sicer danes predsednici parlamentarne komisije za peticije Evi Irgl predali apel, naj država poskrbi za vpis žrtev komunističnega nasilja v javno evidenco.
V iniciativah Nova Slovenska zaveza, Vseposvojitev, Prebudimo Slovenijo in Združeni ob lipi sprave v apelu pozivajo vlado, naj misli na vse Slovence in “ustavi uničujoče drsenje v toleriranje zločina”. Država naj prvi korak k temu stori z javno evidenco žrtev komunističnega nasilja. Zato so parlamentarni komisiji za peticije, človekove pravice in enake možnosti predali seznam 14.901 pobitih oseb.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, bi s tem vsem pokojnim zagotovili elementarno pravičnost ter izkazali osnovno spoštovanje z uradnim priznanjem, “da so te osebe nekoč živele in so zdaj pokojne”. Breme dokazovanja smrti svojih bližnjih mora namreč po njihovih opozorilih z ramen svojcev prevzeti država in po uradni dolžnosti to storiti sama.
Kot so še zapisali, v kulturnih narodih vsi obžalujejo žrtve nacizma, enako bo treba doseči tudi za žrtve komunizma. “Tako bo zlo zgodovine premagano,” še menijo.
Obenem obžalujejo vladno odločitev, ki je v torek preklicala sklep o razglasitvi 17. maja kot nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja. “To je žaljivo in razdiralno, saj vlada s tem izraža prezir do prizadetih svojcev, kar je dodaten udarec že poprej ranjenim družinam”. S tem vlada omalovažuje žrtve, posredno pa zanika zločine nad njimi, so prepričani.
Zgodovinar Jože Dežman pa je za STA ocenil, da se spomina ne da ukiniti. “Spomina se ne da dirigirati. To, kar zdaj delajo, pa so preživeti vzorci iz režima, tako se je včasih poskušalo obvladovati javni spomin,” je navedel.
Vlada je namreč na torkovi dopisni seji preklicala sklep o razglasitvi 17. maja kot nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja. Tega je sprejela prejšnja vlada pod vodstvom Janše maja lani, v času, ko je opravljala tekoče posle, nekaj dni pred 17. majem. Preklic sklepa velja že danes, ko naj bi obeležili omenjeni nacionalni dan.