-2.9 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

Zvone Černač: Do zdaj še nismo videli zakonskega predloga, ki bi ljudem olajšal dostop do zdravstvenih storitev in skrajšal čakalne vrste

Piše: C. R., STA

V opoziciji ocenjujejo, da predlog novele za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ne bo prinesel bolj dostopnega javnega zdravstva. V SDS vladni koaliciji ob tem očitajo “zganjanje cenenega piarja” in “votlost” predlaganih ukrepov, v NSi pa menijo, da gre le za prelaganje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja “iz levega v desni žep”.

Poslanska skupina Svoboda je namreč danes v parlamentarni postopek vložila novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katero želijo ukiniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ga prenesti v obvezno zdravstveno zavarovanje v obliki plačil obveznega zdravstvenega prispevka v enotnem fiksnem znesku. Višina obveznega zdravstvenega prispevka bi bila enaka za vse zavarovance, znašala bi 35 evrov mesečno. Svoboda predlaga obravnavo po rednem postopku.

“Zmedeni ukrepi, nejasne prioritete, napoved številnih reform, nobena od teh pa ne gre v pravo smer,” je danes predlog Svobode ocenil poslanec SDS Zvone Černač. Tudi ukrepi, ki jih je na področju zdravstva do sedaj predstavila vladna koalicija, so po njegovih besedah “votlo drevo”.

Ob tem je spomnil na besede premierja Roberta Goloba, ki je po koalicijskem vrhu na temo zdravstva v začetku leta napovedal, da se bodo zdravstvene reforme lotili v središčni točki, pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). “Do zdaj nismo videli še nobenega zakona, ki bi urejal preoblikovanje ZZZS, niti kakšnega drugega zakonskega predloga, ki bi ljudem olajšal dostop do zdravstvenih storitev, skrajšal čakalne vrste, preprečil kaos, ki nastaja pri izbiri osebnega zdravnika,” je Černač očital vladajoči koaliciji.

Ministrstvo za zdravje je sicer nedavno v javno razpravo poslalo predloga zakonov o ZZZS in digitalizaciji v zdravstvu. A zaradi nobenega izmed omenjenih ukrepov se za ljudi ne bo izboljšala dostopnost do zdravstvenih storitev, prav tako tudi ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ne bo šla v to smer, je prepričan Černač.

V opozicijski SDS tako menijo, da si vladajoči želijo s predlagano novelo kupiti mir, zakonski predlog pa da so vložili v DZ v luči napovedi Inštituta 1. oktober pod vodstvom Pavla Ruparja, sicer nekdanjega poslanca SDS, o vložitvi lastnega predloga zakona o ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. “Gre za improvizacijo na improvizacijo,” je dejal Černač.

Kot je še dodal, pa se v SDS zavedajo, da je treba spremeniti sistem dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

V NSi ocenjujejo, da predlagane spremembe ne ukinjajo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ampak ga zgolj preoblikujejo. “Iz tega, da smo zdaj dopolnilno zdravstveno zavarovanje plačevali po položnicah ali preko trajnika, ga bodo zdaj prenesli na to, da bo ta del avtomatsko odveden že od plače,” je danes dejala poslanka NSi Iva Dimic.

V manjši opozicijski stranki tako tudi dvomijo, da bo takšna rešitev pripomogla k bolj dostopnemu javnemu zdravstvu, ki pa bi moral po njihovem prepričanju biti cilj posameznih korakov v zdravstveni reformi.

Po besedah poslanke Dimic je bila sicer ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki so ga koalicijski partnerji tudi zapisali v koalicijsko pogodbo, le vprašanje časa. So pa pričakovali, da bo vlada pripravila spremembe Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), kot je tudi napovedovala.

Za korigiranje zdajšnjih cen zdravstvenega zavarovanja bi lahko namreč vlada po njeni oceni uporabila tudi druge vzvode. Ob tem je še opozorila, da vlada daje dodaten denar v roke ZZZS, ki ga je tudi sama že identificirala kot problem v slovenskem zdravstvu. “Že zdaj vemo, da je ZZZS praktično neučinkovit in enostavno moramo narediti korak naprej od planskega zdravstva za bolj dostopno zdravstvo,” je še poudarila Dimic.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine