4.3 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

To pa je zadrega: Klakočar Zupančičeva pri zahtevi za izločitev ustavnega sodnika nima pravnega interesa

Piše: Andrej Žitnik (Nova24TV.si)

Kakšna blamaža za predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič! Na Ustavno sodišče RS je vložila zahtevo za izločitev ustavnega sodnika, čeprav očitno sploh ni imela pravnega interesa, da to naredi. 

Spomnimo, da so kar nekaj časa v javnost pronicale neverjetne informacije, da naj bi Državni zbor RS na ustavno sodišče podal predlog za izločitev ustavnega sodnika Klemna Jakliča iz ustavne presoje novele zakona o RTV Slovenija. Najprej je o tem poročal raziskovalni novinar Bojan Požar, nato Večer in Siol. Potem pa se je res zgodilo. Kar predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je uradno na ustavno sodišče podala predlog za izločitev sodnika Jakliča iz ustavne presoje novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS).

Jaklič je namreč v referendumski kampanji leta 2005 zagovarjal zakonske rešitve, ki jih zakon, ki je predmet ustavnopravne presoje, spreminja, zato se poraja dvom v njegovo nepristranskost, piše v predlogu.

Sicer je razlog dokaj kreativen in po svoje nenavaden, saj se sodnikom ni prepovedano izrekati o zakonodaji, ki jo presojajo. Konec koncev so tudi tri sodnice, ki so glasovale proti zadržanju ZRTVS, v svojih izjavah in ločenih mnenjih večkrat jasno izrazile svojo podporo zakonu. A to sploh ni tako zelo pomembno.

Državni zbor namreč sploh nima pristojnosti, da zahteva izločitev ustavnega sodnika, kot jo je opozoril ustavni sodnik Rok Svetlič, ki ji je pri tem dal tridnevni rok, da sama navede, po kateri pravni podlagi je predsednik DZ upravičen samostojno sodelovati v postopku pred US v postopkih, kjer je DZ nasprotni udeleženec.

Foto: Twitter

Jasno je, da za kaj takšnega nima pristojnosti, kar pomeni, da je šlo za tipično zlorabo funkcije predsednice DZ z namenom pomagati svoji vladi, ki je uzakonila novi ZRTVS, s katerim bi si podredila javni zavod.

Gre za hudo blamažo predsednice DZ, ki očitno sploh ne pozna pristojnosti svoje službe. Težko si predstavljamo, kako kompetentno je opravljala svojo prejšnjo službo sodnice, a konec koncev si tudi za Roberta Goloba dandanes težko predstavljamo, kako je vodil ogromni energetski državni konglomerat.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine