4 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

Ali sodniki Golobu in levici grozijo, da je konec s pravosodno zaščito?

Piše: Ana Horvat

Da se “z njimi preprosto tako ne ravna”, je Slovensko sodniško društvo v odprtem pismu opozorilo predsednika vlade Roberta Goloba in ga pozvalo k izpolnjevanju zavez. Golob jim je januarja obljubil “srečen konec” in sodniki zahtevajo svoj mesečni dodatek k plači, ki ga še kar niso prejeli. Predsedniku vlade postavili ultimat, da če v naslednjem mesecu obljubljenega izplačila ne bo, bodo sodniki zaostrili aktivnosti za ureditev plačnega položaja.

Hitrojezični premier Robert Golob je sodnikom obljubil srečen konec in sodniki zdaj želijo, da se računi poravnajo. Njihovo retoriko, ki so jo uporabili v odprtem pismu, “z nami se tako preprosto ne ravna“, je mogoče prepoznati tudi kot obliko prikrite grožnje v smislu “plačajte nam ali pa se ne bo več privilegijev za levico in njene sodbe”. Ali sodniki Golobu in levici grozijo, da je konec s pravosodno zaščito?

Tožilci in sodniki so bili zelo razočarani, ko so ugotovili, da jim obljubljenih 600 evrov dodatka Robert Golob ne bo mogel izplačati, saj ta ni bil skladen z ustavo. Ampak obljuba dela dolg in sodniki zahtevajo izpolnitev zavez. V odprtem pismu je predsednica društva Vesna Bergant Rakočević zapisala, da sodniki skozi nastope ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik sklepajo, da vlada obljube o dodatku ne bo spoštovala. “In to brez kakršnegakoli pojasnila sodnikom oziroma razlage, kaj namerava namesto tega storiti in kdaj,” je zapisala.

Vlada naj spoštuje to, k čemur se je zavezala
Po vnovičnem sestanku občnega zbora Slovenskega sodniškega društva je ta ugotovil, da vlada ni pokazala nobene resnosti z obljubljenim, zato jo pozivajo k takojšnjem ukrepanju in sporočajo, da se “s sodniki preprosto tako ne ravna”. Bergant Rakočevićeva  je zapisala, da so sodniki odločevalci, brez katerih država in družba ne moreta delovati, kajti oni so”tisti, ki v končni fazi zagotavljajo njeno mirno delovanje”, pri čemer je dodala, da “zagotavljajo varstvo pravic in svoboščin, varnost pravnega prometa, enakost pred zakonom, skratka to, kar je temeljno v pojmu ‘vladavina prava’”. Vlado je opozorila, naj spoštuje pravno državo, demokracijo in vladavino prava, k čemur se je tudi zavezala.

Meni, da je društvo, ki združuje skoraj 600 sodnikov, ves čas konstruktivni sogovornik in da so se zaradi neoprijemljivih konkretnih rezultatov začeli srečevati tudi izven organizacije, kar pa povzroči “zaskrbljujoče kaotično stanje,” je Bergant Rakočevićeva še zapisala v odprtem pismu. Premier Robert Golob je januarja na občnem zboru Slovenskega sodniškega društva napovedal reformo plačnega sistema s posebnim plačnim stebrom za sodstvo oziroma pravosodje. Sodnikom je ob tem obljubil dodatek k plačam pravosodnim funkcionarjem. Od januarja naj bi vsak mesec prejemali nominalno 600 evrov bruto dodatka.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine