Piše: C. R.
Poslanka Anja Bah Žibert je na Vlado Republike Slovenije naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi s podražitvijo projekta izgradnje drugega tira.
Celotno poslansko vprašanje si preberite spodaj.
Spoštovani,
v zadnjih dneh je bilo v medijih zaslediti informacijo, da se bo projekt izgradnje drugega tira v letu 2023 še podražil. Izvajalci naj bi v lanskem letu že zaračunali za slabih devet milijon evrov podražitev, po neuradnih informacijah pa se napoveduje kar 12-14% podražitev celotnega obsega del. Kar pomeni še 88 milijonov evrov več od načrtovanega obsega sredstev.
Po informacijah naj bi v družbi 2TDK že potrdili podražitev na račun višjih cen surovin, o povišanju cen pa so tudi že obveščeni na Ministrstvu za infrastrukturo. Družba 2TDK sicer zanika, da bi imeli kakršnokoli informacijo o zahtevku s strani družbe Kolektor, minister za infrastrukturo v času vlade Janeza Janše pa pravi, da so prejemali v njegovem času ministrovanja tudi s strani družbe 2TDK zahtevke za podražitev. »Na mizi je bila tudi okoli 12 % dražitev, ki bi jo plačal naročnik, torej država, pa smo jo takrat zavrnili. Predlagali smo, naj 2TDK zahtevo zavrne kot neutemeljeno, ne vem pa, kaj so naredili, ko sem šel z ministrstva.«
Mediji še navajajo, da po njihovih neuradnih informacijah, naj bi izvajalcu naročnik, v tem primeru država, plačal ne 12, ampak 14 % več na celotni del tega projekta, ki znaša dobrih 600 milijonov evrov.
Zato me zanima:
- Ali držijo informacije o dodatni podražitvi projekta izgradnje drugega tira s strani družbe Kolektor?
- Ali je Ministrstvo za infrastrukturo odobrilo to podražitev? Če da, o kakšnih podražitvah govorimo oziroma kolikšen je znesek podražitve? Na kašen način je prišlo do izračuna navedenega zneska, kateri in kolikšni stroški so bili upoštevani, če govorimo o podražitvi na celotni znesek projekta? Prosim za natančno specifikacijo oziroma ali je Kolektor v svojem zahtevku za podražitev upošteval indeksacijo Gospodarske zbornice Slovenije?
- Ali je bila podražitev v lanskem letu tudi izračunana na osnovi celotne vrednosti projekta in ob upoštevanju indeksacije Gospodarske zbornice Slovenije ter v kakšnem skupnem %? Če da, ali je splošna praksa ministrstva, da odobri projekte, kjer se podražitve obračunajo na celotno vrednost projekta in ne po dejanskih vrednostih spremenjenih cen?
- Ali je v primeru zahtevka družbe Kolektor po 12 % oziroma 14 % podražitvi projekta izgradnje drugega tira prišlo do kakršnegakoli zavajanja glede podražitev ali celo mogoče izsiljevanja po plačilu omenjenega zneska? Ali in na kakšen način Ministrstvo za infrastrukturo preveri pravilnost izračunov podražitev, saj vemo, da je prejšnji minister zahtevke zavrnil kot neutemeljene?
- V kolikor Ministrstvo za infrastrukturo še ni potrdilo zahtevka Kolektorja po podražitvi projekta, ali namerava to storiti in v kakšnem finančnem obsegu?