Piše: Domen Mezeg (Nova24tv.si)
“Danes lahko gre katerikoli zdravnik osnovnega zdravstva v Celovec, na Koroško in začne delati kot splošni zdravnik. Vse pogoje ima – strokovne, specializacijo ima po pravilih EU. Potrebuje zgolj pismo Zbornice in lahko odide. In odliv zdravnikov se ob tej politiki ne bo prenehal,” je na resno nevarnost slovenskega zdravstva opozoril zdravnik ter nekdanji predsednik DZ-ja France Cukjati.
V drugem delu oddaje Tema dneva je voditeljica Aleksandra Jug uvodoma dejala: “V skupini zdravstvo.si z veliko pozornostjo spremljajo dogajanje v slovenskem zdravstvu. Že nekaj vlad je oznanjalo, da je ureditev razmer v zdravstvu njihova prva in glavna prioriteta, žal pa je resničnost nasprotna. Po desetletjih obljub o prepotrebni reformi slovenskega zdravstva se je to znašlo v svoji, doslej najtežji krizi. Primarno zdravstvo pred našimi očmi razpada, urgence pokajo po šivih, bolniki čakajo v neskončnih vrstah, zdravstveni kader pa zapušča poklic.” Po navedbah Jugove gre za besede skupine neodvisnih zdravnikov, ki si prizadeva za javno zdravstvo po meri bolnika. Kot je še dejala, neodvisni zdravniki menijo, da bi v tem trenutku morale zdravniške organizacije stopiti skupaj in od vlade Roberta Goloba zahtevati celovito reformo zdravstva na osnovi implementacije dobro delujočih evropskih modelov, tudi v Sloveniji.
Poudarila je še, da se za razliko od slovenskih bolnikov bolniki v drugih evropskih državah zavedajo, da je v središču zdravstvenega sistema odnos med bolnikom in zdravnikom. Bolnika namreč ne zdravi zdravstveni sistem, marveč zdravnik. V nadaljevanju pa je Jugova gostila zdravnika in nekdanjega predsednika Državnega zbora dr. Franceta Cukjatija. Spomnila je, da za januar Fides napoveduje stavko zdravnikov in zobozdravnikov. Zanimalo jo je, ali se zdi Cukjatiju stavka upravičena. Cukjati: “Pravzaprav se čudim, da so toliko časa zdržali brez stavke. Obljube se namreč neprenehoma vrstijo – da se bodo stvari uredile, pa se ne uredijo. Stavka je pravzaprav normalna, razumljiva reakcija zdravnikov in menim, da je to dobro.” Novinarka pa je spomnila tudi na zdravstvenega ministra Danijela Bešiča Loredana, ki pričakuje, da bodo zdravniki podpisali parafiran dogovor o odpravi plačilnih nesorazmerij v zdravstvu in socialnem varstvu.
Minister Loredan ima rešitev na dlani: “Pustite zdravniku prosto izbiro ali je zaposlen ali koncesionar!”
“Vse pogoje ima – strokovne, specializacijo ima po pravilih EU. Potrebuje zgolj pismo zbornice in lahko odide. In odliv zdravnikov se ob tej politiki ne bo prenehal. Spremljam koroški Ärzte Zeitung. Povem vam, da je v vsaki številki po 30, 40 razpisanih delovnih mest za zdravnike.” Jugova se je ob tem vprašala, zakaj zdravniki sploh še ostajajo v Sloveniji. Spomnila je tudi na besede zdravnikov, ki zavračajo sistem, ki jih ponižuje in si jih skuša podrediti, in ki uvaja mezdni urni sistem, normative, jim otežuje delo, jim grozi itd. Zgrožena je spomnila, da nekateri celo zapuščajo zdravniški poklic in se zaposlujejo v zavarovalništvu, kar pa se zdi Cukjatiju povsem razumljivo. Tudi on bi, če bi bil še vedno zdravnik, star kakšnih 30-40 let, zagotovo odšel na Koroško (že zaradi relativne bližine). Spomnil je še, da zdravniki neprenehoma zahtevajo ureditev zdravstvenega sistema, za kar je razumljivo odgovorna država.
Vlada javnost ščuva proti zdravnikom, da bi jih lažje krotila!
Cukjati je prepričan, da je potrebno vzpostaviti normalne tržne odnose oziroma cene, tako kot to poznajo v tujini. Tam je tako, da zavarovalnica izplačuje po splošno določeni ceni (denimo v Švici). In takšen sistem tudi deluje. Jugova pa je v nadaljevanju spomnila, da se v Sloveniji skuša skregati bolnike in zdravnike (to počne tudi vlada). Bivši predsednik DZ-ja je pojasnil, da se je aktualna vlada v tem kontekstu izkazala kot politikantska – v smislu, da skuša zadeve reševati politično ter usmeriti javnost proti zdravnikom, da bi jih posledično lažje ukrotila. Bešič Loredan je zdravnikom jasno povedal, kaj jih čaka, če ne bodo prispevali podpisa … V tem kontekstu pa lahko pričakujemo, da se bo pričelo obsežno medijsko blatenje, to pa lahko povzroči nezaupanje v javno zdravstvo, kar je slaba popotnica za resor ter slaba usluga slovenski državi. Cukjati tovrstnemu dialogu, kot se ga poslužuje aktualni minister, v vsej svoji politični karieri še ni bil priča.