-3.4 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

(IZ MINUTE V MINUTO) Prvi neuradni izidi: v Celju se obeta drugi krog, v Mariboru očitno drugi krog, v Ljubljani verjetno krepka zmaga Jankovića

Piše: C. R., G. B., STA, Nova24tv.si

Slovenski volivci in volivke bomo danes odločali o tem, kdo bo vodil naše občine in o naših predstavnikih v mestnih in občinskih svetih, pa tudi člane krajevnih, vaških in četrtnih skupnosti. Približno 1,7 milijona volilnih upravičencev bo v prvem krogu volilo župane po večinskem sistemu, občinske svetnike pa po proporcionalnem sistemu. V občinah, kjer v prvem krogu ne bo znanega zmagovalca, bo drugi krog potekal v nedeljo 4. decembra. 

Prvi delni izidi volitev bodo znani nekje po 20. uri. Predvsem bodo na očeh mestne občine.

22.15 Prvak SDS Janez Janša je v izjavi za medije dejal, da trenutni rezultati kažejo, da je SDS že petič zapored zmagovalka po seštevku mestnih in občinskih svetnikov. Ocenil je, da bo stranka vsaj dosegla, če ne presegla rezultate z volitev pred štirimi leti.

22.00 V Mariboru bo potrjeno drugi krog, Arsenovič se bo znova meril s Francem Kanglerjem.

21.15 Kot kaže, Gibanje Svoboda le ni tako uspešno na lokalnih volitvah.

21.00 Ljubljanski župan Zoran Janković pričakuje zmago v prvem krogu lokalnih volitev, pa tudi večino njegove Liste Zorana Jankovića v mestnem svetu. “Ne glede na rezultat v mestnem svetu pa bomo delali sporazum o sodelovanju tako z Gibanjem Svoboda kot SD,” je napovedal v izjavi.

20.20 V Ljubljani je, kot kaže, Zoran Janković zmagal v prvem krogu.

20.15 Zanesljiva zmaga Andreja Steyerja (SDS) v Apačah, Jožeta Dolesa (SLS) na Blokah, na Dornavi se bo Matej Zorko (SDS) pomeril v drugem krogu. Zmagovalci odločeni še v Hrastniku, Lučah ob Savinji, Rogatcu, Slovenskih Konjicah, Šentjurju…

20.05 Medtem je Arsenoviču podpora padla, obeta se drugi krog v Mariboru. Bo Francu Kanglerju uspelo?

20.02 Kot kaže, je Nuška Gajšek na Ptuju zmagala že v prvem krogu, tudi v Novem mestu bi lahko Gregor Macedoni dobil že v prvem krogu še en mandat.

V Radencih se očitno zmaga nasmiha dosedanjemu županu Romanu Leljaku.

20.00 Prvi izidi kažejo na morebiten drugi krog v Celju ter na zmago Saše Arsenoviča v Mariboru že v prvem krogu.

19.55 Volilni štabi županskih kandidatov v središču Maribora so se začeli večinoma polniti po 19. uri. Kandidati Saša Arsenovič (nestrankarski), Franc Kangler (NLS) in Vojko Flis (Gibanje Svoboda), ki so jim ankete pripisovale najboljše možnosti med skupno 15 kandidati za župana Mestne občine Maribor, po zaprtju volišč ostajajo optimistični.

Javnomnenjske raziskave so najbolje kazale aktualnemu županu Saši Arsenoviču, ki se s podpisi podpore poteguje za drugi mandat. Medtem ko je imel volilno pisarno, od koder je pred današnjimi volitvami nagovarjal volivke in volivce, v Slovenski ulici, so se njegovi podporniki nocoj preselili v stavbo njegovega podjetja Galerija Gosposka, kjer ima Arsenovič gostinski lokal Rožmarin.

Vzdušje v Arsenovičevem volilnem štabu je optimistično, ponosni so tudi na volilno kampanjo, ki so jo vodili. Med vidnejšimi imeni so bili v štabu športni funkcionar Tone Vogrinec, pesnik Andrej Brvar, političarka Jelka Kolmanič, novinar Dejan Pušenjak in kardiolog Franjo Naji.

Arsenovič je v prvih izjavah za medije po zaprtju volišč poudaril, da so volitve praznik demokracije. “Če bo kdo komu spodnesel stolček, bodo to volivci, ki imajo vedno prav,” je dejal v svojem štabu, kjer rezultate pričakuje v družbi svojih podpornikov. Veseli ga, kaj so z ekipo uspeli narediti v zadnjih štirih letih, in to pot si po besedah aktualnega mariborskega župana želijo nadaljevati. Ponosen je, da z njihove strani v kampanji ni bilo nizkih udarcev, ki jih po njegovi oceni sicer ni manjkalo. “Naš koncept je bil naravnan razvojno, ne pa v iskanje negativnosti,” je dodal.

V pisarni NLS v Grajski ulici so se zbrali podporniki nekdanjega župana Franca Kanglerja (Lista Franca Kanglerja – NLS), za katerega je danes že tretji poskus, da se znova zavihti na čelo mesta. V njegovi družbi so ob zvokih narodnozabavne glasbe njegovi stalni sodelavci, kot so nekdanji podžupan Milan Mikl, nekdanji načelnik mariborske upravne enote Ivan Vogrin in mestna svetnica Danijela Šerbinek.

“Pričakujem dober rezultat. Po moji oceni smo imeli najboljšo kampanjo, nikogar nismo napadali, gledali smo naprej v prihodnost mesta. Res je, da nam bo Svoboda kot stranka nekaj odnesla vsem v Mariboru, a poglejte, gremo naprej za mesto Maribor, če je treba tudi z njimi,” je ob zaprtju volišč Kangler povedal za STA.

Poleg omenjenih so ankete napovedovale uvrstitev v drugi krog še županskemu kandidatu Gibanja Svoboda Vojku Flisu, ki je v javnosti znan predvsem kot nekdanji direktor Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor. Volilne izide pričakuje v pisarni Gibanja Svoboda v Ulici 10. oktobra.

Tam mu nocoj delajo družbo med drugim njegova nekdanja sodelavka v UKC Maribor Karin Jurše, nekdanji poslanec DZ Andrej Rajh, poslanka Gibanja Svoboda Lena Grgurevič in nekdanji športni delavec Srečko Vilar.

Flis se je po zaprtju volišč zahvalil vsem tistim volivkam in volivcem, ki so prišli na volišča. Uspeha pa ni želel napovedovati, dokler ne bo prvih rezultatov. “To je pravzaprav tisti končni test, da bomo videli, koliko in kako so bili glasovi razdeljeni,” je dejal v izjavi za medije. Kampanjo je ocenil kot naporno, bolj spoštljivo kot pred štirimi leti, a kot je dodal, se je med kandidati tu in tam precej zaiskrilo.

Ob morebitni uvrstitvi v drugi krog napoveduje, da se bodo v kampanji ponovno osredotočili na to, da mesto nima strateškega načrta sodobne urbanizacije in da ga je treba oblikovati ter šele na podlagi tega pripraviti občinski prostorski načrt. “Velike mestne četrti morajo dobiti svoja središčna jedra, ki niso samo upravna jedra, so tudi programska, socialna jedra,” je poudaril.

Za položaj mariborskega župana se sicer poteguje 15 kandidatov. Poleg Arsenoviča, Kanglerja in Flisa so to še Lidija Divjak Mirnik (Lista za pravičen razvoj mestnih četrti in krajevnih skupnosti), Nina Beyokol (Piratska stranka), Franc Jesenek (Stranka slovenskega naroda), Igor Jurišič (Stranka mladih-Zeleni Evrope), Dejan Kaloh (SDS), Aleksander Kamenik (Stranka Aleksandra Kamenika), Boštjan Klun (SD), Matic Matjašič (Lista mladih. Povezujemo), Bernard Memon (NSi), Miha Recek (SLS in Naša dežela), Josip Rotar (Lista kolesarjev in pešcev) in Vladimir Šega (Levica). Skupno nagovarjajo 87.484 volilnih upravičencev.

Večina jih je kandidirala za župana že na prejšnjih volitvah. Leta 2018 sta se v drugi krog uvrstila takrat politični novinec Arsenovič in izkušeni politik Kangler. Prvi je v prvem krogu zbral dobrih 38 odstotkov glasov, drugi 31.

19.50 Po volilnih štabih v Ljubljani so županski in svetniški kandidati pred objavo prvih izidov lokalnih volitev dobro razpoloženi. Aktualnega župana Zorana Jankovića, ki mu ankete napovedujejo nov mandat, v štabu, kjer se že zbirajo njegovi podporniki, pričakujejo okoli 20. ure. Kandidatka Levice Nataša Sukić se nadeja dobrega rezultata njihove liste.

V volilnem štabu aktualnega župana Jankovića se že zbirajo njegovi podporniki. Prepričani so v njegov nov mandat na čelu Ljubljane.

“Za župana ni vprašanje, mogoče pa je malo drugače za Listo Zorana Jankovića,” je dejal svetniki županove liste Anton Podobnik. Kot je izpostavil, na lokalnih volitvah pred štirimi leti ni bilo Gibanja Svoboda, za katerega ocenjuje, da bo “odneslo nekaj glasov tudi naši listi”. “Jaz računam, da bomo imeli 18 svetnikov, s čimer bi izgubili pet ali šest mest.

“Bolj pestro bo. Zdaj smo bili zadostni, zdaj pa bomo morali imeti koalicijo,” je dejal. Podobnik je sicer razočaran nad nizko volilno udeležbo, za katero je ocenil, da je tudi posledica “vseh volilnih nedelj v zadnjem obdobju”.

V štabu Levice je Sukićeva, ki ji je zadnja anketa Ninamedie za Dnevnik in Večer napovedala uvrstitev na drugo mesto z okoli 12-odstotno podporo, medtem izrazila predvsem visoka pričakovanja za listo Levice.

“Upamo, da se napovedi iz anket prelijejo v realnost. Upam, da je dovolj naših volivcev šlo na volišča in oddalo svoj glas. Če so, potem si obetam dober rezultat za našo listo,” je dejala na sedežu stranke, kjer v nadaljevanju večera med drugim pričakujejo tudi koordinatorja stranke Luko Mesca.

Največje presenečenje bi bil po njenih besedah drugi krog volitev. “To bi bilo zanimivo in bi odprlo možnost za resno bolj poglobljeno vsebinsko diskusijo o perečih problemih, kot so stanovanjska kriza, urejanje prometa in podnebna nevtralnost do 2030,” je dejala.

“Pričakovanja so vzpodbudna,” je dejal tudi županski kandidat SDS Igor Horvat. V volilni kampanji so po njegovih besedah dali vse od sebe, volivke in volivci pa imajo na koncu vedno prav.

Horvatu javnomnenjske ankete pripisujejo okoli triodstotno podporo, a kot pravi sam, so ankete nekaj, dejanski rezultati pa nekaj drugega. “Mi danes sproščeno pričakujemo rezultate. Vzdušje je super,” je poudaril.

Med vidnimi obrazi v volilnem štabu SDS je Anže Logar, ne pričakujejo pa prvaka stranke Janeza Janše.

V Ljubljani se za županski stolček poleg Jankovića, Sukićeve in Horvata potegujejo še Aleš Primc (Glas za otroke in družine), Jasmin Feratović (Piratska stranka), Tina Bregant (SLS, Naša dežela), Jasminka Dedić (Vesna – zelena stranka), Mojca Sojar (NSi) in Tomaž Ogrin (Zeleni Slovenije in Konkretno).

19.45 Pričakovanje izidov današnjih lokalnih volitev v Kopru mineva v znamenju vnovičnega županskega dvoboja med aktualnim županom Alešem Bržanom in nekdanjim županom Borisom Popovičem. A bo ta, kot kaže, manj napet kot pred štirimi leti, aktualnemu županu so namreč javnomnenjske ankete pokazale zmago v prvem krogu. Popovič vseeno ostaja optimističen.

Objavljeni rezultati javnomnenjskih raziskav so zgovorni. Danes bi lahko začel proslavljati samo aktualni župan Bržan. V zadnji raziskavi javnega mnenja, ki jo je za Dnevnik opravila agencija Ninamedia, je podporo Bržanu izkazalo 55,7 odstotka opredeljenih anketirancev. Teden prej se jih je tako izreklo 59 odstotkov. Podpora Popoviču pa je medtem narasla s 25,6 na 30,6 odstotka.

 

Bržanovi podporniki in kandidati Liste Aleša Bržana za mestni svet čakajo na rezultate v Šalari, Bržan pa se jim bo pridružil pozneje, saj je zbolel. Gibanje Svoboda, ki prav tako podpira njegovo kandidaturo, je vse svoje kandidate iz štirih istrskih občin medtem zbralo v Portorožu.

Popovič pa izide čaka obkrožen s podporniki v Žusterni. V prvi izjavi po prihodu v štab je dejal, da na ankete ne da dosti in da glede na vzdušje in podporo, ki ju čuti na terenu, vendarle še vedno upa tudi na zmago. Tudi njegovi podporniki verjamejo, da anketa ni pokazala pravega stanja in da bo bivši župan prejel bistveno več od napovedanih 30 odstotkov podpore. Po poročanju portala N1 naj bi gostom v štabu postregli burgerje z imenom Popovičeve liste Koper je naš.

Tako Popovič kot Bržanovi podporniki so v današnjih izjavah izpostavili, da je kampanja minila precej mirno in da so jo izkoristili zlasti za predstavljanje svojih načrtov za prihodnja štiri leta. Tudi v javnosti ni čutiti takšne napetosti kot pred prejšnjimi volitvami.

Preostali kandidati ne morejo pričakovati veliko. Predstavniki SD skupaj s kandidatko Jadranko Šturm Kocjan čakajo na izide v Pobegih, vendar raziskava javnega mnenja napoveduje županski kandidatki manj kot sedem odstotkov glasov.

Alan Medveš (Levica), Igor Colja (SDS) in Peter Bolčič (Zaupanje) imajo še manj možnosti za uspeh, ankete so komaj zaznale njihovo prisotnost na seznamu kandidatov.

19.30 Kranjski županski kandidati so se po zaprtju volišč začeli zbirati v volilnih štabih v središču mesta, kjer bodo skupaj v družbi podpornikov pričakali izid volitev. Medtem ko se aktualni župan nadeja zmage v prvem krogu, pa v anketah najvišje uvrščena zasledovalca računata na drugi krog. V štabih zato z upanjem čakajo prve rezultate.

Glede na javnomnenjske raziskave v kranjski županski bitki najbolje kaže aktualnemu županu Matjažu Rakovcu, ki se poteguje za svoj drugi mandat. Medtem ko je pred štirimi leti slavil šele v drugem krogu, pa bi lahko tokrat glede na izide predvolilnih anket zmagal že v prvem krogu. Anketa Ninamedie mu je pokazala več kot 60-odstotno podporo opredeljenih volivcev.

 

“Glede na to, kar kažejo ankete in kaj mi govorijo ljudje, lahko upravičeno računam na zmago v prvem krogu,” je poudaril Rakovec, a dodal, da nizka volilna udeležba napoveduje “malo bolj živčen večer”. “Zelo sem zadovoljen, predvsem zato, ker vidim, da nam občani zaupajo in prepoznavajo, da smo res naredili velike premike v občini, ne samo v centru ampak predvsem na obrobju Kranja,” je izpostavil Rakovec, ki izide volitev skupaj s svojimi podporniki čaka v lokalu KluBar v neposredni bližini stavbe Mestne občine Kranj.

Tudi vseh pet Rakovčevih izzivalcev rezultate volitev pričakuje v središču mesta, kjer se počasi zbirajo v svojih volilnih štabih. Tik pred vstopom v staro mestno jedro ima v objektu stare pošte svoj volilni štab stranka Resni.ca. Njen predsednik Zoran Stevanović upa, da mu bo po uspehu pred štirimi leti, ko je bila njegova lista zmagovalka volitev za mestni svet, sam pa je v županski tekmi zaostal le za Rakovcem, tokrat uspel veliki met, da se zavihti na čelo občine.

Kot je izpostavil, je bila volilna kampanja bistveno bolj sproščena od prejšnje. Večja prepoznavnost, ki si jo je ustvaril v zadnjih letih, mu je olajšala delo. “Po drugi strani pa je tako, da je aktualni župan v teku na 100 metrov vedno 50 metrov pred tabo, vendar ga dobro dohitevamo,” je ocenil ob zaključku kampanje.

Predvolilne ankete ga uvrščajo na drugo ali tretje mesto, pri čemer opozarja, da je realnost drugačna od tega, kar kažejo ankete, ki njegove volivce le težko zajamejo. “Mislim, da bom v drugem krogu, potem pa bo vse odprto,” je optimističen Stevanović. Ni pa zadovoljen z nizko volilno udeležbo.

Le nekaj deset metrov naprej rezultate na sedežu mestnega odbora SDS, ki ima v kranjskem mestnem svetu najštevilčnejšo svetniško skupino, pričakuje Ivo Bajec, ki ima na svoji strani tudi podpornike iz NSi, SLS in Zelenih Slovenije. Tudi njemu ankete kažejo, da bi se v primeru, če Rakovec danes ne bo prejel več kot 50 odstotkov glasov, lahko z njim pomeril v drugem krogu.

Bajec, ki je prav tako kandidiral že pred štirimi leti in tedaj v prvem krogu zasedel četrto mesto, z rezultati anket ni najbolj zadovoljen, vendar ostaja optimističen in meni, da bo o županu odločal drugi krog, dopušča pa tudi realno možnost Rakovčeve zmage v prvem krogu. Zadovoljen je, da je bila volilna kampanja tudi tokrat mirna in korektna ter se je vsak kandidat osredotočil na svoj program.

V isti stavbi kot Bajec in SDS, vendar v ločenih prostorih rezultate čakajo tudi člani Liste za razvoj Kranja na čelu s svojim županskim kandidatom Igorjem Velovom, ki lahko glede na izide anket računa zgolj na svetniško, ne pa tudi na župansko funkcijo. V sosednjem objektu rezultate čaka Aleksander Svetelj in njegovi podporniki ter kandidati za kranjski mestni svet iz stranke Več za Kranj.

Le nekaj korakov naprej pa je volilni štab Srečka Barbiča in Gibanja Svoboda, ki se lahko nadeja velike podpore za mestni svet. Zaradi tega v štabu vlada dobro vzdušje, čeprav si Barbič, tako kot Velov in Svetelj, županskega stolčka ne more obetati.

V Kranju se za župansko funkcijo na letošnjih volitvah namreč potegujejo aktualni župan Matjaž Rakovec (SD), Ivo Bajec (SDS, NSi, SLS in Zeleni Slovenije), Zoran Stevanović (Resni.ca), Aleksander Svetelj (Več za Kranj), Srečko Barbič (Gibanje Svoboda) in Igor Velov (skupina volivcev).

19.25 Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka v soboto do danes do 19. ure, ko so se zaprla volišča, prejela 99 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka. Od tega inšpektorat za notranje zadeve obravnava 32 zadev, za katere obstaja sum, da gre za kršitev volilnega molka, je objavilo ministrstvo za notranje zadeve.

19.20 Po zaprtju volišč so v 51 občinah še pred zaključkom preštevanja glasovnic že znani novi župani, saj v letošnji volilni tekmi niso imeli nobenega protikandidata. Predvsem gre za manjše občine, je pa med njimi tudi ena mestna, in sicer Slovenj Gradec. STA objavlja seznam novoizvoljenih županov v teh občinah.

Beltinci: Marko Virag
Benedikt: Milan Repič
Brezovica: Metod Ropret
Cankova: Danilo Kacijan
Cerkvenjak: Marjan Žmavc
Črenšovci: Vera Markoja
Dobje: Franc Leskovšek
Dobrepolje: Janez Pavlin
Dobrovnik: Marjan Kardinar
Dol pri Ljubljani: Željko Savič
Duplek: Mitja Horvat
Gorenja vas-Poljane: Milan (Milan Janez) Čadež
Gornji Grad: Anton Špeh
Horjul: Janko Prebil
Kozje: Milenca Krajnc
Križevci: Branko Slavinec
Kungota: Tamara Šnofl
Kuzma: Jožef Škalič
Lenart: Janez Kramberger
Ljubno: Franjo Naraločnik
Log-Dragomer: Miran Stanovnik
Lovrenc na Pohorju: Marko Rakovnik
Medvode: Nejc Smole
Mirna: Dušan Skerbiš
Mozirje: Ivan Suhoveršnik
Naklo: Ivan Meglič
Nazarje: Matej Pečovnik
Pesnica: Gregor Žmak
Pivka: Robert Smrdelj
Podčetrtek: Peter Misja
Podlehnik: Sebastian Toplak
Postojna: Igor Marentič
Preddvor: Rok Roblek
Rače-Fram: Branko Ledinek
Radeče: Tomaž Režun
Ravne na Koroškem: Tomaž Rožen
Razkrižje: Stanko Ivanušič
Ribnica: Samo Pogorelc
Selnica ob Dravi: Vlasta Krmelj
Semič Polona Kambič: Polona Kambič
Slovenj Gradec: Tilen Klugler
Sodražica: Blaž Milavec
Solčava: Katarina Prelesnik
Starše: Stanislav Greifoner
Sveti Andraž v Slovenskih goricah: Darja Vudler Berlak
Sveti Jurij v Slovenskih goricah: Peter Škrlec
Sveti Tomaž: Mirko Cvetko
Šmarje pri Jelšah: Matija Čakš
Tabor: Marko Semprimožnik
Zavrč: Slavko Pravdič
Žetale: Anton Butolen

19.00 Zaprla so se volišča.

18.00 Na lokalnih volitvah, ki danes potekajo v 212 občinah po državi, je do 16. ure po podatkih občinskih volilnih komisij volilo 550.815 oziroma 32,72 odstotka volilnih upravičencev. To je nekaj manj kot na prejšnjih volitvah. V mestnih občinah je bila udeležba 28,36-odstotna, so sporočili z ministrstva za javno upravo.

17.00 Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka v soboto do danes do 17. ure prejela 89 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka. Od tega inšpektorat za notranje zadeve obravnava 26 zadev, za katere obstaja sum, da gre za kršitev volilnega molka, je objavilo ministrstvo za notranje zadeve.

15.00 Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka v soboto do danes do 13. ure prejela 68 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka. Od tega inšpektorat za notranje zadeve obravnava 19 zadev, za katere obstaja sum, da gre za kršitev volilnega molka, je objavilo ministrstvo za notranje zadeve.

13.10 Po podatkih občinskih volilnih komisij je bila udeležba do 11. ure 12 %.

Podrobnejši podatki o udeležbi po občinah: https://volitve.dvk-rs.si/lv2022/#/udelezba

Spremljanje Lokalnih volitev 2022 na spletni aplikaciji isDVK: https://volitve.dvk-rs.si/lv2022/#/prva

Za primerjavo pošiljamo še podatke o volilni udeležbi na preteklih rednih lokalnih volitvah:

  LOKALNE VOLITVE 2006 (V %) LOKALNE VOLITVE 2010 (V %) LOKALNE VOLITVE

2014 (V %)

LOKALNE VOLITVE

2018 (V %)

Do 11. ure

18,8

15,42

13,25

15,28

Do 16. ure

41,85

37,58

32,12

36,85

LETO

VOLILNI UPRAVIČENCI

VOLILNA UDELEŽBA

VOLILNA UDELEŽBA (V %)

1994

1.518.954

928.102

61,1

1998

1.524.669

888.681

58,3

2002

1.614.089

1.163.230

72,1

2006

1.670.044

971.889

58,2

2010

1.636.209

834.175

50,98

2014

1.713.972

775.116

45,22

2018

1.701.275

870.649

51,18

13.00 “Zavedati se morajo, da so odločitve, ki jih sprejemamo tako na lokalnem nivoju kot na nacionalnem nivoju, pomembne in vplivajo na njihovo življenje, na življenje njihovih otrok. Prav je, da se vsak, ki želi biti kritičen, udeleži volitev, ker ima takrat možnost povedati, kakšno politiko si želi,” je ob robu svoje oddaje glasov povedala predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič.

11.00 Medtem, ko javnost čaka na podatke DVK o volilni udeležbi, ki naj bi bili na voljo ob 12. uri, pa je že znano, kateri župani so že izvoljeni. Teh je skoraj ena četrtina (51 od 212 občin) Gre za občine, v katerih je bil en sam kandidat. Tako je bilo že izvoljenih 5 županov, ki jih je kandidirala SLS, štirje NSi, trije SDS in en kandidat iz SD. Gibanje Svoboda in Levica nimata še nobenega župana, poroča Spletničasopis. V nadaljevanju objavljamo njihova imena.

Beltinci MARKO VIRAG, Benedikt MILAN REPIČ (SLS), Brezovica METOD ROPRET, Cankova DANILO KACIJAN, Cerkvenjak MARJAN ŽMAVC, Črenšovci VERA MARKOJA, Dobje FRANC LESKOVŠEK (SLS), Dobrepolje JANEZ PAVLIN, Dobrovnik MARJAN KARDINAR, Dol pri Ljubljani ŽELJKO SAVIČ, Duplek MITJA HORVAT, Gorenja vas-Poljane MILAN ČADEŽ (SDS), Gornji Grad ANTON ŠPEH, Horjul JANKO PREBIL (NSi), Kozje MILENCA KRAJNC, Križevci BRANKO SLAVINEC, Kungota TAMARA ŠNOFL, Kuzma JOŽEF ŠKALIČ, Lenart JANEZ KRAMBERGER, Ljubno FRANJO NARALOČNIK, Log Dragomer MIRAN STANOVNIK, Lovrenc na Pohorju MARKO RAKOVNIK, Medvode NEJC SMOLE, Mirna DUŠAN SKERBIŠ, Mozirje IVAN SUHOVERŠNIK, Naklo IVAN MEGLIČ (SLS), Nazarje MATEJ PEČOVNIK, Pesnica GREGOR ŽMAK, Pivka ROBERT SMRDELJ (SLS), Podčetrtek PETER MISJA, Podlehnik SEBASTIAN TOPLAK, Postojna IGOR MARENTIČ, Preddvor ROK ROBLEK, Rače-Fram BRANKO LEDINEK (SLS), Radeče TOMAŽ REŽUN (SD), Ravne na Koroškem TOMAŽ ROŽEN, Razkrižje STANKO IVANUŠIČ, Ribnica SAMO POGORELC, Selnica ob Dravi VLASTA KRMELJ (SDS), Semič POLONA KAMBIČ, Slovenj Gradec TILEN KLUGLER, Sodražica BLAŽ MILAVEC (NSi), Solčava KATARINA PRELESNIK, Starše STANISLAV GREIFONER, Sveti Andraž DARJA VUDLER BERLAK, Sveti Jurij v Sl. Goricah PETER ŠKRLEC (SDS), Sveti Tomaž MIRKO CVETKO (NSi), Šmarje pri Jelšah MATIJA ČAKŠ, Tabor MARKO SEMPRIMOŽNIK, Zavrč SLAVKO PRAVDIČ (NSi), Žetale ANTON BUTOLEN.

10.00 Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka v soboto do danes do 10. ure prejela 48 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka. Od tega inšpektorat za notranje zadeve obravnava 12 zadev, za katere obstaja sum, da gre za kršitev volilnega molka, je objavilo ministrstvo za notranje zadeve.

Največ obravnavanih zadev se nanaša na domnevne kršitve volilnega molka s spornimi objavami in vsebinami na družbenih omrežjih, sledi pošiljanje sporočil SMS in e-poštnih sporočil. Največ obravnavanih prijav so prejeli iz obalno-kraške in osrednjeslovenske regije.

Za preostalih 36 obvestil je bilo ugotovljeno, da se nanašajo na zadeve, ki so že v obravnavi ali pa niso povezane s kršitvami volilnega molka.

Pred današnjimi lokalnimi volitvami, na katerih volivci izbirajo nove župane in člane občinskih svetov, se je v soboto opolnoči uradno zaključila volilna kampanja, veljati je začel volilni molk, ki ga je treba spoštovati še danes do 19. ure, ko se bodo zaprla vsa volišča po državi. V tem času je nagovarjanje volivcev prepovedano.

Za kršitve volilnega molka so predvidene globe od 700 do 3000 evrov za organizatorja volilne kampanje, od 300 do 600 evrov za odgovorno osebo organizatorja volilne kampanje, od 250 do 500 evrov za pravno osebo ter od 150 do 250 evrov za posameznika.

Prijave domnevnih kršitev volilnega molka je Operativno-komunikacijski center Generalne policijske uprave sprejemal danes od polnoči do 7. ure, od 7. do 19. ure pa jih sprejema dežurna služba Inšpektorata RS za notranje zadeve, in sicer na telefonski številki 080 21 13.

7.00 V Sloveniji se je ob 7. uri odprlo 3245 volišč, na katerih volivci na osmih lokalnih volitvah v Sloveniji odločajo o novih vodstvih občin. Volišča bodo odprta do 19. ure, do takrat velja tudi volilni molk. Prve delne neuradne izide volitev v 212 občinah pa je pričakovati po 20. uri.

Skupno število volilnih upravičencev, ki lahko danes odidejo na volišča, je nekaj manj kot 1,7 milijona. Volivci morajo s seboj na volišče prinesti osebni dokument. Na volišču prejmejo najmanj dve glasovnici – za volitve župana in člane občinskega sveta. Lahko pa bo glasovnic tudi več.

V občinah, ki imajo ustanovljene ožje dele in bodo potekale tudi volitve v svete krajevnih, vaških ter četrtnih skupnosti, pa bodo dobili posebno glasovnico še za te volitve. V tistih občinah, kjer prebivajo pripadniki italijanske oziroma madžarske narodne skupnosti ali romske skupnosti, pa bodo volili tudi predstavnike teh skupnosti.

Zato je pomembno, da volivec pred obkrožanjem številke pred kandidatom ali kandidatno listo prebere navodilo na glasovnici. Volitve v občinske svete namreč v večjih občinah potekajo po proporcionalnem, v manjših pa po večinskem volilnem sistemu.

Pri proporcionalnih volitvah se glasuje o listah kandidatov, volivec pa lahko na glasovnici pri listi, za katero je glasoval, označi kandidata, ki mu daje prednost pred ostalimi (preferenčni glas). V občinah, kjer občinske svete volijo po večinskem načelu, pa se glasuje o posameznih kandidatih.

Za 212 županskih mest se skupaj poteguje 618 kandidatov, 3382 svetniških mest pa si želi zasesti 18.671 kandidatov. Med 212 občinami je 12 mestnih občin, med katerimi pa je prvič tudi mestna občina Krško, ki pred štirimi leti takšnega statusa še ni imela.

Župani za izvolitev na funkcijo potrebujejo več kot 50 odstotkov oddanih glasov v občini. V tistih občinah, kjer nobenemu od županskih kandidatov danes to ne bo uspelo, bo o županu odločal drugi krog, ki je predviden za 4. decembra. Medtem pa je v 51 občinah novi župan že znan, saj se v njih za to mesto poteguje le po en kandidat.

Po napovedih ministrstva za javno upravo naj bi bili prvi delni izidi lokalnih volitev danes znani po 20. uri, nato pa se bodo podatki osveževali predvidoma do 23. ure oziroma preštetja vseh glasov v vseh občinah.

Do zaprtja volišč ob 19. uri sicer še velja volilni molk, kar pomeni, da je vsakršno nagovarjanje volivcev prepovedano. Morebitne kršitve volilnega molka je mogoče sporočiti dežurni službi inšpektorata za notranje zadeve na številko 080 21 13.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine