-0.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Anže Logar Slovenijo obarval rumeno; zdaj ga čaka drugi krog predsedniških volitev

Piše: Anamarija Novak

Anže Logar se je v odzivu na uvrstitev v drugi krog vsem volivcem zahvalil za glasove. Po njegovem mnenju je to potrditev, da je slogan njegove kampanje Sodelujmo #ZAprihodnost tisto, kar v Sloveniji potrebujemo v naslednjih petih letih.

Drugi krog predsedniških volitev bo 13. novembra. V prvem je Anžeta Logarja podprlo 33,96 odstotka volivcev, Natašo Pirc Musar pa 26,86 odstotka, kažejo neuradni izidi. Na tretje mesto se je uvrstil Milan Brglez (15,40 odstotka), sledili pa so Vladimir Prebilič (10,66 odstotka), Sabina Senčar (5,96 odstotka), Janez Cigler Kralj (4,35 odstotka) in Miha Kordiš (2,80 odstotka). Volilna udeležba je bila 51,07-odstotna. V predsedniški kampanji Logar kot svoj cilj navaja Slovenijo, »deželo visokega življenjskega standarda, sproščeno, s čistim okoljem, z delujočim sistemom, ničelno toleranco do korupcije in solidarno družbo, ki zna in zmore sodelovati«.

Logar: Hvala za glasove!

Zmagovalec prvega kroga predsedniških volitev Anže Logar se je v odzivu na uvrstitev v drugi krog vsem volivcem zahvalil za glasove. Po njegovem mnenju je to potrditev, da je slogan njegove kampanje Sodelujmo #ZAprihodnost tisto, kar v Sloveniji potrebujemo v naslednjih petih letih. »Sodelujmo in prihodnost Slovenije bo svetla,« je dejal minulo nedeljo. Čestital je tudi neodvisni kandidatki Nataši Pirc Musar, s katero se bosta pomerila v drugem krogu volitev čez tri tedne. Pred drugim krogom pričakuje vsebinsko razpravo in na koncu se bodo volivci odločili, kateri bo prepričljivejši, je dejal Logar, ki kandidira s podporo volivcev ter strank SDS in SLS. »Kot predsednik republike bom predsednik vseh državljank in državljanov in na ta način bom pristopil tudi h kampanji v drugem krogu,« je napovedal. »Od današnjega dne odločamo o tem, kje bo Slovenija čez pet let. Lahko se še naprej delimo na leve in desne, sam pa mislim, da sta pomembna predvsem dialog in zmagovalni duh. Napočil je čas, da si podamo roke in nehamo iskati tisto, kar nam pri nekom ni všeč, ampak poiščemo tisto, kar nas povezuje,« je pozval. »Izzivi, ki so pred nami, so preveč tvegani, da bi se še naprej delili,« je še opozoril. Njegov cilj je boljša, uspešnejša in bolj sproščena Slovenija, s podjetnim duhom in v ponos državljanom. Logar je pohvalil vzdušje med predsedniškimi kandidati med kampanjo. »Čeprav smo imeli popolnoma različna stališča, smo ohranili spoštljiv dialog in dokazali, da je v slovenski politiki to mogoče,« je dejal. V tednih kampanje, ki prihajajo, se namerava po državi čim več srečevati z volivci. Kot je dejal, bo dokazal, da »bo podpore še bistveno več« in da bo v nov mandat prišel kot zmagovalec, »kot predsednik vseh državljank in državljanov, in da bomo lahko program, ki sem ga predstavil v kampanji, udejanjal v naslednjih petih letih«. Logar je tudi poudaril, da je kampanjo vodil popolnoma ločeno. »V kampanji predstavljam stališča, ki jih sam zastopam in za katerimi stojim. Nekateri so morda to razumeli, kot da se distanciram, dejansko pa sem bil sam, Anže Logar, kandidat,« je dejal.

Irglova: Takšen rezultat smo pričakovali

Rezultate prvega kroga predsedniških volitev je v Logarjevem štabu v nedeljo zvečer pričakala tudi njegova poslanska kolegica iz vrst SDS Eva Irgl. Kot je dejala v izjavi za medije, so takšen rezultat pričakovali. »Zdaj ga čaka še naporna kampanja. Mislim, da mora to zdržati, predvsem pa nadaljevati s tem, kar je delal do sedaj,« je navedla. Po njeni oceni so ljudje namreč začutili in videli, kakšnega predsednika bodo imeli v predsedniški palači, kar se ji zdi izjemnega pomena. Logar ima po njeni oceni »veliko vrlin za dobrega predsednika države, med njimi je gotovo tudi čut za pravičnost«. Kot dobro popotnico za drugi krog vidi Logarjevo zelo dobro poznavanje mednarodnega prostora, kar je izjemnega pomena v zahtevni situaciji zaradi vojne v Ukrajini. »Predvsem pa je v vsem tem času, ko je bil zunanji minister, spletel mnoga prijateljstva z državniki, kar je ključnega pomena, sploh glede na situacijo,« je dejala. To so teme, ki so zelo vezane na predsednika države, zato tudi pričakuje, da bodo mediji veliko tem odpirali tudi na tem področju.

Balažic: Logar razume probleme ljudi

Poleg SDS je Logarja, ki je kandidaturo vložil s podpisi volivcev, podprla tudi zunajparlamentarna SLS. Po oceni njenega predsednika Marka Balažica je Logar med kampanjo dokazal, da razume probleme ljudi, da razume mednarodno dogajanje in ima po njegovi oceni vse, da opravlja predsedniško funkcijo. »V šali bi lahko dejal, da Slovenska ljudska stranka prvič po dolgem času vleče prave politične poteze, ki niso samo zmagovite, ampak so tudi tiste, ki bodo prinesle preboj misli, preboj energije tudi nazaj v Slovenijo. Mislim, da je Anže Logar kandidat, ki lahko tudi desno od sredine popelje ta del političnega prostora skupaj z novim vodstvom SLS v nove čase,« je dejal predsednik SLS Marko Balažic, ki se je na Logarjevo povabilo mudil v štabu, ko so čakali na izide volitev.

Predsedniški kandidat je v štab povabil tudi predsednika SDS Janeza Janšo, ki pa izjav za medije ni dajal. Logar pa je dejal, da mu je čestital za uspeh v prvem krogu. Na novinarsko vprašanje, ali se bo Janša v drugem krogu vključil v kampanjo, je Logar odgovoril, da vodi svojo kampanjo in bo nadaljeval delo, ki ga je s svojo ekipo opravljal v prvem krogu.

Predsednik NSi bo svoj glas namenil Logarju

Koga bo v drugem krogu podprla NSi, ki s kandidatom Janezom Ciglerjem Kraljem v prvem krogu ni bila uspešna, v nedeljo zvečer še ni bilo znano. Predsednik NSi Matej Tonin pa je že napovedal, da bo svoj glas namenil Logarju. Vidni član NSi in predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle je v izjavi za STA dejal, da bi se čudil, če NSi ne bi podprla Anžeta Logarja, tudi v luči Toninove napovedi: »Dvomim, da bi se stranka obrnila v drugo smer, tudi ne vidim razloga za to.« Peterle meni, da bo stranka morala opraviti temeljito razpravo. »Ni nujno, da bo vsak zadovoljen z razlagami, ki so bile podane doslej o tako imenovanem taktičnem glasovanju. Treba bo natančno analizirati vse vidike kampanje, kar se naredi tako rekoč ne glede na rezultat. Ta rezultat zahteva refleksijo, zahteva analizo in do tega bo seveda prišlo,« meni. Ob tem je Peterle prepričan, da rezultat Ciglerja Kralja ne odraža kakovosti kandidata, saj da je bil »izjemno jasen, profiliran, poln energije«, in da je očitno »delovalo nekaj drugega«.

Zadnji partijski šef v štabu Pirc Musarjeve 

Je pa po prvih neuradnih izidih jasno nekaj, in sicer, da je v prestižnem političnem dvoboju, ki sta ga od začetka predsedniške kampanje bíla predsednik vlade Robert Golob in zadnji predsednik CK Zveze komunistov Slovenije Milan Kučan, je zmagal slednji. V drugi krog se je namreč poleg Anžeta Logarja prebila Nataša Pirc Musar. Milan Brglez, za katerim so stali predsednik vlade Robert Golob in njegova instantna stranka Gibanje Svoboda, predsednica državnega zbora, ki je v njegovem imenu nezakonito izvajala negativno kampanjo na volišču, zunanja ministrica Tanja Fajon in celotni Socialni demokrati, je končal na klavrnem tretjem mestu. Volivci so očitno podelili zaušnico tudi Mihi Kordišu in skrajni stranki Levica. Gre za že drugi Golobov veliki poraz v tej volilni tekmi. Prvi je bil, se razume, ko je zaradi nakopičenih afer od kandidature odstopila nekdanja podpredsednica stranke Marta Kos, ki je Golobovo Gibanje Svoboda odvrgla, ko ji to ni več koristilo,  in se vrnila v Švico, kjer ima stalno prebivališče.

Že drugi politični poraz prav gotovo načenja njegov ugled in podobo velikega zmagovalca. In če to še ne bi bilo dovolj, so tu tudi podrobnosti spora, ki ga je Golob s Kučanom bíl do sedaj. Slednjega je označil za nezmožnega razmišljanja. O dodatnih implikacijah spora in Golobovega očitnega poraza pa je v kolumni na portalu Siol špekuliral odgovorni urednik Peter Jančič, ki je zapisal, da za Golobovo politično prihodnost prav gotovo ne more biti dobro, da se ga prime sloves političnega poraženca.

Hud poraz vladajočih strank

Volilni propad pa Milana Brgleza očitno ni potrl, vsaj javno ne, saj je za medije zatrdil, da ga rezultat volitev ne skrbi in da je treba s sodelovanjem nadaljevati. »Projekt, ki smo ga začeli s povezovanjem Socialnih demokratov in socialnih liberalcev, se bo nadaljeval in bo še kako vplival na politiko v Sloveniji,« je dejal Brglez. Omeniti velja, da je imel Brglez za seboj izdatno medijsko mašinerijo, in sicer celoten Odlazkov imperij in ostale večje medije. Tudi Fajonova in Golob sta skušala prikriti grenkobo s podporo Nataši Pirc Musar, ki sta jo oba že kar oklicala za zmagovalko drugega kroga. Toda v resnici gre za poraz, tako za Brgleza kot za Roberta Goloba in Tanjo Fajon. In ta v resnici boli, mediji pa si ga ne bodo upali izpostaviti. Prav tako je poražena še ena koalicijska stranka, saj so volivci, kot smo omenili, podelili zaušnico tudi Mihi Kordišu in skrajni stranki Levica. Da je šlo za niz napačnih odločitev, ki so pripeljale do katastrofe, je poudaril vidni član SD Jernej Pikalo. Po njegovem je bil zapravljen potencial državnozborskih volitev, prava škoda pa se bo pokazala šele v prihodnje.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine