1.6 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

(KDO LAŽE?) Od Washingtonske depeše do obračuna s Kajzerjem

 

Piše: Anamarija Novak

Potem ko se je vlada odločila odpoklicati veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja, ker je opozoril na sporno ravnanje, zaukazano v depeši brez oznake zaupnosti, se odgovorni glede njegovega odpoklica zapletajo. V SDS pa so vložili interpelacijo zoper zunanjo ministrico Tanjo Fajon.

Odgovorni se glede odpoklica veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja zapletajo v svojih besedah, kar dokazuje, da je bila pri tem v ozadju politična igra, kot jo je imenovala zunanja ministrica Tanja Fajon. Predsednik države Borut Pahor pravi eno, Tanja Fajon pa nekaj popolnoma drugega. Spomnimo. Depeša, ki jo je Janez Janša objavil na Twitterju, je namreč razkrila, da je notranje ministrstvo zaprosilo, naj tudi diplomatsko-konzularna predstavništva na opaznem mestu objavijo naslov, na katerega volivci lahko pošljejo podporo kandidaturi Nataši Pirc Musar za predsedniške volitve. Nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel je nato poslal pismo predsedniku republike Borutu Pahorju in mu med drugim pojasnil, da niti ni šlo za pravo diplomatsko depešo.

Predsednik Pahor klonil pred Golobom

Po odločitvi vlade, da zaradi posredovane depeše odpokličejo Kajzerja, se je oglasil predsednik republike Borut Pahor, ki je minuli torek podpisal odpoklic veleposlanika in tako klonil pred Golobovo vlado, a hkrati izrazil nezadovoljstvo, ker je vlada sprejela sklep o odpoklicu brez poprejšnjega posvetovanja z njim, češ da po že sprejeti odločitvi vlade ni več možnosti za morebitne drugačne rešitve. To je zunanja ministrica Tanja Fajon ostro zanikala z besedami, da to »ne drži, da predsednik republike Pahor ni bil obveščen ali da ni bilo pogovora«. Zatrdila je, da se je s Pahorjem o odpoklicu veleposlanika na kratko pogovarjala tri dni pred sejo vlade. Prav tako so na ministrstvu imeli »kar nekaj pogovorov« s kabinetom predsednika republike, ko so v zvezi s tem zaprosili za dodatna pojasnila. MZZ je še pred sejo vlade posredoval vse informacije in pravzaprav do prejšnjega torka ni bilo nobenega indica, da bi predsednik republike ali njegov urad potreboval kakršno koli dodatno informacijo ali da bi imel kakršne koli zadržke, je za RTV dejala zunanja ministrica. Kdo torej laže?

Je to ustrezen ali neustrezen ukrep?

Tako kot nekdanji premier Janez Janša tudi predsednik Borut Pahor pravi, da gre za nesorazmeren ukrep, saj kršitev predpisa ni imela neposrednega škodljivega vpliva za slovenske zunanjepolitične interese. »Kar sem ugotovil pred posvetovanjem z ministrico tukaj v New Yorku, je bilo, da to ni imelo neposrednih škodljivih posledic za zunanjepolitične interese države. Veleposlanik je ravnal narobe in bi bila morda kakšna druga sankcija primernejša kot pa sam odpoklic,« je še pred odločitvijo, da podpiše odpoklic, dejal predsednik in dodal, da v primeru odpoklica veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja ni bilo t. i. zelene karte, s katero predsednik vlado obvesti, ali se strinja ali ne z imenovanjem ali odpoklicem veleposlanika. Medtem pa Fajonova pravi, da je Kajzer po njenih navedbah kršil posebne obveznosti diplomata, opredeljene v pravilniku o varovanju osebnih podatkov MZZ, ki govori o razkrivanju depeš nepooblaščenim osebam. Po njenih navedbah je kršil zakon o zunanjih zadevah v delu, kjer gre za obveznosti diplomatov za varovanje dokumentov in podatkov ter delovanje s pooblastili. Zakon o zunanjih zadevah predvideva odpoklic veleposlanika v primeru kršitev posebnih obveznosti diplomata, je dejala. Kdo torej laže? In komu bo koristil odpoklic?

Rupel: Kajzer storil za državo koristno dejanje

Na nesprejemljivost Kajzerjevega odpoklica je Pahorja opozarjal tudi dolgoletni vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel, ki je prepričan, da je veleposlanik Kajzer, s tem ko je opozoril na slepo in ubogljivo ravnanje MZZ, storil za državo koristno dejanje. »Objavljanje naslova za zbiranje podpore eni od kandidatk po vseh mogočih ‘vidnih mestih’ vseh mogočih državnih in javnih ustanov, celo bolnišnic namreč pomeni nezakonito in protiustavno poseganje državnih in javnih ustanov v volilni sistem, tj. vmešavanje v volilne postopke. Veleposlanik je opozoril na to protiustavnost oz. nezakonitost. Notranja, nato pa še zunanja ministrica sta ravnali v nasprotju z ustavo in zakoni Republike Slovenije,« je opozoril Rupel, ki je ob tem tudi pojasnil, da niti ni šlo za pravo diplomatsko depešo, ampak samo za »dobesedni povzetek dopisa MNZ, ki je pred tem cele tedne krožil po ljubljanskih ministrstvih, po vseh slovenskih upravnih enotah in drugih javnih ustanovah«. »Pri tej stvari gre za opozorilo na skrajno problematično, obsojanja vredno, neprikrito in splošno znano dejstvo v zvezi z uporabo državnih ustanov za politično propagando ene same predsedniške kandidatke, pri čemer je ta kandidatka pred nekaj leti − dejansko, via facti (kot je imel navado govoriti nekdanji predsednik partije France Popit) − zagovarjala neomejeno in neovirano uporabo depešnega sistema MZZ za rušenje ugleda in povzročanje škode Republiki Sloveniji,« je v pismu Pahorju še zapisal Rupel in poudaril, da je bil na predsedniške volitve, ki nas čakajo prihodnji mesec, vnesen dvom, poseben dvom pa zadeva neoporečnost kandidature Nataše Pirc Musar. Tega dvoma seveda ni vnesel veleposlanik Tone Kajzer, ampak sta ga po Ruplovem mnenju vnesli najmanj dve ministrici aktualne slovenske vlade, ki se ob izvolitvi ni zavezala delovati samo po svoji vesti, ampak tudi (in predvsem) v skladu s slovenskim ustavnim redom.

Dejanska »washingtonska« depeša

Je pa nekdanji zunanji minister Pahorja spomnil »na primer dejanske ‘washingtonske’ depeše, ki jo je v božičnem času leta 2007, na predvečer slovenskega predsedovanja EU, podpisal tedanji veleposlanik v ZDA in zdajšnji državni sekretar na MZZ Samuel Žbogar«. Takole je Rupel zapisal v pismu: »Ta depeša, ki bi zaradi svoje vsebine vsekakor morala biti označena kot ‘zaupna’, je vsebovala ameriško prošnjo, naj Slovenija čim prej, morda celo prva prizna neodvisnost Kosova. Nekateri protiameriški in prosrbski diplomati z MZZ so poskrbeli, da je bila ta depeša objavljena hkrati v ljubljanskem Dnevniku in v vseh srbskih medijih, nakar je, kot smo lahko videli, razjarjena protikosovska množica razdejala slovensko veleposlaništvo v Beogradu. Z generalnim sekretarjem MZZ sva želela razkriti povzročitelja tega zlonamernega ravnanja in velike materialne škode, do katere je zaradi tega prišlo, a nama je to preprečila tedanja informacijska pooblaščenka in aktualna kandidatka za Tvojo naslednico, za povrh pa vsakemu od naju naložila še plačilo kazni v višini 1.660 evrov, ki sva jo tudi poravnala. Gospa Nataša Pirc Musar je bolj kot državni interes varovala zasebnost storilca protizakonitega dejanja, kar samo po sebi ni najboljša popotnica za predsedniško kandidaturo. Kajzerjevo ravnanje primerjati s kriminalnim dejanjem leta 2007 pa je blasfemično.«

Dr. Pogačnik: Postopek je bil nezakonit

»Če se vlada ni predhodno posvetovala s predsednikom republike, je bil po mojem mnenju kršen drugi odstavek 17. člena Zakona o zunanjih zadevah, ki ureja postopek odpoklica in kjer je zahteva po predhodnem posvetovanju jasno zapisana. Postopek odpoklica je bil torej nezakonit,« pa je opozoril strokovnjak za mednarodno pravo dr. Miha Pogačnik, predsednik Borut Pahor pa bi odpoklic Toneta Kajzerja lahko tudi zavrnil. Drugi odstavek 17. člena Zakona o zunanjih zadevah namreč pravi, da je »veleposlanik postavljen za dobo do štirih let, ki se lahko podaljša, če razmere tako narekujejo, vendar ne za dlje kot dve leti. O podaljšanju odloči minister za zunanje zadeve. Veleposlanik je lahko izjemoma odpoklican pred potekom časa postavitve na podlagi lastne prošnje, predloga države sprejemnice ali zaradi kršitve posebnih obveznosti in prepovedi iz 45. člena tega zakona«. Predlog za odpoklic iz prejšnjega stavka pripravi minister za zunanje zadeve, določi pa ga vlada po posvetovanju s predsednikom republike – vendar pri odpoklicu veleposlanika Toneta Kajzerja do slednjega po Pahorjevih besedah ni prišlo. Tako je zunanja ministrica Fajonova po mnenju dr. Mihe Pogačnika sama kršila zakon, kar je lahko podlaga za njeno interpelacijo. »Zakaj pa gospod predsednik republike potem tega ni preprečil, ko je mogel in bi moral ter je imel odločilno suvereno in zadnjo besedo glede veleposlanika, ki ga je sam imenoval in predstavlja prav njega? Ali se mu je morda šele sedaj posvetilo? Prekliče naj ukaz. Za zgodovino,« je zadevo še komentiral dr. Pogačnik.

»V SDS smo vložili interpelacijo«

SDS zunanji ministrici Tanji Fajon očita zlorabo diplomatsko-konzularne mreže za favoriziranje ene kandidatke na predsedniških volitvah ter kršenje zakona o zunanjih zadevah, ker se o odpoklicu veleposlanika ni posvetovala s predsednikom, pa je v predstavitvi razlogov za vložitev interpelacije proti Fajonovi minuli četrtek dejal poslanec SDS Franc Breznik.

»Očitamo ji odgovornost zaradi zlorabe diplomatsko-konzularne mreže zaradi selektivnega zbiranja podpisov volivcev za eno predsedniško kandidatko, s čimer je bila ustvarjena neenakost pred zakonom,« je dejal Breznik. V SDS ministrici očitajo tudi kršenje zakona o zunanjih zadevah, ker se o odpoklicu veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja ni posvetovala s predsednikom republike Borutom Pahorjem. »S tem je bilo resno omajano zaupanje v delovanje pravne države in nadaljnje delo ministrice,« je dejal Breznik in ocenil, da je bil okrnjen tudi mednarodni ugled Slovenije. Breznik je še dejal, da je Kajzer, ki ga je označil za enega najboljših diplomatov, razkril zlorabo depešnega sistema, s tem pa je dejansko postal t. i. žvižgač. Odprl je pomembno vprašanje zlorabe državnih resursov, kar je velika kršitev, in je ravnal v skladu z zakonom, po katerem mora diplomat varovati pravice in interese državljanov Slovenije, je dejal Breznik. »Kajzer je deloval profesionalno, a je bil zato deležen medijskega in političnega pogroma,« je še dejal poslanec. Po njegovih besedah je naredil minimalen prekršek, če sploh, kazen pa je bila nesorazmerna. Breznik je ministrici tudi očital, da je želela s Kajzerjevim odpoklicem izprazniti veleposlaniško mesto v Washingtonu, da bi tja lahko odšla nekdanja podpredsednica Gibanja Svoboda Marta Kos. O tem so v preteklih dneh pisali nekateri mediji, a je Kosova to zanikala.

 

Veleposlanik Tone Kajzer in predsednik ZDA Joe Biden (Foto: STA)

OKVIR

Karierni diplomat Tone Kajzer: Vedno sem se in se bom zavzemal za dobro Slovenije

Tone Kajzer je na Facebooku zapisal: »Spoštovane prijateljice in prijatelji. Vsi ljudje dobre volje. S spletne strani našega gospoda predsednika Slovenije sem izvedel, da sem odpoklican kot veleposlanik Slovenije v ZDA. Vsem in vsakemu posebej, predvsem pa svojim sodelavkam in sodelavcem na Veleposlaništvu Republike Slovenije v Washingtonu se želim zahvaliti za vso podporo in pomoč pri razvoju slovensko-ameriškega prijateljstva in zavezništva, ki naj raste in se razvija. Odhajam z dvignjeno glavo. Verjamem in vedno delujem skladno z demokratičnimi vrednotami, ki smo jih Slovenci potrdili ob odločitvi za samostojnost in suverenost. Kot karierni diplomat sem se vedno in se bom vedno zavzemal za dobro Slovenije in za krepitev naše demokracije, zaupanja in sodelovanja med nami. Tako bom deloval tudi naprej, kamorkoli mi bo ljubi Bog pokazal pot naprej. Hvala.«

 

Franc Breznik. (foto: posnetek zaslona) SDS zunanji ministrici Tanji Fajon očita zlorabo diplomatsko-konzularne mreže za favoriziranje ene kandidatke na predsedniških volitvah ter kršenje zakona o zunanjih zadevah.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine