Piše: C. R.
Spoštovani Predsednik Vlade RS, dr. Robert Golob, spoštovani minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, g. Matjaž Han, spoštovani minister za finance, g. Klemen Boštjančič,
delodajalske organizacije in zbornice smo ves čas usklajevanj ostro nasprotovale določilu v noveli Zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina (Zakon je včeraj sprejel Državni zbor RS), ki od potencialnih upravičencev za pomoč zahteva podpis izjave, da upravičenec cen svojih proizvodov/storitev, zaradi dviga cen elektrike in zemeljskega plina ni dvignil za več kot 10 odstotkov.
Po včerajšnjem sprejemu omenjene zakonske določbe s strani Državnega zbora RS ponovno protestiramo proti tej določbi in ponovno podajamo argumente gospodarstva, zato vas pozivamo k takojšnjemu popravku zakonodaje.
Gre za nerazumno birokratsko omejitev, ki jo ob vseh opozorilih in pojasnilih, ki smo jih na delodajalski strani že večkrat podali, razumemo kot popolno nezaupnico gospodarstvu. Predvsem pa opozarjamo, da bo to določilo marsikatero podjetje ne le odvrnilo od vložitve prošnje za pomoč, temveč mu le ta že v izhodišču ne bo omogočena.
Vsak gospodarski subjekt je dolžan kot dober gospodar zagotavljati stabilno poslovanje, zato je bilo nujno tudi prelitje vsaj tistega dela višjih stroškov, v višje cene izdelkov oziroma storitev, ki jih je bil trg v tistem trenutku sposoben sprejeti. V celotni po-covidni situaciji, vključujoč rusko-ukrajinsko vojno, ne gre zgolj za višje cene energentov, temveč tudi ostalih materialov, surovin, stroškov logistike in transporta, embalaže, stroška dela itd.
Ponovno protestiramo tudi proti dejstvu, da Ministrstvo za finance (ki je predlagatelj te določbe) pri tej določbi vztraja, kljub temu da ta ni del začasnega okvira Evropske komisije in je ta ne predpisuje.
Izjava je nesmiselna in nepotrebna, saj podjetja v skladu s sprejeto novelo zakona sama nosijo cenovno tveganje do dvokratnika dviga cene električne energije in zemeljskega plina, čeprav smo delodajalska združenja predlagala znižanje tega faktorja na 1,2. Zahtevana izjava tako prinaša še dodatno omejitev, saj podjetjem onemogoča, da bi vsaj tisti del povišanja cen energentov, ki ni krit z državno pomočjo po tem zakonu (torej do dvokratnika dviga cene električne energije in zemeljskega plina), vključila v prodajno ceno svojih izdelkov ali storitev.
V začetku oktobra (kljub obljubam, ki so bile dane že spomladi) še vedno nimamo jasnega okvira pomoči za gospodarstvo. Podjetja so v nezavidljivem položaju, zaradi neznanih pogojev ne morejo načrtovati poslovanja. Nekatera že omejujejo svojo dejavnost, kar se bo odrazilo tudi na trgu dela, v kolikor država ne bo urgentno sprejela ukrepov subvencioniranega čakanja na delo oziroma skrajšanega delnega časa.
Vlada RS bi morala bolj zaupati in prisluhniti svojemu gospodarstvu. Zavedati se moramo, da je uspešno gospodarstvo pogoj vsake socialne države. Pomoč gospodarstvu je posredna pomoč prebivalstvu, saj gospodarstvo financira pomoč prebivalstvu, ohranitev delovanja podjetij pa pomeni ohranitev delovnih mest.
Po včerajšnjem sprejemu sporne določbe v noveli zakona s strani Državnega zbora vas glede na vse ponovno izpostavljene argumente pozivamo k takojšnjemu popravku zakonodaje.
S spoštovanjem,
Marjan Trobiš, predsednik ZDS
mag. Mariča Lah, predsednica TZS
Marko Lotrič, predsednik ZDOPS
Tibor Šimonka, predsednik GZS
Blaž Cvar, predsednik OZS