Piše: Tanja Brkić (Nova24tv.si)
Po mesecu dni so se na Tarči na RTV odločili, da naredijo prispevek o aferi Smodej in razvratnih dogodkih, ki so se dogajali na zabavah v kleti Fotopuba. Da je bila oddaja namenjena “pranju obraza” Dušana Smodeja, je dala voditeljica Erika Žnidaršič jasno vedeti že v prvih stavkih, ko je dejala, so “mladi za uveljavitev v bitki za preživetje prisiljeni v marsikaj“, saj je zvenelo, kot bi želela zadeve opravičiti, češ, da se je to dogajalo v “boju za preživetje”, kar je dokaj ekstremna trditev za slovensko kulturo, ki črpa državni denar iz vseh koncev in to ne malo. V oddaji je spregovoril tudi Dušan Smodej, ki je končno razkril, koga pozna in koga ne in povedal, da ga policija vse do danes ni niti zaslišala.
Afera Smodej traja že dober mesec, o policijski preiskavi pa še vedno ne duha ne sluha. To so potrdili tudi v oddaji Tarča, ki je bila očitno namenjena “čiščenju” Smodejevega imena in celi kulturniški sceni. Razkrilo se je, da ministrica za kulturo Asta Vrečko in Luka Mesec le poznata Smodeja, Vrečkova pa je v oddaji želela celotno afero prikazati kot “poskus diskreditacije” Levice. Poslovanje Fotobupa že dlje časa ni bilo skladno s pravili, kljub temu pa je dobival državna sredstva, za katera niti Vrečkova ni znala pojasniti, kako se pravzaprav delijo.
Kot smo že poročali, je Erar razkril, da je Društvo za sodobno kulturo Fotopub od leta 2006 in vse do danes prejelo 131.105,94 evrov javnih sredstev. Največ denarja jim je pričakovano namenilo Ministrstvo za kulturo, in sicer v skupnem znesku 57.026,00 evrov. Mestna občina Novo mesto je nakazala 40.258,94 evrov, Mestna občina Ljubljana pa 20.700,00 evrov. O financiranju Fotopuba so spregovorili tudi v Tarči in navedli, da je Fotopub od leta 2014, ko je bil pod vodstvom Smodeja, prejel največ državnega denarja, in sicer 121.874 evrov, prav tako iz MK, MOL in Mestne občine Novo mesto. Do leta 2021 naj bi ministrstvo od društva prejemalo vso zahtevano dokumentacijo, leta 2021 pa so se začele težave, saj ni bilo poročila o izvedbi istoimenskga festivala za leta 2021, pri čemer se je odkrilo, da so se nepravilnosti dogajale že od prej, saj Fotopub ni oddajal letnih poročil Ajpesu. V poročilu za leto 2019, ki je bilo podlaga za izplačilo javnih sredstev Ministrstva za kulturo, je Smodej navedel le en znesek v vrednosti 300 evrov za fotografiranje, pri čemer je podizvajalec za Tarčo potrdil, da do danes račun še ni bil plačan.
Kaj je kakovostna umetnost in kaj ne, bi morala po besedah kulturne ministrice presojati stroka, po mnenju direktorice Cankarjevega doma Uršule Cetinski pa “mora včasih preteči nekaj časa, da lahko bobu rečemo bob”, je dejala Cetinski, ki je radikalno “umetnost” Smodeja primerjala s svetovnimi umetniki iz prejšnjih desetletji. Po mnenju obeh mora to presojati stroka, zadeve pa ne smejo biti iztrgane iz konteksta. Vseeno se je treba vprašati, če je res tako glede na to, da gre financiranje tega denarja prav iz žepa davkoplačevalcev, ki na koncu očitno nimajo “pravice do kritike”.
Smodej potrdil določena poznanstva, priznal, da ga policija še ni zaslišala
V Tarči je svojo plat zgodbe povedal celo sam Dušan Josip Smodej, ki ga vse do danes policija kljub vsem izjavam in domnevnim dokazom še ni zaslišala, kar je res šokantno. Čeprav vse obtožbe sicer zanika, so vprašljiva že sporočila njegovega nekdanjega dekleta N. J., ki jo v tarči omenjajo, saj naj bi mu že v sporočilih na mobilnem telefonu poleg vračila denarja, ki ga ji je bil dolžan, omenila tudi tri domnevna posilstva iz preteklosti. Smodej je priznal svoja deviantna spolna nagnjenja in zavrnil izjave vseh tistih, ki so se mu zaradi afere “odrekli”. Priznal je tudi srečanje s pokojnim Romanom Uranjekom, ki po njegovih besedah ni dajal vtisa prizadetosti nad situacijo dan pred samomorom.
Potem ko je minister za delo Luka Mesec na Facebooku dokaj agresivno grozil s tožbo vsem tistim, ki bi ga povezovali s Smodejem, saj bi ga on ne poznal, so nasprotno dokazali posnetki, na katerih se je Luka Mesec udeležil ene od zabav v Fotopubu, dokončno pa je njegovo poznanstvo z njim potrdil sam Smodej, ki je potrdil tudi dobro prijateljstvo z Mesečevo nekdanjo partnerko Manco. Smodej je sicer zanikal poznanstvo z Niko Kovač in Jašo Jenullom, je pa potrdil, da pozna Asto Vrečko, kulturno ministrico, ki je prav tako trdila, da “Dušana Smodeja ne pozna”.
Asta Vrečko ni znala direktno odgovoriti na vprašanje
V Tarči je spregovorila tudi novinarka Maja Megla, ki je za Reporter opisala svojo izkušnjo s pokojnim umetnikom Romanom Uranjekom in njegovimi deviantnimi spolnimi fantazijami ter dejala, da je spregovorila zato, da bi dejansko prišlo do koraka naprej, pri čemer je povedala tudi, da je v četrtek podala tudi uradno ovadbo na policijo zoper Smodeja. Z besedo je nadaljevala tudi Asta Vrečko, ki je že v eni od preteklih oddaj na RTV Slovenija dokazala, da ali ne zna direktno odgovoriti na vprašanje ali pa se nalašč ogiba odgovoru, saj je prav to storila tudi v Tarči. Ko jo je Žnidaršičeva vprašala o poznanstvih, je Vrečkova začela pojasnjevati o poskusih diskreditacije Levice s strani SDS in da je afera Smodej le eden od poskusov. Absurdno je seveda reči, da gre za “poskuse diskreditacije”, ko pa se je Levica sama diskreditirala s tem, da je sprva zanikala udeležbo v Fotopubu in vsa poznanstva, dan kasneje pa je javnost na lastne oči videla, da ni tako.
Generalna direktorica Cankarjevega doma Uršula Cetinski je skušala deviantno vedenje pojasniti, zato je pripravila celo dve interpretaciji, in sicer je po prvi šlo za “iskanje novih stvari izven okvirjev”, po drugi pa za ustvarjanje neke posebne kulturniške klime, ki je posledično tudi kriva za to, da so vse te izjave prišle na dan.
Policijska preiskava več kot očitno “šepa”
Policija še vedno ni opravila pogovora s Smodejem niti ni opravila hišne preiskave ali zasegla kakšne elektronske naprave, zato je Žnidaršičeva v oddaji naslovila vprašanje o tem tudi na vrhovno tožilko Mirjam Kline, ki o konkretni zadevi ni želela govoriti, je pa povedala, da v splošnem velja, da če so podani razlogi za sum storitve kaznivega dejanja, mora policija storiti vse potrebno, da storilca zasledi in zbere dokaze. Po njenih besedah sodeč lahko trdimo, da bi policija torej doslej že morala opraviti pogovor s Smodejem, zakaj tega ni storila, ne vemo. “Da bi tožilstvo dali zahtevo za preiskavo, potrebujejo utemeljen sum, da je točno določena oseba storila kaznivo dejanje zoper določene osebe,” je dejala tožilka in dodala, da bi bile za “hišno preiskavo dovolj tudi anonimna obvestila z obvestili, zbranimi od konkretnih znanih oseb“.
Tarča je izkoristila priložnost, da za afero Smodej doda tudi zadevo v zvezi z domnevnim spolnim nadlegovanjem s strani programskega svetnika RTV Slavka Kmetiča, ki naj bi v dvigalu pred 25 leti spolno nadlegoval novinarko Katarino Keček, ki je o zadevi šele nedavno prvič spregovorila, in jo primerjala z afero farmacevtka, kjer je bilo črno na belem, da je ljubljanski župan Zoran Jankovič farmacevtki v zameno za urejanje službe domnevno zahteval spolne odnose. Kljub temu pa ima župan za sabo še vedno zveste pripadnike levega pola, ki ga kljub navedenim dejstvom podpirajo.