11.2 C
Ljubljana
torek, 5 novembra, 2024

V novi številki revije Demokracija: Spolni škandal Fotopub prerašča v finančno in politično afero! Je levičarskim aktivistom na javni RTV odklenkalo? Draginja in revščina v Sloveniji naraščata! In kaj dela vlada? Dekomunizacija Vzhodne Evrope! Intervjuja: Aleš Hojs in dr. Krzysztof Olendzki

Piše: M. B.

V novi številki revije Demokracija ugotavljamo, da spolni škandal Smodej-Fotopub prerašča v finančno in politično afero, ki sega vse do vladajočih. Sprašujemo se, ali je levičarskim aktivistom na nacionalni RTV končno odklenkalo ali pa bodo še naprej ugrabljali ta pomembni javni zavod. Opozarjamo na čedalje večjo draginjo in revščino v Sloveniji. Objavljamo intervjuja s podpredsednikom Slovenske demokratske stranke Alešem Hojsom in z veleposlanikom Republike Poljske v Sloveniji dr. Kríštofom Oléndzkim. Z Demokracíjo bóste védeli vèč!«

Ob aferi nosilca umetniškega Društva Fotopub Josipa Dušana Smodeja, ki naj bi bil skupaj s svojimi pomočniki z uporabo droge za posilstvo na kletnih zabavah spolno zlorabljal mlada dekleta, so se ob tem v javnosti pojavile še neuradne informacije o morebitni povezavi njegove druščine s politiki Levice. Omenja se predvsem Luka Mesec. Tako slednji kot Smodej vse obtožbe zavračata. Policija poziva žrtve k prijavi.

Slovensko javnost zadnjih deset dni pretresa srhljiva zgodba o domnevnih spolnih zlorabah 28-letnega Novomeščana Josipa Dušana Smodeja, zastopnika Društva za sodobno kulturo Fotopub, ki naj bi se dogajale v kletnih prostorih izpostave tega društva na Tivolski cesti v Ljubljani, pa menda tudi v najetem stanovanju tam blizu in v stanovanju njegovega prijatelja, 60-letnega slikarja Romana Uranjeka.

Prav smrt slednjega minulo soboto ponoči je sprožila val, ki ima vse večje razsežnosti. Novinar in urednik Bojan Požar je namreč prvi opozoril, naj bi bil Uranjek storil samomor. To dejanje naj bi bilo povezano z Uranjekovim sodelovanjem s Smodejem, vendar ne le z umetniškim (skupaj sta prirejala razstave in druge dogodke), slikar naj bi bil domnevno navzoč tudi na razvpitih Smodejevih kletnih zabavah.

Celoten članek preberite v reviji Demokracija!

V tokratni reviji Demokracija preberite še:

 Je levičarskim aktivistom na javni RTV odklenkalo?

 Zaradi zapisa odgovornega urednika Mladine je nacionalna TV sodelovanje z Mladino prekinila in o tem v prispevku javnost tudi obvestila. A zgodilo se je, da je voditelj Saša Krajnc, ki je poročal o tem, izrecno poudaril, da so prispevek objavili po navodilu odgovorne urednice Jadranke Rebernik. Ob tem so se kritičnemu gledalcu porodila vprašanja, po čigavih navodilih so se ravnali doslej in ali je morda prispevek o razlogih glede prekinitve sodelovanja z Mladino kdo želel cenzurirati, saj se je v preteklosti to že dogajalo.

Draginja in revščina v državi naraščata

Draginja v Sloveniji narašča, imamo eno najvišjih inflacij v evroobmočju, črpanje evropskih sredstev je po aprilu skoraj povsem zastalo, vlada Roberta Goloba pa je pri soočanju z visokimi cenami hrane sprejela ukrep t. i. mehke regulacije, to je spremljanje cen 15 osnovnih živil. Za ta povsem nepotreben ukrep namerava do marca prihodnje leto zapraviti okoli 50 tisoč evrov davkoplačevalskega denarja. Po podatkih Statističnega urada RS (Surs) je bila julija letna rast cen kar 11-odstotna. Ta bi bila še višja, če cen ne bi znižale poletne sezonske razprodaje oblačil in obutve. Podatek o 11-odstotni inflaciji pove, da so se v enem letu za toliko podražile življenjske potrebščine.

Intervjuja: Aleš Hojs in dr. Krzysztof Olendzki

Z Alešem Hojsom, podpredsednikom Slovenske demokratske stranke (SDS) in ministrom za notranje zadeve v Janševi vladi, smo se pogovarjali o delovanju zdajšnje vlade, ministrstva za notranje zadeve (MNZ) in ministrice Tatjane Bobnar. Več pozornosti je bilo namenjene migracijskim tokovom in odstranjevanju ograj na državni južni meji. Nekdanji minister Hojs je odgovoril tudi na vprašanje, ali so ravnanja Bobnarjeve zrela za interpelacijo. Dotaknili smo se kadrovanja v okviru ministrstva in v Policiji, kjer novi vladajoči umikajo najuspešnejše kadre. Govor je bil tudi o aferi Fotopub in vplivu nevladnikov, za katere Aleš Hojs pravi, da so v tej vladi nadvladniki. Pozornost smo namenili prihajajočim predsedniškim volitvam, napovedanim referendumom in ukrepom nove vlade za zmanjšanje draginje. Pogovarjali pa smo se tudi z veleposlanikom Republike Poljske v Sloveniji dr. Krzystofom Olendzkim.

Veselo na študij – študijsko leto 2022/23 pred vrati

Še dober mesec dni, morebiti še zadnji izpiti in študij na slovenskih univerzah se bo spet začel. Upajmo, da bo letos ves čas potekal v živo, brez večjih težav zaradi virusa, ki je zadnji dve leti kratil stike. Mesta so večinoma že zasedena, tu in tam je še nekaj prostih. Pravilna izbira smeri študija na izobraževalnih ustanovah z visoko usposobljenim pedagoškim kadrom je temelj poklicnega delovanja posameznika. Človeštvo je namreč v stoletjih in še posebej v zadnjih desetletjih nakopičilo toliko informacij in znanja, da dandanes brez visokošolskega študija skorajda ne gre več, čeprav je treba poudariti, da so iskani in cenjeni tudi »navadni« poklici.

Umetniki so nehali iskati Boga in se izgubili v …

Mitja Iršič, nekdanji svetovalec ministra za kulturo, publicist: »Slovensko umetniško in politično sceno je pretresel škandal, ko so se v javnosti začeli pojavljati namigi o domnevnih spolnih zlorabah, v katere naj bi bil vpleten eden od jedrnih članov slovenske levičarske umetniške scene, drugače tudi aktiven član petkovega politkolesariata Dušan Josip Smodej. V medijih še vedno velja splošni moratorij na objavo njegovega imena, najpogumnejši ga imenujejo ‘mladi novomeški umetnik’. Sam se ne bi preveč ukvarjal z njim. Smodej je vendarle le simptom neke globlje bolezni.«

Dekomunizacija Srednje in Vzhodne Evrope!

V latvijski prestolnici Rigi so porušili osemdesetmetrski spomenik v spomin sovjetskim »osvoboditeljem«, podobne dejavnosti pa je opaziti tudi drugje na območju za nekdanjo »železno zaveso«.  Detonacija je kljub ostrim protestom številčne ruske etnične manjšine v Latviji porušila ogromni obelisk in pri tem požela velik aplavz navzočih opazovalcev. A odstranitev spomenika nekdanjega političnega družbenega sistema ni enkraten pojav, ampak sledi ponavljajočemu se trendu na območju Vzhodne Evrope, kjer nekdanje države sovjetskega komunističnega bloka začenjajo brez zadržkov odstranjevati sledi nekdanjega režima.

Migrant v Italiji sredi dneva posilil Ukrajinko

V Italiji je migrant posilil nič hudega slutečo Ukrajinko. Osrednji mediji močno razburjeni, pa ne zaradi posilstva, temveč ker je Giorgia Meloni, voditeljica stranke Bratje Italije posnetek napada delila na družbenih omrežjih. Ob izbruhu vojne v Ukrajini so nekatere srednjeevropske države, ki so sicer kritične do množičnih migracij iz tretjega sveta, takoj ponudile pomoč in zavetje novim beguncem. Zaradi tega so si prislužile grajo levice, češ da sprejemajo le belopolte begunce, medtem ko zaradi lastnega rasizma zavračajo migrante in begunce z Bližnjega vzhoda ali iz Afrike.

Vabljeni k branju aktualnih, zanimivih in analitičnih kolumn!

Vabljeni k nakupu Demokracije! Z njo boste vedeli več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine