Piše: Sara Kovač (Nova24tv.si)
“Hm. A to je kriminalist, ki je nekoč ‘pospeševal‘ preiskave zoper Zorana Jankovića in v aferi Iran-NLB-gate? Vladavina prava na kvadrat, ni kaj, kajne Policija,” se je nekdanji premier Janez Janša odzval na članek portala 24ur, v katerem prvi kriminalist David Antolovič zatrjuje, da verjame v vladavino prava. “Zaradi šikaniranja sem že vložil kazenske ovadbe na Specializirano državno tožilstvo. Tudi zaradi krive ovadbe bodo morali uslužbenci Policije pojasniti svoje početje, pa še za kakšna druga kazniva dejanja, ki so jih izvajali,” pa je napovedal Antolovič.
Na portalu 24ur so zapisali, da se vodstvo Policije trenutno ukvarja s številnimi kadrovskimi potezami, nekdanje vodilne premeščajo na druge funkcije, z nadzori pa ugotavljajo, kaj vse je šlo narobe v minulih dveh letih. Nastavljajo torej svoje, če se izrazimo po domače. Direktor uprave kriminalistične policije David Antolovič je potrdil, da je tudi sam zoper nekdanje vodilne zaradi mobinga že vložil kazenske ovadbe na Specializirano državno tožilstvo. “Kot pravnik verjamem v vladavino prava, zato bom z vsemi pravnimi sredstvi zaščitil svojo čast, dobro ime in dostojanstvo ter sprožil postopke zoper vse ljudi, ki so mi škodili v moji karieri in se podpisovali pod neresnične obtožbe in dokumente z lažno vsebino,” je napovedal in dodal, da bodo morali določeni ljudje prevzeti odgovornost za nezakonito početje.
Spomnimo, Antoloviča je širša javnost spoznala, ko je leta 2019 sekretarki komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (KNOVS) vabilo za zaslišanje vročil kar v parku. Pred kratkim pa smo tudi pisali, da so v poročilu o nadzoru na NPU kot enega osrednjih problemov izpostavili dolgotrajnost preiskav. Poročilo je izpostavilo dve dolgotrajni preiskavi: prva se je pričela februarja 2015 in je trajala vse do decembra 2020. Pri njej poročilo opozarja na ravnanje pomočnika direktorja NPU leta 2016, ki je po ugotovitvah nadzora za pregled osnutka pobude potreboval več kot pol leta za izdajo odredbe za hišne preiskave. Druga dolgotrajna preiskava pa je trajala od oktobra 2014 do februarja 2019, pri čemer je zaradi menjave nosilcev preiskave vmes večkrat mirovala, prvič kar osem mesecev. Leta 2016 je bil pomočnik direktorja NPU prav Antolovič, ki je nato marca 2021 – ironično – postal vodja delovne skupine za reševanje zaostankov na področju preiskovanja gospodarske kriminalitete. Očitki glede Antolovičevega neučinkovitega preiskovanja so bili prisotni tudi v aferi farmacevtka in pri preiskavi družine Šešok.
Iz afere Iran-NLB-gate smo se naučili, da tudi naše banke rabijo nekaj let za posredovanje podatkov
Antolovič je v pogovoru za omenjeni portal tudi sam priznal, da so zaostanki s področja preiskovanja gospodarske kriminalitete velik problem. Izpostavil je, da je posebno poglavje mednarodno sodno pridobivanje dokazov: “Vemo, da včasih traja tudi leto dni, da nam tuje banke posredujejo podatke. In potem na podlagi ugotovitev zahtevamo še dodatne podatke v isti zadevi in to pomeni dodatnega pol leta, če ne spet leto dni. Po hišnih preiskavah pa je potrebno seveda še pregledati in analizirati zaseženo gradivo. Včasih predelamo in pregledamo več sto tisoč podatkov, bančnih računov, transakcij in drugega poslovanja osumljencev. Javnost pa se potem sprašuje, zakaj potrebujemo leto, dve, tri in več, da neko zadevo pripeljemo do zaključnega dokumenta.” Glede afere Iran-NLB-gate je Antolovič sicer povedal, da po njegovi oceni ni šlo za pranje denarja, ker ni dokaza, da je bil denar, ki je bil predmet transakcij, pridobljen s kaznivimi dejanji. Koliko so se za pridobitev teh dokazov potrudili, ni povedal.
Glede kritik nekdanjega notranjega ministra Aleša Hojsa, ki je povedal, da rezultati kažejo, da NPU ni izpolnil pričakovanj in da večino zahtevnih primerov rešijo policijske uprave, ob tem pa je navedel preiskavo v zadevi TEŠ 6, ki je bila v pristojnosti celjske uprave – kjer je Antolovič začel svojo kariero, je slednji dejal, da so bile popolnoma neutemeljene in so služile nekemu drugemu namenu. Pojasnil je, da uspešnosti dela NPU ne dokazujejo samo številke, ki jih je navedel, pač pa je bilo v letošnjem letu na sodiščih izrečenih kar nekaj odmevnih sodb, za katere so po njegovih besedah zaslužni prav preiskovalci NPU. S tem verjetno ni ciljal na Balkanske bojevnike – v tem primeru je namreč vrhovno sodišče sodbo razveljavilo.