8.2 C
Ljubljana
ponedeljek, 25 novembra, 2024

V novi številki revije Demokracija: Neverjetna servilnost dominantnih medijev! Golobova vlada tudi nad SDH! Tako brutalnega kadrovskega cunamija v Sloveniji še ni bilo! Golobu še blizu dva milijona evrov nagrade! Intervjuji: dr. Andreja Valič Zver, Žiga Ciglarič in Alojz Kovšca

Piše: M. B.

V novi številki revije Demokracija razgaljamo hlapčevsko servilnost dominantnih medijev do nove Golobove vlade in to, kako je njena glavna prioriteta kadrovanje in kadrovske čistke. Strokovnost je šele na drugem mestu. Pišemo o uspešni obrambi samostojne in demokratične Slovenije lata 1991. Objavljamo intervjuje z zgodovinarko dr. Andrejo Valič Zver, s predsednikom Državnega sveta Republike Slovenije Alojzom Kovšco in z mladinskim delegatom Republike Slovenije pri Organizaciji združenih narodov Žigo Ciglaričem. Z Demokracíjo bóste védeli vèč!

Celoten članek preberite v reviji Demokracija!

V tokratni reviji Demokracija preberite še:

Obramba samostojne in demokratične Slovenije

25. junij 1991 je za Republiko Slovenijo ter vse njene državljanke in državljane zgodovinski datum, saj zaznamuje presečišče kulturnih in političnih tokov, ki so omogočili nastanek slovenske države, njeno uveljavitev in nadaljnji razvoj. Tega dne je bila namreč slovesno razglašena samostojna in neodvisna Republika Slovenija kot nova država na evropskem in svetovnem zemljevidu. Njene korenine segajo vsaj stoletje in pol nazaj, v leto 1848, ko so Slovenci v prevratnem obdobju pomladi narodov prvič izrekli zamisel o slovenski državnosti.

Golobova vlada nad Slovenski državni holding! 

Obljubljali so drugače. Res je drugače. Glavna prioriteta Golobove levičarske vlade so kadrovske čistke, revanšizem – obračunavanje z drugače mislečimi, česar v Republiki Sloveniji po demokratizaciji in osamosvojitvi še ni bilo! Vlada Roberta Goloba že vse od imenovanja predvsem kadruje, grozi z zamenjavami in razveljavitvami zakonov, ki jih je sprejela vlada pod vodstvom Janeza Janše. Državni zbor je imel doslej le eno redno sejo, sredi maja, nato pa kar sedem izrednih sej. Redne junijske seje, na kateri bi poslanci in poslanke predsedniku vlade, ministrom in ministricam lahko postavljali poslanska vprašanja, sploh ni bilo. To je prvič v zgodovini parlamentarizma v samostojni državi. Začenjajo se parlamentarne počitnice.

Intervjuji: Andreja Valič Zver, Ž. Ciglarič in Alojz Kovšca

Ob dnevu državnosti smo se pogovarjali z zgodovinarko dr. Andrejo Valič Zver. Z njo smo govorili o knjigah in projektu zaznamovanja 30-letnice samostojne, neodvisne in suverene države Republike Slovenije, ki ga je koordinirala v okviru Kabineta predsednika vlade Republike Slovenije v času vlade, ki jo je vodil predsednik SDS Janez Janša.

Pogovarjali smo se tudi z Žigo Ciglaričem, ki je že vrsto let aktiven v mladinski politiki. Je član Zbora v Mladinskem svetu Slovenije, pred kratkim pa je bil izbran za novega mladinskega delegata Republike Slovenije pri Organizaciji združenih narodov (OZN).

»Volilni poraz učinkuje presejalno: tisti, ki so si obetali samo koristi od vstopa v DZ, se elegantno poslavljajo, zvesti načelom in pripravljeni začeti znova pa ostajajo. Jesenske lokalne volitve bodo pokazale, kdo se je pobral in kdo obležal po državnozborskih volitvah,« povolilno politično dogajanje v strankah sredine ocenjuje Alojz Kovšca,  podpredsednik stranke Konkretno.

Kako so komunisti napolnili jarek pri Mostecu

V ponedeljek, 20. junija 2022, je v Muzeju novejše zgodovine Slovenije potekala tiskovna konferenca s predstavitvijo arheološke raziskave izkopavanja v Mostecu pri Brežicah, na kateri je dr. Uroš Košir predstavil izkop posmrtnih ostankov umorjenih v povojnih pobojih v delu protitankovskega jarka v Mostecu pri Brežicah. Do arheološkega izkopavanja je prišlo zaradi graditve verige elektraren na reki Savi. V času 2. svetovne vojne so nemške okupacijske sile za primer prodora zavezniških sil z območja Balkana na predelu med Savo in Dobovo izkopale protitankovski jarek, ki je na severnem delu meril tri metre v globino in 4,6 metra v širino. Celoten jarek je meril 120 metrov v dolžino.

Izdelal kelih za škofa Gregorija Rožmana in monštranci

V knjigi spominov Še en čudež je Anton Babnik (1920–2016), med vojno je bil v Ljubljani aktivist ilegalne Slovenske legije, kar je dokaj neznana tema, saj o njej doslej ni pisal nihče, podrobno opisal tudi vrnitev domobrancev s Koroškega v komunistične roke, rešitev v Hudi luknji, skrivanje doma in vnovično reševanje v Avstrijo. Antona Babnika so Angleži iz begunskega taborišča v Vetrinju 29. maja 1945 v skupini 1.500 domobrancev in nekaj civilistov s tovornjaki prepeljali do Pliberka in jih tam na železniški postaji izročili partizanom. Naj tu omenim, da je bilo Antonu Babniku jasno, kaj se je dogajalo v Vetrinju in kdo je bil odgovoren za izročitev domobranske vojske Brozovim partizanom, ki so jih nato v Sloveniji v veliki večini pomorili. Odgovorni so bili Angleži, ki so jim lagali, da jih premeščajo v Italijo, in na koncu seveda komunisti za velezločin pomora.

Mag. Tadej Ian: »Pravica do zabave ali smrt!«

Ne le med mlajšimi generacijami, tudi med starejšimi je vse več težnje po zabavi. Ljudje zabavo in užitke vse bolj postavljajo pred dolžnosti oz. obveznosti. Gre za trend, ki je stranski učinek levih ideologij in je zgodovinsko gledano v družbah prevladujoč pred padcem civilizacije. V časih oz. razmerah, ko morajo ljudje trdo delati za preživetje sebe in svojih potomcev, je kaj malo časa in še manj energije namenjeno zabavi. Nekoč so v Evropi več časa lahko posvečali zabavi le maloštevilni pripadniki vladajočih slojev. V srednjem veku je bila zabava bolj ali manj omejena na kraljeve dvore in morda domovanja fevdalcev. Z napredkom in rastjo standarda pa se je začelo zabavati tudi meščanstvo, saj življenje ni bil več le nenehen boj za preživetje.

Odmevni sodni zmagi ameriških konservativcev

Dve odmevni zmagi ameriških konservativcev. Vrhovno sodišče ZDA je nedvoumno potrdilo ustavno pravico do posesti in nošenja orožja. Po petih desetletjih je bila razveljavljena sodba »Roe v. Wade«. Pravica do regulacije splava je zdaj v pristojnosti posameznih zveznih držav. Konservativci so pretekli teden na Vrhovnem sodišču ZDA dosegli dve odmevni, lahko bi rekli celo ključni zmagi, ki pa sta seveda levo, liberalno, progresivno druščino spravili v stanje blaznosti. V prvi sodbi je sodišče nedvoumno potrdilo pravico državljanov, da imajo in nosijo orožje. V drugi, še odmevnejši, pa je z večino pet proti štiri razveljavilo sodbo Vrhovnega sodišča ZDA v primeru »Roe v. Wade« iz leta 1973, ki je uzakonila splav v ZDA.

Vabljeni k branju aktualnih, zanimivih in analitičnih kolumn!

Vabljeni k nakupu Demokracije! Z njo boste vedeli več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine