5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Mladi plus, sindikat Tee Jarc, ki je šel z vsemi sredstvi nad zasebnika, ker je v lokalu želel mlado natakarico, je v primeru diskriminacije vodje Golobovega kabineta ostal tiho

Piše: Kavarna Hayek

Konec aprila 2019 je sindikat Mladi plus na družbenem omrežju Facebook zmagovito objavil: »Sindikalna zmaga! Februarja smo na inšpektorat za delo prijavili oglas za delo, ki je bil sporen zaradi potencialne diskriminacije na podlagi spola in starosti. (…) Diskriminatoren, neprijazen odgovor in razmišljanje, ki je delodajalcu, kot smo bili danes uradno obveščeni, prineslo plačilni nalog, ki mu ga je izdal inšpektorat za delo.«

Sindikat, ki je v zadnjem desetletju od države dobil 0,75 milijona evrov in kjer je predsednica izvršnega odbora Tea Jarc, ena glavnih pouličnih protestnic v času Janševe vlade, se je takrat spravil nad lastnika lokala, ki je v oglas zapisal, da za vodjo kavarne v Prekmurju iščejo »mlajšo osebo ženskega spola«. Aktivisti sindikata, ki se hvalijo, da budno spremljajo oglase za zaposlitve, so to opazili in se spravili nad zasebnika. Delovna inšpekcija je tako lastniku lokala Osmica naložila globo, lastnik pa je za Siol povedal, da so pač napisali, kakšno osebo iščejo in niso želeli zavajati starejših. Njegove izkušnje očitno so, da je več gostov, ki več zapravijo, takrat, ko jim postreže mlajša ženska. Tako je zagotovljen prihodek in denar za plače zaposlenih.

Sindikat Jarčeve, ki je pred volitvami agitirala proti Janševi vladi, očitno sovraži samo zasebnike. Glede oglasa vodje Golobovega kabineta, da iščejo žensko, staro med 20 in 25 let, se niso oglasili in ropotali, da gre za diskriminacijo. Prehiteli so jih novinarji Nova24TV, ki so vprašanja naslovili na delovno inšpekcijo in Zagovornika načela enakosti. Slednji je vodjo kabineta Petro Škofic »uradno opozoril«, bi se pa morala s kaznijo odzvati tudi delovna inšpekcija, še posebej, če za identične prekrške kaznuje zasebnika.

Res je, imamo zakon o delovnih razmerjih, ki v 27. členu pravi: »Delodajalec ne sme prostega dela objaviti samo za moške ali samo za ženske, razen če določen spol predstavlja bistven in odločilni pogoj za delo in je taka zahteva sorazmerna ……

Nadaljevanje si lahko preberete TUKAJ.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine