9.3 C
Ljubljana
torek, 26 novembra, 2024

Demokratične stranke nujno potrebujejo še en mandat!

Piše: Metod Berlec

Zadnji dve leti imamo končno spet desnosredinsko vlado pod vodstvom Janeza Janše, ki je kljub številnim težavam Slovenijo uspešno peljala skozi eno najtežjih obdobij in preizkušenj njene samostojnosti – skozi pandemijo novega koronavirusa. Pri tem vsi makroekonomski kazalniki kažejo, da je Republika Slovenija na pravi poti. Hkrati je za sedanjo vladno koalicijo (SDS, NSi in SMC/Konkretno) pod Janševim vodstvom tudi nadvse uspešno vodenje Sveta Evropske unije.

A Slovenija bo res na pravi poti šele, če bo desnosredinskim strankam, strankam, ki se zavzemajo za povezovanje in ne izključevanje, uspelo v nedeljo zmagati na volitvah in sestaviti vlado. In zakaj bi bilo to dobro? Zato, ker bi to pomenilo, da bi imeli v zgodovini samostojne države drugič zapored desnosredinsko vlado. Vlado, ki posebej izpostavlja demokratizacijo in osamosvojitev kot »vrednotno središče naroda«. S tem bi se vzpostavila možnost, da se slovenska družba vsestransko (politično, medijsko, gospodarsko in kulturno) uravnoteži in se v dobršni meri ne samo teoretično, ampak tudi praktično vzpostavi pravo, resnično ravnotežje med vsemi tremi vejami oblasti.

Spomnimo. O sistemu »checks and balances« (zavor in ravnovesij) so že pred stoletji pisali evropski razsvetljenski misleci. Z njimi so predpostavljali razpršitev politične moči na zakonodajno, izvršilno in sodno vejo. Pri tem ima vsaka od njih približno enako odgovornost in moč, »da prepreči dominacijo enega človeka, skupine ali veje oblasti«. Tako bi bila vzpostavljena možnost, da v Sloveniji končno pride do modernizacije sodne veje oblasti, v kateri še vedno straši duh nekdanje partije. Samo spomnimo se montiranega sodnega procesa Patria. To bi bil nedvomno znak, da smo na pravi poti, na poti prave demokracije in prave evropske Slovenije. S tem bi se naša država dokončno institucionalno modernizirala, o čemer je v svojem zadnjem intervjuju za Demokracijo septembra 2002 govoril in si želel pokojni Jože Pučnik.

Hkrati bi s tem preprečili, da bi imela omrežja oziroma vzporedni mehanizmi preveliko moč. V veliki meri bi se razkrojila.

Zato bo treba iti na volitve in glasovati za demokratično in evropsko Slovenijo! Za Slovenijo brez totalitarizmov! Da bo Republika Slovenija dobrih trideset let po osamosvojitvi končno tudi osvobojena in se bo lahko s polnimi pljuči usmerila v prihodnost! Za boljši jutri nas vseh!

 

Metod Berlec je namestnik glavnega in odgovornega urednika Demokracije.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine