Piše: Sara Kovač (Nova24tv)
Inštitut 8. marec je 1. aprila 2022 na Twitterju objavil, da so od Ministrstva za notranje zadeve prejeli poziv za pojasnila glede kampanje zbiranja podpisov v podporo “predlogu zakona proti škodljivim ukrepom oblasti.” Po mnenju koalicije, ki jo sestavljajo SDS, NSi in Konkretno Inštitut 8. marec s svojo kampanjo zbiranja podpisov v resnici vodi volilno kampanjo. To je problematično zaradi ZVRK, ki kot volilno kampanjo opredeljuje vse politične oglaševalske vsebine in druge oblike politične propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivk in volivcev pri glasovanju na volitvah. Na protestiranje direktorice Inštituta 8. marec se je na Facebooku odzval tudi komentator Miran Videtič.
“Ravnokar smo dobili poziv za pojasnila glede kampanje, ki nam ga je poslalo Ministrstvo za notranje zadeve, v njegovem imenu Marko Kandolf, glavni inšpektor. Prekrškovni organ je začel zbirati pojasnila in dokaze o naših domnevnih prekrških,” so 1. aprila 2022 objavili na Twitterju Inštituta 8. marec in pri tem poudarili, da so vse to napovedali in pričakovali. “Groza nas je, v kakšni državi živimo. Mirni smo, ker vemo, da smo skupnost.”
Kakor piše v prejetem pozivu za pojasnila, je Inšpektorat RS za notranje zadeve v zadnjem obdobju prejel več anonimnih prijav zoper Inštitut 8. marec v zvezi z domnevnimi kršitvami volilne zakonodaje. Iz teh razlogov je Inšpektorat Inštitut 8. marec pozval, da se opredelijo do navedb, da izvajajo volilno kampanjo, kdo je tista oseba, ki je odgovorna za izvedbo njihove kampanje in predložijo dokazila o vsebini in programu kampanje, ki jo vodi Inštitut 8. marec.
Dragi vsi.
Ravnokar smo dobili Poziv za pojasnila glede kampanje, ki nam ga je poslalo Ministrstvo za notranje zadeve, v njegovem imenu Marko Kandolf, glavni inšpektor. Prekrškovni organ je začel zbirati pojasnila in dokaze o naših domnevnih prekrških. (1/2) pic.twitter.com/lSJZpIPIvc— Inštitut 8. marec (@8Marec) April 1, 2022
Zakon o volilni in referendumski kampanji določa, da so volilna kampanja vse politične oglaševalske vsebine in druge oblike politične propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivk in volivcev pri glasovanju na volitvah. Inšpektorat je Inštitut 8. marec opozoril, da v okviru svoje kampanje zbiranja podpisov v podporo “predlogu zakona proti škodljivim ukrepom oblasti” izvajajo dejavnosti tako na shodih po slovenskih krajih kot tudi na spletnih straneh in družbenih omrežjih.
Prvo potrebno počistiti na levi
Na trditve direktorice Inštituta 8. marec Nike Kovač se je na Facebooku odzval tudi komentator Miran Videtič. “Gledam Niko 8. marec na POP TV … Žal mi je, Nika, ampak ‘šuplja ti je priča’, ko govoriš, da gre za politično preganjanje, ko ti želijo inšpektorji pregledati inštitut,” je zapisal Videtič. “Saj sama praviš, da nisi politik, čeprav na ulici napoveduješ izničenje zakonov, ki jih je sprejela, v parlamentu, legitimno izvoljena vlada! Kako Nika, brez lastnih poslancev? S pomočjo ulice? Z grožnjami? Kako?” je zanimalo Videtiča.
Videtič je v nadaljevanju izpostavil, da je v preteklosti podpiral pobudo Kovačeve “samo ja pomeni ja”, a je spomnil, da je direktorica Inštituta 8. marec utihnila, ko je naletela na spolnega predatorja, ki očitno ni bil iz prave politične opcije in kot tak nedotakljiv. “Bi ti bilo lažje nastopiti v medijih (prostora imaš veliko, kot veš), če bi v pisarni, ne vem, recimo Počivalška, mogoče Tonina, bog ne daj koga iz SDS, sedela mlada iskalka zaposlitve? Jebiga, tiho si, draga Nika!”