Piše: Historiavitaemagistra.si
Ustavno sodišče Republike Slovenije je zavrnilo ustavno pritožbo Vide Svetek na odločitev Vrhovnega sodišča Republike Slovenije, da ne dopusti revizije obsodbe njenega očeta Viktorja Habiča pred partizanskim vojaškim sodiščem leta 1943. Med drugim je pritrdilo stališču Vrhovnega sodišča Republike Slovenije, da je bilo vojaško sodišče del takratnega sodnega sistema, njegove sodbe pa veljavne. Seveda, gre za škandalozno odločitev ustavnega sodišča demokratične države, na kar je v svojem ločenem mnenju opozoril ustavni sodnik ddr. Klemen Jaklič.
Habiča je izredno vojaško sodišče Narodnoosvobodilne vojske in partizanskih odredov Slovenije 11. oktobra 1943 obsodilo za kaznivo dejanje narodnega izdajstva in mu izreklo smrtno kazen, ki je bila po razglasitvi sodbe tudi izvršena. Njegova hči je zoper sodbo na vrhovno sodišče vložila zahtevo za varstvo zakonitosti, v njej pa med drugim zatrjevala, da sodišče, ki je sodilo njenemu očetu, ni bilo zakonito sodišče, temveč je šlo le za predstavo za javnost.
Škandalozna odločitev Vrhovnega sodišča RS
Vrhovno sodišče je v odločitvi, s katero je zavrnilo zahtevo za varstvo zakonitosti, ugotovilo, da je bilo omenjeno vojaško sodišče ustanovljeno z odlokom glavnega štaba Narodnoosvobodilne vojske in partizanskih odredov Slovenije 8. oktobra 1943, pri čemer da iz sodne prakse izhaja, da tako ustavno kot vrhovno sodišče na ta način ustanovljena sodišča obravnavajo kot sodišča, ki so delovala med vojno. Takšna sodišča naj bi bila del takratnega sodnega sistema, njihove sodbe pa veljavne.
Zavrnilo je tudi očitek Svetkove, da dejanja, za katera je bil obsojen njen oče, niso bila kazniva in da niso bila predpisana z zakonom. Tovrstna kazniva dejanja so bila kazniva tako po odloku o zaščiti slovenskega naroda, ki velja za prvi kazenski materialni predpis v okviru narodnoosvobodilnega gibanja v Jugoslaviji kot tudi po kazenskem zakoniku za Kraljevino Jugoslavijo, so zapisali vrhovni sodniki. Ti so ugotovili še, da je bil Habič član t. i. vaške straže in da so bila pri sojenju izpeljana ustrezna procesna dejanja.
Škandalozno odločitev podpre tudi US RS
Svetkova je zoper odločitev vrhovnega sodišča vložila ustavno pritožbo, v njej pa navedla podobne očitke kot v zavrnjeni zahtevi za varstvo zakonitosti. Pri tem je vrhovnemu sodišču očitala, da njene zahteve ni obravnavalo ustrezno ter da ji je s tem kršilo človekove pravice.
Več si lahko preberete TUKAJ.