Predsednik vlade Janez Janša v intervjuju za praznično številko revije Demokracija, ki izjemoma izide že jutri, v sredo, 24. junija (naročniki E-Demokracije boste intervju lahko brali že v noči s torka na sredo), govori o prvih stotih dneh vlade, prvi noči nove vlade, ko so pregledovali zapuščino Marjana Šarca, 29. obletnici osamosvojitve, opoziciji, petkovih protestih in svobodi. »Svoboda je zame sveta,« pravi Janša.
»Razlika med našo sedanjo vlado in tremi njenimi predhodnicami je v tem, da mi ne govorimo in mlatimo prazne slame, ampak sodelujemo, iščemo rešitve, načrtujemo in ukrepamo. In dokazujemo, da Slovenija zmore,« je Janez Janša povedal za revijo Demokracija.
Po njegovo so bile vse odločitve, ki so jih sprejeli za zajezitev virusa COVID-19 težke, ker niso imeli instrumentov, ki so jih imele druge države. V Sloveniji nismo razglasili izrednega stanja, ni bilo policijske ure, ni bilo vojnega stanja. Za razliko od vrste ukrepov, ki so jih sprejemale druge države in so bili izključno v rokah vlad teh držav, je vlada za vsako spremembo šla v Državni zbor in čakala na njegovo uveljavitev. Zato je bilo tudi nekaj zamud. »Očitki o pripravljanju podlage za vzpostavitev avtoritarnega režima prihajajo od tistih, ki so državo pustili golo in boso pred eno najtežjih preizkušenj v zgodovini tega naroda. Neresno in neodgovorno je takšno ravnanje,« pravi Janša in dodaja, da so se morali soočati s protesti in celo odkrtimi grožnjami s smrtjo: »Strašljivo je, da tiste institucije, ki bi morale v takšnih primerih odreagirati, ne storijo nič, molčijo, ali pa celo s svojimi odločitvami dajo zeleno luč za organizirane grožnje s smrtjo, ki so kaznive po kazenskem zakoniku.«
In še o ….
…… tekstu Vojna z mediji ….
»Vemo, kaj pomeni, da si zato, ker svobodno izraziš svoje prepričanje, kaznovan in preganjan. Zato je svoboda izražanje nekaj, za kar se bom vedno boril. Kar pa se teksta Vojna z mediji tiče, naj mi nekdo pove, kaj ni res v njem.«
…. vzporednicah z dogodki pred 30 leti ….
»Vzporednico s časom pred 30 leti je mogoče potegniti v smislu velike enotnosti naroda in hkratne razdeljenosti politike.«
…. Slovenski vojski …
»Tistim, ki objokujejo bivšo totalitarno državo, že omemba Slovenske vojske predstavlja izziv.«
…. Evropski uniji ….
»Ta kriza brez primere je privedla do suspenza mnogih obstoječih norm in pravil, kar je izjemna skupna politična odločitev, ki kaže na zavedanje urgentnosti situacije. Prišlo je do prevrednotenja prioritet.«
…. evropske komisarju za gospodarstvo Paolu Gentiloneju ….
»Problematično pa je, ko se posamezni komisarji, na primer Paolo Gentiloni, po nareku slovenske levice vpletajo v slovenske notranje politične teme, njegova pisma pa prej pridejo do medijev kot do naslovnika.«
…. predsedovanju Slovenije EU ….
»Ena glavnih prioritet slovenskega predsedstva bo zato usmerjena v izboljšanje konkretnih zmogljivosti EU in držav članic za spopad z globalnimi krizami, kot so pandemija ali pa obsežen kibernetski napad.«