-0.8 C
Ljubljana
torek, 21 januarja, 2025

Vici se res pišejo kar sami: Golob, ki lani ni imel časa za sestanek s Trumpom, se mu sedaj ponuja kot partner za “nadgradnjo” evropsko-ameriškega zavezništva

Piše: G. B.

Da se bo po končani inavguraciji novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa kar vsulo čestitk, smo lahko pričakovali. No, ena pa je vendarle nekoliko izstopala.

Namreč, Donaldu Trumpu je kakor nemudoma čestital tudi slovenski premier Robert Golob. Domnevamo lahko, da je čestitke predal preko slovenskega veleposlanika v Washingtonu Iztoka Mirošiča. Besedilo čestitke pa je Golob povzel tudi na omrežju X, ki ga očitno sedaj vendarle uporablja.

Ob čestitki je Golob izrazil željo po nadgradnji dvostranskih odnosov in utrditvi čezatlantskega partnerstva, rekoč da se lahko EU in ZDA le skupaj zoperstavljata aktualnim globalnim izzivom, je razvidno iz objave na vladnem profilu na omrežju X. No, precej nenavadno glede na to, da ob lanskem obisku Washingtona Golob kakor ni imel časa, da bi se sestal s Trumpom, ker je seveda pred volitvami podpiral Kamalo Harris. No, nato ko je bil Trump že zmagovalec, je Golob seveda takoj obrnil ploščo in Trumpa v Parizu “ujel iz zasede”.

Vabila na inavguracijo pa Golob vseeno ni prejel, kar je bila precejšnja klofuta zanj. Da sedanja slovenska vlada ni dobro zapisana v Washingtonu, pa je opozoril tudi udeleženec inavguracije, sicer podjetnik Ivo Boscarol.

Kaj je imel Golob v mislih glede “nadgradnje” odnosov, seveda ve samo on. Je pa pojem “nadgradnja” med drugim tudi marksistični koncept, ki se nanaša na niz pravnih, političnih in ideoloških elementov, ki jih povzroča infrastruktura ali baza. Namreč, po učenju Karla Marxa infrastruktura vpliva na nadgradnjo, kar pomeni, da kakor je družba organizirana tako, da proizvaja dobrine, ki jih potrebuje za življenje, bo potem zgrajen njen pravni, politični in ideološki okvir.

No, Golob je verjetno računal, da bo prejšnji predsednik ZDA Joe Biden informiral svojega naslednika o tem, kako uspešno je lani z Golobom izvedel izmenjavo ujetnikov z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. In da je pri tem uspešno sodeloval predsednik vlade domovine nove prve dame Melanie Trump.

Vendar pa so Golobove ideje o tesnejšem povezovanju ZDA in EU ta trenutek le “mokre sanje”, saj je Trump jasno povedal, kaj si misli o prebujenskih levičarskih idejah, ki jih še vedno kot svojo agendo izvaja Evropska komisija. In seveda, spola sta samo dva, kar tudi ni ravno po okusu predvsem najvplivnejše koalicijske stranke Levica.

Povedano drugače, Golobova čestitka, če je resnična, ni bila poslana zaradi Trumpa, ampak zaradi notranjepolitičnih potreb.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine