Piše: Sara Kovač (Nova24tv.si)
Slovenska vojska se je že večkrat soočila s konflikti s teroristično skupino Hezbolah. Nazadnje se je to zgodilo v Libanonu pred petimi leti, kjer je slovenska vojska delovala v okviru misije UNIFIL-a (United Nations Interim Force in Lebanon). Takrat je slovenski kontingent doživel napad, ki je ponovno odprl vprašanja o varnosti, kjer deluje tudi militantna skupina Hezbolah. Postavljajo pa se vprašanja, zakaj država vztraja pri podpori teroristov, ki so ogrozili tudi varnost njenih lastnih vojakov.
Pred petimi leti avgusta je 24. kontingent Slovenske vojske v Libanonu doživel hud napad s strani večje oborožene skupine in naši vojaki so se znašli v smrtno nevarnem položaju. Hezbolah je med patruljiranjem slovenski kontingent obkolila, razbijala po vozilu in ga poškodovala. Teroristi so nato vozilo polili z bencinom in ga zažgali.
V vozilu se je sprožil protipožarni sistem, zato so trije vojaki zapustili vozilo. Tam so jih teroristi Hezbolaha zgrabili, jim pobrali orožje in jih začeli pretepati. Enemu od vojakov so prislonili pištolo na glavo in ga poskušali odvleči stran, ob tem pa je dobil okoli 30 udarcev. Takrat je posadka drugega humveeja zapustila varno zavetje svojega oklepnika in se podala na reševanje soborcev. Poveljnik je dal ukaz, naj izstrelijo opozorilne strele in teh je bilo kar devet. Napadalci so se takoj razbežali. To bi lahko bil črn dan za slovensko vojsko, a na srečo so se uspeli vrniti v vojaško bazo.
Lekcija za vlado Roberta Goloba
Incident pa bi lahko bila lekcija za vlado Roberta Goloba, saj dokazuje, da teroristi Hezbolaha ne izbirajo svojih ciljev, koga bodo napadli – ne prizanesejo niti mirovnikom.
Teroristične skupine, kot sta Hezbolah in Hamas, so že večkrat pokazale nespoštovanje do mirovnih misij, ki jih vodijo ZN. Tovrstni incidenti razkrivajo, da so mirovniki kljub svojim humanitarnim in zaščitnim nalogam še vedno izpostavljeni nevarnostim in napadom, ki jih povzročajo te teroristične skupine. Pa kljub temu se aktualna vlada igra mirovnike.
Slovenski vojaki so se že večkrat srečali s teroristi
Sicer pa ta napad ni prvi, v katerem so se znašli slovenski vojaki v Libanonu. Spomladi 2015 so med patruljo padli v zasedo, ki jim je iz oklepnih avtomobilov vzela računalnik, na katerem naj bi bili ključni vojaški podatki. Februarja 2017 pa so slovenski pripadniki UNIFIL-a padli v zasedo, iz katere so prav tako na srečo izšli nepoškodovani.
Od napada Hamasa na Izrael je Golobova vlada sprejela odločitve, ki kompleksno situacijo še dodatno poslabšujejo. Priznanje države Palestine in obtoževanje Izraela, ko ta odgovarja na napade Irana in Libanona, daje legitimnost terorističnim organizacijam, kot sta Hamas in Hezbolah, ter podpira njihove zločine. S tem vlada Goloba krepi percepcijo, da so teroristične skupine upravičene do svojih dejanj, kar lahko vodi do dodatnih napetosti in nasilja.