2.2 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Si bo Mongolija, ki jo je ravnokar obiskala Pirc Musarjeva, upala naslednji teden aretirati Putina?

Piše: G. B.

Kar precej pozornosti so slovenski mediji namenili nedavnemu obisku slovenske predsednice Nataše Pirc Musar v Mongoliji. Slednja pa bo naslednji teden doživela obisk svoje severne sosede – Rusije. Na obisk prihaja nihče drug kot njen predsednik Vladimir Putin.

Ima pa Vladimir Putin problem. Ker je na seznamu Mednarodnega kazenskega sodišča zabeležen kot zločinec, ga lahko kjerkoli izven Rusije aretirajo. Vendar pa je Kremelj danes sporočil, da ni zaskrbljen, da bi Mongolija lahko aretirala ruskega predsednika Vladimirja Putina med njegovim obiskom naslednji teden. Ukrajina je medtem pozvala Mongolijo, naj aretira Putina, ko bo obiskal to azijsko državo, ki je članica Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC). To je lani izdalo tiralico za ruskim predsednikom.

Putin naj bi v torek odpotoval v Mongolijo, kar bo njegovo prvo potovanje v državo podpisnico rimskega statuta ICC. Sodišče s sedežem v Haagu je marca lani izdalo nalog za njegovo aretacijo zaradi nezakonite deportacije ukrajinskih otrok.

Mongolija je kot članica ICC zavezana spoštovati nalog za aretacijo sodišča. Vendar pa to, kot kaže, ne skrbi Kremlja. “Nismo zaskrbljeni, z našimi prijatelji iz Mongolije imamo odličen dialog,” je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.

Na vprašanje, ali se je Moskva pred obiskom Putina o nalogu za aretacijo pogovarjala z Ulan Batorjem, pa je Peskov dejal, da so bili “vsi vidiki obiska skrbno pripravljeni”, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ukrajina pa je Mongolijo danes pozvala, naj ob obisku aretira Putina. “Ukrajinska stran upa, da se mongolska vlada zaveda dejstva, da je Vladimir Putin vojni zločinec,” je sporočilo zunanje ministrstvo v Kijevu in pozvalo mongolske oblasti, naj “izvršijo zavezujoč mednarodni nalog za prijetje”.

Putin bo Mongolijo obiskal ob 85. obletnici zmage sovjetskih in mongolskih sil nad Japonci, ki so leta 1939 okupirali bližnjo Mandžurijo. Ob tem bo z mongolskim kolegom Uhno Hurelsuhom razpravljal o dvostranskih odnosih ter aktualnih mednarodnih in regionalnih vprašanjih, so sporočili v Kremlju.

Če torej do aretacije ne bo prišlo, bo nedavni obisk Pirc Musarjeve v tej azijski državi spravil Slovenijo v zadrego pred mednarodno javnostjo. Mimogrede, ravno danes je zunanja ministrica Tanja Fajon s turškim kolegom sklenila strateško partnerstvo …

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine