4.7 C
Ljubljana
nedelja, 5 januarja, 2025

Narodni svet koroških Slovencev dal lekcijo predsedniku avstrijskega parlamenta

Piše: G. B. 

Wolfgang Sobotka, predsednik avstrijskega parlamenta, je v nedavnem intervjuju za slovenski spored ORF naredil veliko napako, v svojem tiskovnem sporočilu sporoča Narodni svet koroških Slovencev. 

Sobotka je trdil, da obstajajo »pravne težave« pri reformi popolnoma zastarelega Zakona o narodnih skupinah, ki je v veljavi od leta 1976. Poleg tega po mnenju Sobotke ni boljših predlogov, pri čemer je očitno pozabil na osnutek takratne pravosodne ministrice Berger in državnega sekretarja ÖVP Heinricha Neisserja. Ta je v predalu, tako kot različni drugi predlogi, povzema sporočilo NSKS.

“Pozabil pa je tudi na lastni vladni program Nove ÖVP 2020-2024 (»Iz odgovornosti za Avstrijo«), ki predvideva »rekodifikacijo ustavnih določil o narodnih skupinah«. Obljubljeno je bilo veliko, uresničeno pa skoraj nič, med drugim tudi »varovanje dvojezičnega sodstva v pristojnosti okrajnih sodišč na območju naselij«. Dve tretjini pripadnikov narodne skupnosti še vedno nimata dostopa do dvojezičnega sodstva, vendar lahko Slovenec iz Ljubljane ali Trsta, ker je državljan EU, na sodišču v Celovcu uporablja svoj materni jezik, koroški Slovenec pa ne. Ali lahko kdo to pojasni? V tem pogledu se državna pogodba že 68 let ne izvaja. Ali je tako videti odgovornost za Avstrijo?” se sprašujejo v osrednji organizaciji koroških Slovencev.

Aprila 2011 je stranka Wolfganga Sobotke tudi pristala na kompromis glede krajevnih napisov, ki je bil nepravičen, ker je bila 10 % klavzula ustavnega sodišča potisnjena na stran in je narodna skupina izgubila 200 dvojezičnih krajevnih napisov. V zameno pa je bil obljubljen »nov in hiter zakon o narodnih skupnostih.« Po skoraj 13 letih tega hitrega zakona še vedno ni, opozarjajo. Menil je tudi, da mora omeniti mesto Dunaj, kjer »ni ničesar«. Pozabil pa je omeniti 150 let staro Komensky šolo, kjer se 600 otrok, starih od 2 do 18 let, uči v češkem, slovaškem in nemškem jeziku, opozarja Narodni svet koroških Slovencev.

“Gospod Sobotka je zaključil z besedami, da se bodo morali vsesti skupaj. Vendar bi se to verjetno moralo zgoditi leta 2020 in ne ob koncu zakonodajnega obdobja. To je povsem neverodostojno. Navsezadnje rekodifikaciji  zakona o narodnih skupnostih ne stojijo na poti pravne težave, temveč politične. Nič čudnega, da politika izgublja svoj ugled. Tako tudi gospod Sobotka,” svoje sporočilo zaključuje NSKS.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine