-0.6 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Najverjetnejši republikanski kandidat Donald Trump sporoča predsedniku Bidnu: Bojuj svoje bitke sam

Piše: Bogdan Sajovic

Danes poteka v ZDA tako imenovani »super torek«, ko se strankarski volivci v kar petnajstih ameriških zveznih državah odločajo, kdo bo zastopal njihovo stranko na novembrskih predsedniških volitvah.

Volitve in zborovanja bodo danes potekali v Alabami, Arkansasu, Aljaski, Kaliforniji, Koloradu, Mainu, Massachusettsu, Minnesoti, Oklahomi, Severni Karolini, Tennesseeju, Teksasu, Utahu, Vermontu in Virginiji. Rezultate zborovanj, ki potekajo že od januarja, bodo objavili tudi demokrati iz Iowe. Splošno mnenje je, da bosta vodilna kandidata, Donald Trump za republikance in Joe Biden za demokrate gladko zmagala in s tem praktično že osvojila nominacijo svoje stranke.

Bidnu so demokrati sicer že od začetka dali zeleno luč in tako ima dva popolnoma neznana protikandidata zgolj »zaradi lepšega«; do sedaj nista osvojila še nikjer več kot nekaj odstotkov glasov in nobenega delegata za strankarsko konvencijo, kjer stranke uradno potrdijo svojega kandidata. Trump je imel nekaj več tekmecev, a je z večino pometel še preden so se glasovanja začela. Ostala je le še Nikki Haley, nekdanja guvernerka Južne Karoline in ambasadorka pri OZN, ki pa globoko zaostaja za Trumpom- do sedaj je zbrala 43 delegatov proti 273, ki jih je zbral Trump, še celo v njeni rodni Južni Karolini je Trump dobil 47 delegatov, ona pa le 3. Skupno mora republikanski kandidat zbrati 1215 delegatov, danes pa se jih bo razdelilo 876, veliko večino jih bo dobil po predvidevanjih Trump. Analitiki se zdaj le še sprašujejo, če bo Haleyeva, ki napoveduje, da se bo »borila do konca« danes končno le odstopila od tekme.

Mnogi so sicer mnenja, da Haleyeva vztraja v brezupni tekmi zgolj zato, ker špekulira da bi lahko bil Trump diskvalificiran, kar pomeni, da bi ona kot edina protikandidatka avtomatsko lahko postala nominiranka republikanske stranke. Proti Trumpu namreč poteka sodni postopek zaradi »nespoštovanja volilnih izidov leta 2020«, tri zvezne države – Kolorado, Maine in Illinois (v katerih imajo večino demokrati) – pa so njegovo ime »zaradi upora proti ZDA« tudi umaknile z glasovnic v teh zveznih državah.

No, včeraj je vrhovno sodišče ZDA soglasno razsodilo, da posamezne zvezne države nimajo pravice diskvalificirati kandidatov za zvezne funkcije. Konservativna večina vrhovnega sodišča je za nameček še razsodila, da za politična dejanja predsedniku ZDA lahko sodi le zvezni Kongres – za obsodbo je potrebna navadna večina v predstavniškem domu in dvotretjinska v senatu. Demokrati so že skočili v zrak, saj so se jim tako potopile sanje, da bi se Trumpa znebili s pomočjo sodniških aktivistov.

Republikanci so seveda pozdravili razsodbo vrhovnega sodišča, Trump pa je še pozval Bidna, naj neha zlorabljati zvezne ustanove in sodišča v volilni tekmi ter naj »sam bije svoje bitke«.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine