Piše: L.K.F.
V sklopu 14. Evropske konference o kulturnem turizmu na temo Obnova evropskega turizma skozi kulturo, dediščino in ustvarjalnost je bila včeraj v Atenah podelitev prestižnih nagrad ECTN Awards 2021 – Destination of Sustainable Cultural Tourism 2021. Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT) je v kategoriji Digitalizacija trajnostnega kulturnega turizma v smeri razvoja pametnih destinacij prejelo nagrado za drugo mesto.
Drugo mesto je MGRT prejelo za vseslovenski projekt Digitalno inoviranje kulturne dediščine, v katerem je sodelovalo 31 slovenskih turističnih destinacij. Gre za javni razpis za vodilne destinacije, katerega pomemben sklop je bil digitalno inoviranje kulturne dediščine, s ciljem omogočiti razvoj novih, digitalno obogatenih unikatnih turističnih produktov, prepletenih z bogato slovensko kulturno dediščino.
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je 18. oktobra 2019 objavilo javni razpis za dvig kompetenc vodilnih turističnih destinacij in razvoj turistične ponudbe v vodilnih turističnih destinacijah v letih 2020 in 2021. Namen razpisa je bil spodbujanje razvoja turistične ponudbe, spodbujanje digitalnega inoviranja slovenske kulturne dediščine in krepitev kompetenc zaposlenih na področju turizma v vodilnih destinacijah v Sloveniji. Eden od pomembnih ciljev javnega razpisa je še bil, da Slovenija postane vodilna država v Evropi, ki bo s sistematičnim digitalnim inoviranjem kulturne dediščine ustvarila unikatna turistična doživetja.
“Slovenija ima nešteto draguljev naravne in kulturne dediščine. V svetu že slovimo po ohranjeni naravni dediščini. Upam, da bomo skupaj sprejeli izziv in postali vodilni še po inovativni ohranjenosti kulturne dediščine,” je ob začetku projekta dejal minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.
Razpis je določal, da mora vsaka prijavljena vodilna destinacija digitalizirati vsaj tri enote nepremične kulturne dediščine in razviti vsaj eno pet zvezdično doživetje Slovenia Unique Experience. Sodelovalo je 31 destinacij, ki so digitalizirale več kot 100 različnih objektov nepremične kulturne dediščine, na njihovi podlagi pa razvijajo tudi edinstvena turistična pet zvezdična doživetja. Vsi 3D-modeli kulturne dediščine bodo v letu 2022 umeščeni na nacionalni spletni portal za digitalizirano kulturno dediščino, ki ga je skupaj z zunanjim izvajalcem izdelalo MGRT, posledično pa bodo dostopni tako turistom kot strokovni turistični javnosti, ustvarjalnim industrijam, vključeni bodo v mednarodne portale kulturne dediščine (Europeana) in predani v nacionalne arhive.
Nagrado je prevzel Boris Jerovšek, pooblaščeni minister Veleposlaništva Republike Slovenije v Atenah.
European Cultural Tourism Network (ECTN) podeljuje nagrade z namenom spodbujanja ciljev trajnostnega kulturnega turizma, povečevanjem prepoznavnosti evropskih destinacij kulturnega turizma, ustvarjanjem platforme za izmenjavo izkušenj in znanja ter spodbujanja povezovanja med destinacijami. Več o ECTN je moč prebrati na spletni strani https://www.culturaltourism-network.eu/. Gospodarsko ministrstvo pa je ob začetku razpisa izdalo priročnik Digitalno inoviranje kulturne dediščine, ki je objavljen na spletu.