0.7 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Madžarska, vrednost normalnosti

Piše: Kulturnimarksizem.si

V ponedeljek opoldne sem na povabilo kolegija Matthias Corvinus Collegium prispel v Budimpešto, da bi poročal o prihajajočih parlamentarnih volitvah in referendumu o zakonu o varstvu otrok, ki bo potekal 3. aprila. To ni moj prvi obisk tega čudovitega mesta ob Donavi, po mojem mnenju najlepšega od treh cesarskih prestolnic, toda po dveh letih pandemije, omejevanja svoboščin in pogosto absurdnih ukrepov je ogled Budimpešte dobesedno pomenil vrnitev v svet, ki nam je bil marca 2020 odvzet. Takoj ko sem stopil na Madžarsko, tj. na letališče, sem se spet počutil normalno. Le kakšne tri ure prej sem čakal v vrsti za vkrcanje z obvezno masko in zvočniki Barajasa, ki so vedno znova ponavljali “ohranite varno razdaljo”. Na Madžarskem, v državi, ki očitno nima “pravne države”, življenje poteka normalno.

Edini znak bližajočega se datuma volitev so številni plakati različnih političnih strank. Ruska invazija v Ukrajino je zmotila vse politične kampanje, opozicija pa si na vso moč prizadeva, da bi Viktorja Orbána spremenila v Putinovega človeka, kar je nekaj podobnega sporočilu, ki sta ga v kongresu ponavljala Podemos in Socialistična stranka, da je VOX Putinova stranka v Španiji, kar je precej patetičen poskus. Tako je veliko Fideszovih plakatov popisanih s črko “Z” ali z nalepkami z obrazom ruskega predsednika. To je tudi precej grob poskus, še toliko bolj glede na ogromno humanitarno delo vlade Viktorja Orbána, ki je sprejela že več kot 400.000 ukrajinskih beguncev.

Morda marsikomu ni všeč madžarsko stališče o tem vprašanju, vendar Orbán misli predvsem na potrebe Madžarov in seveda na dejstvo, da so pred nami splošne volitve. Ministrica za pravosodje Judit Varga je v pogovoru za časopis Visegrad Post poudarila, da je glavni razlog v tem, da Madžarska še ni dosegla tako želene energetske neodvisnosti: “Vedno smo odkrito in pošteno razpravljali o področjih, o katerih se nismo povsem strinjali. Naši poljski partnerji se zavedajo, da smo odvisni od fosilnih goriv. V zadnjih desetih letih smo si močno prizadevali za diverzifikacijo oskrbe z energijo, vendar, kot je znano tudi v Varšavi, svojega regionalnega ali geografskega položaja ne moremo spremeniti čez noč.”

Več si lahko preberete TUKAJ.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine