7.1 C
Ljubljana
četrtek, 23 januarja, 2025

Kitajska kupuje Evropo – “Najstrožji nadzorni okviri” Kitajske očitno ne ustavijo

Piše: Kulturnimarksizem.si

Kitajska že več kot desetletje na skrivaj kupuje evropska podjetja v strateških sektorjih, zlasti tehnološkem in energetskem. Zdi se, da Kitajska uporablja ta evropska sredstva za uresničitev ambicij kitajske komunistične partije, da bi postala svetovna sila, tehnološko neodvisna od Zahoda, in sčasoma izpodrinila ZDA kot svetovno gospodarsko, politično in vojaško velesilo.

Kitajska je svoje evropske nakupe prikrila tako, da jih je prikazala kot domnevno komercialne naložbe. Po podatkih nizozemskega podjetja Datenna, ki spremlja kitajske naložbe v Evropi, so bila podjetja v državni lasti, ki so sodelovala pri naložbah, skrita za “plastmi lastništva, zapletenimi lastniškimi strukturami in posli, sklenjenimi prek evropskih podružnic”. Po podatkih družbe Datenna je bilo kar 40 % od 650 kitajskih naložb v Evropi v obdobju 2010-2020 “z visoko ali zmerno udeležbo podjetij v državni lasti ali pod državnim nadzorom, vključno z nekaterimi na področju naprednih tehnologij”.

Na primer, ko so Kitajci kupili italijanskega proizvajalca brezpilotnih letal Alpi Aviation, so italijanske letalske sile že razkrile strateški pomen Alpijevih brezpilotnih letal z njihovo uporabo v Afganistanu. Leta 2018 je podjetje Mars Technology, registrirano v Hongkongu, pridobilo 75-odstotni delež v družbi Alpi Aviation. Italijanski organi za prodajo niso vedeli, saj so zanjo izvedeli šele leta 2021 in nato sprožili preiskavo. Italijanski organi so ugotovili, da je bila družba Mars Technology le navidezno podjetje, ki ga je bilo mogoče izslediti do dveh kitajskih podjetij v državni lasti. Eden od njih je bil China Railway Rolling Stock Corp, največji svetovni dobavitelj železniškega voznega parka. Namen nakupa je bil očitno ta, da bi si kitajska država prisvojila Alpijevo tehnologijo za brezpilotna letala, ki so jo Kitajci kmalu po prodaji prenesli na Kitajsko. “To je šolski primer,” je dejal Jaap van Etten, direktor podjetja Datenna. “To je strategija kitajske države, ki jo vodi kitajska vlada.”

Kitajci so pred kratkim prevzeli Newport Wafer Fab, največjega britanskega proizvajalca polprevodnikov, znanih tudi kot mikročipi, ki so bistveni v elektroniki, od pametnih telefonov do visokotehnološkega orožja.

Več si lahko preberete TUKAJ.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine