4.6 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Jutri bodo izstrelili vesoljski teleskop Jamesa Webba

Piše: Jože Jan

Vesoljski teleskop James Webb (imenovan tudi JWST ali Webb) je velik infrardeči teleskop s 6,5-metrskim primarnim ogledalom. Teleskop bo 25. decembra izstreljen z raketo Ariane 5 iz Francoske Gvajane.

Webbov teleskop bo vodilni observatorij prihodnjega desetletja in bo služil tisočem astronomov po vsem svetu. Z revolucionarno tehnologijo bo teleskop raziskoval  vse faze zgodovine vesolja, od prvih sijev po velikem poku, do nastanka sončnih sistemov, ki dajejo življenje na planetih kot je Zemlja. Opazoval bo lahko najbolj oddaljene objekte v vesolju, ki so izven dosega sedanjih teleskopov.

Webbov teleskop je bil prej znan kot »Vesoljski teleskop naslednje generacije« (NGST), septembra 2002 pa je bil preimenovan po nekdanjem administratorju Nase Jamesu Webbu, ki je igral pomembno vlogo pri programu Apollo. Je naslednik teleskopov Hubble in Spitzer.

Webb je mednarodno sodelovanje med NASO, Evropskovesoljsko agencijo (ESA) in Kanadsko vesoljsko agencijo (CSA). Glavni industrijski partner je Northrop Grumman, po izstrelitvi pa bo Webbov teleskop upravljal Space Telescope Science Institute.

Za Webbov teleskop je bilo razvitih več inovativnih tehnologij. Ti vključujejo primarno ogledalo, sestavljeno iz 18 ločenih segmentov, ki se po zagonu razgrnejo in prilagodijo obliki. Ogledala so izdelana iz ultra lahkega berilija. Webbova največja lastnost je petslojni ščitnik, ki več kot milijonkrat zmanjša sončno toploto. Štirje instrumenti teleskopa – kamere in spektometri – imajo detektorje, ki lahko snemajo izjemno šibke signale. Drugi instrument (NIRSpec) ima mikrozaklope, ki omogočajo opazovanje do 100 objektov hkrati. Webb ima tudi kriohladilnik za hlajenje srednje infrardečih detektorjev drugega instrumenta (MIRI), ki deluje pri zelo hladni temperaturi 7 kelvinov (-266 stopinj C).

Specifikacije teleskopa

. Organizacija: NASA s pomočjo Evropske in Kanadske vesoljske agencije

. Datum izstrelitve: 25. december 2021

. Čas delovanja: 5 do 10 let

. Teža: 6.200 kg.

. Čas orbite: 1 leto

. Lokacija: L2 – 1,5 milijona kilometrov od Zemlje

. Premer: 6,5 m

. Površina: 25 m2

 

Teleskop bo 25. decembra izstreljen z raketo Ariane 5 iz Francoske Gvajane.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine