9.6 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Hrvaški predsednik napovedal blokado članstva Švedske in Finske v Natu

Piše: Ivan Šokić

Hrvaški predsednik Zoran Milanović je pred dnevi napovedal pogojevanje članstva Švedske in Finske v Natu z ureditvijo statusa Hrvatov v Bosni in Hercegovini. Po mnenju hrvaškega predsednika je to idealna priložnost, da se v BiH uredi status najmanjšega od treh narodov v državi, saj je to tema, ki sicer Evrope ne zanima.

Po mnenju hrvaškega predsednika Zorana Milanovića Finska in Švedska ne bi smele v Nato vse dokler se v Bosni in Hercegovini ne spremeni volilni zakon, ki bi zagotavljal, da bi hrvaška manjšina dejansko lahko izvolila hrvaškega predstavnika v predsedništvu BiH. Milanović vztraja, da hrvaški sabor “ne sme ratificirati nikogaršnji pristop Natu” dokler ne pride do spremembe zakona v BiH.

Hrvaški predsednik je za medije povedal, da se lahko pogovarjamo o vstopu Finske in Švedske v Nato, a je to po njegovem mnenju “zelo nevarna avantura”. Finska in Švedska naj bi v maju skupaj zaprosili za članstvo v severnoatlantskem zavezništvu, kar je po Milanovićevem mnenju “nevarno šarlatanstvo”.

Hrvaški predsednik sicer priznava, da o članstvu Finske in Švedske v Natu ne more odločiti sam, temveč je ta odločitev v rokah hrvaškega saborja, ki ga poziva, da pristopa omenjenih dveh držav Natu ne ratificira, ko nastopi čas. Hrvaški premier Andrej Plenković je po drugi strani že napovedal, da lahko Milanović sam skuša nasprotovati vstopu Švedske in Finske na Nato vrhu v Madridu, ki bo potekal konec junija 2022.

“Kar se mene tiče, naj vstopijo v Nato, naj zbadajo razjarjenega medveda s svinčnikom v oko,” je na koncu glede vstopa Finske in Švedske v Nato povedal Milanović. “A dokler se ne reši vprašanje volilnega zakona, dokler se ne prisili Bakirja Izetbegovića, da spremenijo volilni zakon, sabor ne sme ratificirati nikogaršnji pristop Natu.”

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine