-0.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

(EVROPSKA UNIJA) Kaj je Komisiji skuhala Jourova, da zavlačujejo z dokumentacijo?

Piše: Ana Horvat (Nova24tv.si)

Marčevski obisk podpredsednice Evropske komisije Vere Jourove je dodobra razburil javnost, saj je ta med drugim obiskala ustavno sodišče v fazi odločanja o zakonu o RTV, ki ga je sprejela Golobova koalicija z namenom prevzema javne hiše. Kot kaže pa je bil obisk Jourove pri predsedniku Mateju Accettu tako “vsebinsko obsežen”, da za dostop do dokumentov Komisije v zvezi z obiskom potrebujejo še nekaj dodatnega časa.  

Na zahtevo po objavi celotne interne dokumentacije, povezane z obiskom komisarke Vere Jourove v Sloveniji, ter zapisnika s sestanka med komisarko in predsednikom ustavnega sodišča Matejem Accettom je Evropska komisija po pretečenem roku odgovorila, da prosi za podaljšanje roka zaradi preobsežne dokumentacije”, je izpostavil evropski poslanec Milan Zver, ki je zahteval pojasnila Evropske komisije in ob tem dodal, da se kot kaže nekaj kuha. 

“Pišemo vam v zvezi z vašo zahtevo za dostop do dokumentov Komisije, evidentiranih 30. marca 2023 pod številko zadeve 2023/1995. Trenutno delamo na vaši zahtevi. Vendar še nismo uspeli zbrati vseh elementov, potrebnih za izvedbo popolne analize vaše zahteve. Odgovora vam ne bomo mogli poslati v predpisanem roku, ki se izteče 24. aprila 2023, da bi pridobili zahtevane dokumente, je treba pregledati velike datoteke”,  so namreč pri Komisiji zapisali v odgovoru in dodali, da morajo iz tega razloga v skladu s členom 7(3) Uredbe (ES) št. 1049/2001 ta rok podaljšati za dodatnih 15 delovnih dni. Nova časovna omejitev se tako izteče 19. maja 2023. “Opravičujemo se za morebitne nevšečnosti”, so še zapisali in zaželeli prijazne pozdrave.

Foto: TW Milan Zver

Obisk Jourove najbrž ne bi dvigal toliko prahu, če ne bi slednja v času Janševe veljala za eno najbolj vidnih evropskih funkcionark, ki je vztrajno ponavljala zgodbe okrog represije medijev, ki jih je v Bruselj izvozila tedanja opozicija. Povrhu pa je podpredsednica Evropske komisije še izrazila javno podporo Golobovem zakonu o RTVS češ, ker naj bi ta predstavljal pomemben korak za svobodo medijev. Zakon je podprla čeprav ji je evropska poslanka SDS Romana Tomc pred tem razložila, kakšno nevarnost ta predstavlja za javni zavod RTV in slovensko svobodno novinarstvo nasploh. Ravno tako pa je bila informirana, da je bil zakon sprejet po nujnem postopku.

Čeprav ni nič narobe s tem, da se podpredsednica Komisije srečuje s člani evropskega oziroma ustavnega sodišča v državah članicah, je vendarle zanimivo, da je ta v svojem mandatu obiskala le tri ustavna sodišča, od tega slovensko sodišče kar 2-krat, kar je malce nenavadno. Še posebej pa je to nenavadno v času, ko ustavno sodišče sprejema politično napeto odločitev v zvezi z zakonom o RTVS. Ker se je Jourova ob srečanju s predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič dotaknila tudi razmer na RTV in izrazila pričakovanje, da ustavno sodišče o ustavnosti novele zakona o RTVS odloči kmalu, so številni poznavalci njen obisk tedaj označili za sporen, čeprav je ta zatrdila, da s predsednikom sodišča naj ne bi sploh govorila o odločitvah sodišča. Evropska komisarka namreč nima prav nobene pristojnosti komentirat odločitve Ustavnega sodišča katerekoli države članice.

Ker je marsikdo izjave Jourove, kot tudi obisk sam, razumel kot obliko političnega pritiska na sodišče, je Tomčeva o tem informirala tudi predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen. Sklicujoč se na Uredbo št. 1049/2001 o dostopu javnosti do dokumentov Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije, se je evropski poslanec Zver odločil, da zahteva posredovanje zabeležke sestanka Jourove s predsednikom ustavnega sodišča in vse komunikacije med kabineti Evropske komisije na temo njenega obiska v Sloveniji. Kot kaže pa bo potrebno na dokumentacijo še počakati, saj je bil kot kaže obisk vsebinsko zelo obširen.  “Nekaj se kuha”, v zvezi z zadevo komentira Zver. V zvezi s tem pa so se na Twitterju pojavili komentarji v smislu: “Ko soreševci rabijo več časa da bi skovali laž zakaj so protiustavno vršili pritiske na Ustavno sodišče RS zaradi Golobovega udbovskega zakona o prevzemu RTV SLO s strani vladajoče socialistične kriminalne združbe.”

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine