Piše: STA, C. R.
Avstrijski kancler Karl Nehammer je danes naročil notranjemu ministru Gerhardu Karnerju, naj začasno ustavi obravnavo sirskih prošenj za azil in preveri že odobrene prošnje. Podobno so danes ustavili obravnavo prošenj v Nemčiji, so sporočili iz nemškega Urada za migracije in begunce (Bamf).
Tiskovni predstavnik Bamfa je za nemško tiskovno agencijo dpa dejal, da zaradi negotovih razmer v Siriji začasno ustavljajo obravnavo vseh prošenj Sircev. Odločitev sicer ne velja za t. i. postopke v okviru dublinske uredbe, ko je za obravnavo prošnje za azil pristojna druga država EU, je pojasnil.
Na uradu vsako prošnjo podrobneje preučijo, vključno z oceno razmer na terenu, kar pa je trenutno težko. V praksi to pomeni, da bodo prošnje Sircev “iz kupčka premestili na dno in pred tem obravnavali druge prošnje za azil,” pa je pojasnila predstavnica notranjega ministrstva.
Že pred tem so se zvrstili pozivi k vračanju sirskih beguncev v domovino. Podpredsednik poslanske skupine konservativne unije CDU/CSU Jens Spahn je danes ocenil, da bi morali spodbuditi sirske državljane, ki so zbežali pred sirskim predsednikom Bašarjem al Asadom, da se vrnejo v domovino. Kot spodbudo za to pa bi jim lahko ponudili 1000 evrov, je dejal Spahn za televizijo RTL/ntv.
V Avstriji pa je Nehammer poveril nalogo ustavitve obravnave prošenj notranjemu ministru. “V zvezi s tem sem ministrstvu naročil, naj pripravi program urejene repatriacije in deportacije v Sirijo,” je v sporočilu za javnost zapisal Karner. Hkrati bodo začasno ustavili tudi združevanje družin, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Na ministrstvu so za APA pojasnili, da so se politične razmere v Siriji v zadnjih dneh temeljito in hitro spremenile. Trenutno spremljajo in analizirajo nove razmere, saj je treba nujno ponovno oceniti razmere. Ponovna ocena pa bo nato vplivala na nadaljnjo obravnavo prošenj za azil ter drugih povezanih postopkov.
V Siriji so uporniške skupine v manj kot dveh tednih ofenzive v nedeljo vkorakale v prestolnico Damask in strmoglavile režim predsednika Bašarja al Asada, ki je že pred tem zbežal iz države. Od začetka ofenzive upornikov konec novembra je bilo ubitih več kot 820 ljudi, vključno s 111 civilisti, razseljenih pa 280.000 ljudi.