-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

(VIDEO) Župan Brežic Ivan Molan opozarja: Krajani so pripravljeni tudi na nasilne proteste proti migrantskemu centru

Piše: Nova24tv.si

V Temi dneva je župan Brežic Ivan Molan spregovoril o vladni odločitvi glede migrantskega centra. Vlada je namreč v začetku meseca brez posvetovanja z lokalnimi skupnostmi sklenila, da se za potrebe nastanitve prosilcev za mednarodno zaščito organizirata izpostavi azilnega doma na območju nekdanjih mejnih prehodov Obrežje in Središče ob Dravi. Iz vladnega urada so sporočili, da gre za začasne nujne objekte za čas trajanja višje sile, vendar največ tri leta.

S prebivalci Obrežja in Središča ob Dravi se pred to odločitvijo ni nihče posvetoval. Umestitev azilnih domov so najprej obsodili v Brežicah, nato še v Središču ob Dravi. “Tu azilni dom ne bo stal, ker smo krajani Središča ob Dravi že vsi na nogah, razen prek naših trupel. Mi smo proti, mi tega ne bomo imeli tukaj,” je dejal eden izmed prizadetih krajanov.

Vlada občanov in župana ni obvestila o nameri odprtja migrantskega centra, zato je Ivan Molan prepričan, da nekdo ni opravil svoje naloge. Rečeno je bilo, da že dve leti iščejo lokacijo in se pogovarjajo, naredili pa niso nič, pravi Molan, potem pa kar naenkrat vlada Roberta Goloba sprejme sklep, s katerim naj bi bilo primeru višje sile izpostavljena izpostava azilnega doma na mejnem prehodu Obrežje. “Ta lokacija je za azilni center povsem neprimerna.”

Na najbolj obremenjenem mejnem prehodu bi vlada postavila migrantski center
V Brežice pride mesečno okoli 3000 migrantov, vsak dan po 100, med vikendom tudi do 500,” pripoveduje Molan. “Na Obrežju naj bi se vzpostavil registracijski center, ki naj bi imel kapaciteto 600 ljudi dnevno. Tu najprej preverijo identiteto, preverijo jih tudi varnostno, jih ločijo po narodnosti, da  preprečijo nasilje med njimi, oskrbijo jih s hrano, obleko in podobnim. Poleg tega naj bi postavili tudi azilni dom, kar pomeni prosto gibanje ljudi,” pravi Molan in dodaja, da si niti policija ne predstavlja, kako bi to potekalo.

Molan vidi težavo tudi v tem, da je to najbolj obremenjen mejni prehod v Sloveniji. “Mimo prehaja približno 4,4 milijona avtomobilov letno oziroma 50 milijonov ljudi. Tudi tisti, ki delajo na prehodu, ne vedo, kako bo to sploh možno izpeljati z začasnimi objekti, bodisi kontejnerji ali šotori. Poleg tega je tukaj tudi carina za kamione. Dnevno prečka mejo okoli 400 kamionov, ni jasno, kako se bodo lahko med temi kamioni migranti prosto gibali.”

Molan izpostavi tudi težavo, da je Obrežje 10 kilometrov oddaljeno od Brežic. “Tam ni ne trgovin, ne gostiln, banke, pošte. To je popolnoma nesprejemljivo in neresno do lokalne skupnosti in tudi do azilantov, ki prihajajo v Evropo s poštenimi nameni.”

 

Občani so pripravljeni tudi nasilno protestirati
Občani so ob vladni nameri presenečeni in zgroženi, pravi Molan. “Mi smo občina, daleč najbolj obremenjena s pribežniki. Ni prijetno, če ti migranti hodijo po poljih in dvoriščih. Občani pravijo, da tega ne bodo dopustili in bodo uporabili vsa sredstva, tudi nasilne proteste, da to preprečijo.”

Tudi svetniki Svobode proti vladni nameri
Na to temo sta se sestala tudi krajevni in občinski svet. Vsi so se strinjali, da azilni dom poleg registracijskega doma in vseh težav, ki jih to prinaša, v Brežice ne spada. “V nobenem primeru ga ne bomo dopustili,” je jasen Molan. “Treba je poudariti, da so v občinskem svetu sklep sprejeli soglasno. Vzdržal se je le svetnik iz Levice, vsi drugi, tudi iz Gibanja Svoboda, ki so v vladnih službah, se strinjajo, da je to neprimeren prostor za migrantski center. To, kar se dogaja, je dokaz slabega dela vlade. V dveh letih niso naredili nič,” zaključuje Molan.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine