4.4 C
Ljubljana
četrtek, 25 aprila, 2024

(VIDEO) Vrhovni sodnik Jan Zobec: Ustavnega sodišča, ki bi sprejemalo politične odločitve, ne potrebujemo

V oddaji Dialog je pri voditelju Aleksandru Rantu tokrat gostoval vrhovni sodnik in nekdanji ustavni sodnik Jan Zobec, ki je komentiral številna pereča dogajanja v zvezi s sodstvom, ki v zadnjem času razburjajo javnost, med drugim tudi odpis 29-milijonskega dolga Damijanu Jankoviću in uničenje dokazov glede spolnega izsiljevanja proti očetu Zoranu Jankoviću. V oddaji so spregovorili tudi o aferah na ustavnem sodišču, pri čemer je Zobec poudaril, da ustavnega sodišča, ki bi sprejemalo politične odločitve, ne potrebujemo, prav tako pa je bil jasen, da bi moral Matej Accetto, v primeru, da se izkaže, da je lagal, odstopiti. Po aferi so mainstream mediji začeli preusmerjati pozornost z Accettovih laži na politično opredeljenost ddr. Klemna Jakliča. Zobec razloge, zakaj se bolj desno usmerjeni sodniki tudi na splošno soočajo z večjimi kritikami, pa čeprav njihova usmerjenost ne vpliva na njihovo strokovnost, pripisuje med drugim temu, da je Slovenija iz različnih razlogov nekoliko bolj levo usmerjena, kar je rezultiralo tudi v kulturni reprodukciji v sodstvu.

 

V oddaji Dialog je voditelj Aleksander Rant tokrat gostil vrhovnega sodnika Jana Zobca, z njim pa je spregovoril o stanju naše pravne države, o tem, ali pravosodni sistem v Sloveniji deluje, ali je pravica slepa ter če ima pri nas odprto eno oko. Spregovorila sta tudi o zadnjih aferah na ustavnem sodišču, ki rušijo ugled in integriteto tega organa. Uvodoma je voditelj Rant Zobca povprašal, kako lahko ljudje sploh zaupamo pravosodju, če nekomu uničijo dokaze o domnevnem spolnem izkoriščanju, odpišejo milijonske dolgove in ugotovijo, da z dajanjem nezakonitih daril ni nič narobe, drugemu, običajnemu državljanu pa rubijo hišo za le nekaj sto evrov. Pravo sicer ni pravično, a bi moralo biti vsaj do vseh enako.

Zobec je odgovoril: “To je res, pravo mora biti do vseh enako, vendar relativno do vseh enako. Veste, treba je ločiti enakost v človekovih pravicah, prepoved diskriminacije na podlagi osebnih okoliščin in seveda obravnavanje neenakih položajev, neenakih situacij, različno.”

Več si lahko preberete in video ogledate TUKAJ.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine