3 C
Ljubljana
ponedeljek, 3 februarja, 2025

Leto in pol po poplavah Golobovi grozijo prejemnikom predplačil s tožbami

Piše: Vida Kocjan

Poslanska skupina Slovenske demokratske stranke je v parlamentarni postopek vložila novelo zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023, ki ustrezno ureja zahteve dokazil za dodelitev predplačil za obnovo. Vladajoča koalicija (Gibanje Svoboda, SD in Levica) je predlog zavrnila.

Predplačila za obnovo stanovanj po uničujoči ujmi pred poldrugim letom so bila do sedaj izplačana v sedmih tranšah. Prva je bila izplačana 6. decembra 2023, zadnja pa konec lanskega leta 2024. Skupni znesek doslej izplačanih predplačil je 34,6 milijona evrov za skupaj 7.559 lastnikov poškodovanih stanovanjskih objektov.

Zdaj od prejemnikov terjajo dokazila

Večina prizadetih v poplavah, ki so bili upravičeni do predplačila za obnovo, je že dobila izplačana predplačila, sedaj pa od avgusta naprej ministrstvo za naravne vire in prostor pošilja pozive lastnikom poškodovanih stavb, ki so prejeli predplačila za stroške obnove, da predložijo dokazila za dodelitev sredstev.

Na novinarski konferenci ob predstavitvi predloga SDS, da za predplačila poplavne obnove do 20 tisoč evrov ni treba predložiti dokazil, je poslanec Jožef Jelen opozoril, da se v praksi pojavljajo problemi, ker mnogi prizadeti nimajo računov. Slednjih pa nimajo iz različnih razlogov. »Nekateri so objekte uredili za silo, ker so mislili, da se bodo selili, drugi so bili namenjeni za selitev, a so jih pozneje odstranili s seznama, stanovanja so si uredili, ker nekje pač morajo prebivati. Večina je obnavljala stanovanja v lastni režiji in z medsosedsko pomočjo ter nimajo vseh računov, nekaterim je bil doniran tudi gradbeni material in druga pomoč. Ljudje pravijo, da so imeli takrat edino skrb, da si čim prej uredijo razmere za bivanje,« je pojasnil poslanec Jožef Jelen.

V vladi so leto dni spali

Poudaril je tudi, da prizadetim ob nakazilu predplačil ni bilo predstavljeno, da bodo morali za prejeta sredstva predložiti račune in natančna navodila, za kaj lahko uporabijo sredstva. »Tako so večino gradbenih del opravili s tujo pomočjo in z mešalci, s prejetimi sredstvi pa so si kupili uničeno opremo v stanovanjih. Žal pa za to opremo niso namenjena predplačila, o čemer ljudje niso bili obveščeni v obvestilu o dodelitvi predplačila. Ljudje so takoj po poplavah pohiteli z deli, bila je lepa jesen, niso čakali predplačil, ko pa so jih prejeli, niso bili seznanjeni s pravili. Po osmih mesecih dobijo pozive o predložitvi dokazil,« je bil kritičen poslanec Jelen.

V nadaljevanju je predstavil predlog poslanske skupine SDS za ustrezno ureditev te problematike. V SDS so tako predlagali, da se predplačilo za obnovo v znesku do vključno 20 tisoč evrov šteje kot osebno in nujno delo, ki je namenjeno odstranjevanju posledic naravnih nesreč in zanj ni treba predložiti dokazila. Predlagali so, da namesto dokazil lahko prejemnik poda izjavo s popisom opravljenih nujnih del in porabljenega materiala za odstranitev posledic naravne nesreče. Če upravičenec tega ne bi storil ali bi po preverjanju ugotovili, da predplačilo za obnovo stanovanj ni bilo namensko porabljeno, pa bi moral prejeto predplačilo za obnovo stanovanja vrniti. Poslanec Jelen je pri tem poudaril, da računa na zdravo kmečko logiko koalicije, da bo prisluhnila problemu poplavljencev in ublažila stisko, ki jo je povzročila ujma avgusta 2023. Žal zaman. Polni sami sebe so v koaliciji to zavrnili.

Zdrave kmečke logike v koaliciji ni

Večina prizadetih v poplavah, ki so bili upravičeni do predplačila za obnovo, je že dobila izplačana predplačila, povprečno po približno 4.580 evrov, kakor je to razvidno s spletne strani vladne službe za obnovo po poplavah in plazovih. Že od avgusta dalje pa ministrstvo za naravne vire in prostor, ki ga vodi Bojan Kumer (iz kvote Gibanja Svoboda), lastnikom poškodovanih stavb in so prejeli predplačila za stroške obnove pošilja obvestila, naj predložijo dokazila za dodelitev sredstev. Navajajo, da bodo ta dokazila podlaga za dokončne zneske za obnovo. Po podatkih ministrstva so upravičencem oz. prejemnikom predplačil doslej poslali že štiri pozive za predložitev dokazil, prvega avgusta, drugega septembra, tretjega oktobra in četrtega konec oktobra. Pri tem navajajo, da bodo s tem še nadaljevali, lastniki pa morajo nato v 120 dneh (štirih mesecih) posredovati dokazila, kot so računi, pogodbe in predračuni, koliko je stala obnova stanovanja, tudi če še ni končana. Na podlagi tega naj bi nato na ministrstvu izračunali dokončni znesek sredstev za obnovo. Domnevno jim naj bi nato nakazali še razliko.

Vendar to še ni vse. Po navedbah Kumrovega ministrstva se kot dokazila štejejo računi, s katerimi so ljudje plačali storitve za obnovo in material. Mogoče pa je poslati tudi predračune, če obnova še ni končana. A pozor! Poplave so bile v začetku avgusta 2023, zdaj smo konec januarja 2025, vmes je minilo skoraj 18 mesecev, leto in pol torej, ljudje so v povprečju v obliki predplačila prejeli po 4.580 evrov pomoči.

Na vrlem ministrstvu še navajajo, da kot dokazila štejejo tudi potrdila o prejeti zavarovalnini za zavarovani objekt. No, morda tu tiči bistvo in si pri Kumru želijo ogledati tudi to. V primeru pa, da bodo lastniki poslali predračune, bodo morali kasneje poslati tudi račune, da je bilo vse plačano. Birokracija, da te kap! Če pa se lastniki ne odzovejo, s tem ne bodo dokazali upravičene porabe predplačil in bodo morali sredstva vračati, še grozijo na ministrstvu Bojana Kumra.

Kakšna birokracija?

Sredstva iz naslova predplačila za obnovo (povprečno manj kot 4.600 evrov) lahko lastniki uporabijo izključno za ureditev prebivališč. Pri tem se ne upoštevajo urejanje okolice stavbe, vgrajeni elementi, pohištvo, stroji, orodje in podobno. Predplačilo pa se lahko porabi za elektro- in strojne instalacije, fasade, ploščice, stavbno pohištvo, vgrajene klimatske naprave, toplotne črpalke, peči za centralno ogrevanje itd. In še. Upravičenci menda po letu in pol ali več lahko pričakujejo skupno od 40 do 60 odstotkov zneska, za katerega so z dokazili dokazali, da so do njega upravičeni, a še to samo v primeru, če imajo v objektu prijavljeno stalno prebivališče. Na ministrstvu so še zapisali, da bodo začeli upravni postopek ugotavljanja upravičenosti in obsega upravičenih sredstev za obnovo za vsak stanovanjski objekt posebej. Birokracije in dela jim ne bo zmanjkalo najmanj naslednjih deset in več let.

Poslanec Jožef Jelen, ki stanje na terenu zelo dobro pozna, pa opozarja, da se v praksi pojavljajo primeri, ko ljudje nimajo računov. Nekateri so objekte obnovili le za silo, misleč, da se bodo selili, vendar zdaj niso več predvideni za preselitev, računov pa nimajo. Težave čakajo tudi nekatere lastnike, katerih objekti so bili predvideni za morebitno odstranitev, zdaj pa so jih s seznama umaknili. Ker so nekje morali prebivati, so stanovanja vseeno obnovili, a sami in s sosedsko pomočjo, računov pa seveda nimajo.

Na drugi strani pa bodo imeli ljudje precej težav s pridobivanjem dokumentacije, saj znajo veliko narediti sami, material pa so jim podarili, navaja Jelen in dodaja, da so mnogi gradbena dela izvajali v lastni režiji, tu pa so zneski najvišji. Tako svojega dela ne morejo dokazovati z računi. Pomembno je tudi, da ob prejemu predplačila niso bili seznanjeni s pogoji dokazovanja upravičenosti oziroma porabe sredstev. Jelen opozarja, da ob prejemu predplačila za obnovo ni bilo nikjer konkretnih navodil o predložitvi dokazil za dodelitev sredstev.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine