-0.5 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

(FOTOGALERIJA) V Kamniku odprli OŠ Frana Albrehta, ki velja za eno najmodernejših, v času županovanja Marjana Šarca pa je bila “nevidna”

Piše: M. Bo.

V Kamniku so slovesno odprli povsem novo Osnovno šolo Frana Albrehta Kamnik, ki je bila zgrajena v mandatu aktualnega župana Mateja Slaparja. Začetki projekta imajo dolgo brado, največji zastoj pa je prineslo osemletno županovanje Marjana Šarca, ko je iz občinskega proračuna izpuhtelo več kot 1,5 milijona evrov samo za projektiranje. Pod Slaparjem so projekt recenzirali in dodelali, gradnja se je začela oktobra 2021.

Slavnostno odprtje nove OŠ Frana Albrehta Kamnik na Šolski ulici 1 je bilo danes na ploščadi pred vhodom, novo šolo pa so predstavili kamniški župan Matej Slapar, vodja gradbenega odbora Bogdan Pogačar in ravnateljica Monika Glücks Donko. Nova šola velja za eno najmodernejših v Sloveniji in je popolnoma prilagojena sodobnim učnim procesom. Vanjo bo hodilo 537 učencev, med njimi 38 prvošolcev. Oziroma: na šoli, ki ima še štiri podružnice, se bo v tem šolskem letu učilo skupno 776 učencev.

Najsodobnejša oprema

Nova šola ima 32 novih učilnic, 18 kabinetov ter številne tehnične in upravne prostore. Skupno obsega dobrih 8000 m² bruto uporabne površine. Zgrajena je po vseh sodobnih standardih in opremljena z najsodobnejšo opremo, poudarek je na naravni svetlobi in prilagodljivih učnih prostorih.

»Šola je edinstvena zaradi svoje moderne in estetske arhitekture, ki omogoča sodobne učne procese, veliko gibanja in izvedbo pouka tudi na prostem. Prepričani smo, da se bodo naši učenci v tem izjemnem okolju odlično počutili,« je izpostavila ravnateljica šole Monika Glücks Donko.

Šola je sestavljena iz treh lamel – A, B in C, ki v tlorisu tvorijo črko U. Vodja gradbenega odbora, nekdanji podžupan Bogdan Pogačar je pojasnil, da je bila zasnova šole kompleksna predvsem zaradi konstrukcijskih elementov, saj so kot glavni materiali uporabljeni armiran beton, jeklo in les. In sicer: 250 ton jekla za nosilno konstrukcijo, 5.000 kubičnih metrov betona in 550.000 kilogramov armature.

Vizija prihodnosti Kamnika

»Ta šola predstavlja našo vizijo prihodnosti, v kateri bo imel vsak otrok možnost razvijati svoje talente, raziskovati svet, se učiti in rasti. Zgrajena je na temeljih sodelovanja in inovativnosti, zato ne dvomim, da bo prostor, kjer se rojevajo nove ideje, kjer ustvarjalnost ne pozna meja in kjer se spoštujejo vrednote naše skupnosti. Verjamem, da bo naše otroke vodila k osebni odličnosti, da bodo nadaljevali zgodbo uspeha našega kraja in države,« je dejal župan Kamnika Matej Slapar.

Zgodovina nove šole sicer sega v leto 2007, ko je bil na Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije izveden arhitekturni natečaj za zasnovo območja današnje šole. Stara šola je namreč že leta premajhna in neustrezna z vidika potresne in požarne varnosti. Po večkratnih spremembah projekta je bila leta 2018 pod vodstvom zdajšnjega župana Mateja Slaparja sprejeta odločitev, da Kamnik vendarle dobi prepotrebno novo – moderno šolo. Projekt je bil recenziran in dodelan, konec leta 2020 je bil potrjen investicijski program, oktobra 2021 pa se je začela gradnja. Pod vodstvom Bogdana Pogačarja je bila šola zgrajena v manj kot treh letih.

Celotna investicija 18,8 milijona evrov

Celotna investicija v novo šolo je znašala približno 18,8 milijona evrov, od tega je 2.348.677,50 evra prispevalo ministrstvo za šolstvo. Dela se bodo sicer še nadaljevala, saj bodo stari objekt porušili, na zemljiščih pa zgradili športni park (igrišča, tekaška proga, poligon za skok v daljino) ter uredili park za druženje, igro in pouk na prostem. Park bo namenjen tudi medgeneracijskemu povezovanju in druženju učencev novozgrajene šole in sosednje OŠ Toma Brejca. Investicija v ureditev parka bo predvidoma znašala še dodatnih 2,1 milijona evrov. Po gradnji športnega parka pa bo sledila tudi gradnja nove telovadnice.

Šarčeva »nevidna« šola

Naj spomnimo, da je v osmih letih, kolikor je bil župan Kamnika Marjan Šarec, kasneje premier in nato obrambni minister, danes pa evropski poslanec, za gradnjo OŠ Frana Albrehta »izpuhtelo« več kot 1,5 milijona evrov – in to samo za projektiranje –, celotna investicija pa naj bi po najbolj konservativnih ocenah znašala 21 milijonov evrov (brez omenjenih 1,5 milijona evrov). Do prihoda župana Slaparja premika ni bilo; v času Šarca so le prenovili »staro šolo« Toma Brejca, nova OŠ Frana Albrehta pa je med Šarčevim županovanjem ostala »nevidna«.

Spodaj si lahko ogledate FOTOGALERIJO, avtorica fotografij je Polona Avanzo:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine