Piše: Združenje novinarjev in publicistov
Odločitev odgovorne urednice informativnega programa TV Slovenija Polone Fijavž, da prepreči nastop Urške Cankar Soares v oddaji Intervju, je škandalozna in z novinarskega stališča nedopustna. S tem je na javni televiziji odprla polje diskriminaciji, novim delitvam in razlikovanju na naše in vaše.
Urška Cankar Soares je koordinatorka slovenskih Pohodov za življenje, ki so demonstracija stališč o svetosti življenja, pomenu družin in tradicionalnih vrednot. So izrazito nenasilna oblika izražanja pogledov znotraj slovenske družbe. Potekajo strpno in v skladu z obstoječim pravnim redom, česar za njihove nasprotnike ni mogoče trditi.
V zadnjem času je Urška Cankar Soares postala pomembna motivatorka in vplivnica, saj ljudje njenim pozivom in stališčem množično sledijo. Zato je vsekakor zanimiva kot intervjuvanka tudi na javnem mediju, kamor so ji vrata sicer praktično zaprta.
Ko jih je novinar in voditelj Jože Možina skušal odpreti in jo je povabil v oddajo Intervju, je odgovorna urednica Polona Fijavž že dogovorjeno gostovanje prepovedala. Razlogi, ki jih je navedla, so naravnost osupljivi. Med njimi pa je poglaviten tisti, češ da povabljenka zastopa stališča in vrednote, ki so v nasprotju z ustavo Slovenije. Pri tem gre za čisto zlorabo ustave kot najvišjega pravnega akta v državi za obračun s tistimi, ki nazorsko segajo zunaj okvirja levičarsko aktivističnega propagandnega ustroja.
O tem, kaj je ali ni skladno z ustavo, odloča ustavno sodišče, sproži pa se alarm, ko si te pristojnosti prisvoji odgovorni urednik na javnem mediju, da prepreči že dogovorjeno snemanje. Naloga urednikov in novinarjev ni, da presojajo, kaj je ustavno in kaj ne ter če kdo krši ustavo ali ne, pač pa da nepristransko predstavlja različna stališča, ki se v javnosti pojavljajo o določenem vprašanju. Slednje posebej velja za javno televizijo, ko jo plačujemo vsi.
Na javni televiziji so redni gostje oddaj mnogi, tudi levi ekstremisti, ki pa so dejansko množično pozivali h kršitvam ustavnih načel, ko je med emidemijo šlo za varovanje zdravja in življenja. Na omenjenem mediju redno nastopajo tudi najvišji predstavniki nekdanjega sistema, ki so ravnali v nasprotju z načeli demokracije in tako naprej.
Prav je, da je javni medij odprt za kultivirano izražanje različnih stališč, mnenj, konceptov in idej. Iz zadnjega primera pa se vidi, da časi očitne diskriminacije, ki temeljijo na dejstvu, da nekdo zagovarja stališča, ki so nasprotna od tistih, ki jih ponotranja vodstvo RTV Slovenija, še niso minili ali, kar je še huje, da se ponovno vračajo.
Odločitev odgovorne urednice Polone Fijavž, da poseže v avtonomno uredniško odločitev Jožeta Možine, predstavlja nedopusten madež najmanj na dveh neodtuljivih in ustavno zagotovljenih pravicah enakosti pred zakonom in svobodi govora. Krši tudi pravico javnosti do obveščenosti. Toliko bolj, ker je odgovorna urednica vanju posegla vnaprej, še preden bi oddajo lahko vsebinsko ocenila.
V Združenju publicistov in novinarjev zaradi omenjenih razlogov pričakujemo takojšen odstop oziroma razrešitev odgovorne urednice. Tako bi vsaj nekoliko oprali blamažo, ki utegne imeti v nasprotnem primeru večje posledice za ugled novinarstva in za stanje svobode medijev v Sloveniji.
Upravni odbor ZNP, 17. 10 2024