0.7 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

(PREJELI SMO) OZS: Napovedane davčne obremenitve bodo poslabšale gospodarsko sliko

Piše: OZS

Nemško gospodarstvo se ohlaja, posledice pa že čutijo slovenski obrtniki in podjetniki, ki že beležijo upad naročil. V luči napovedanih davčnih sprememb, ki jih bo vlada potrjevala jutri, so zato obrtniki in podjetniki na današnji seji Upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (UO OZS) opozorili, da bomo z novimi davčnimi obremenitvami le še poslabšali gospodarsko sliko. Glede napovedane razbremenitve ozke skupine delavcev, ki so mlajši od 40 let in delajo v tujini, pa člani UO OZS menijo, da gre za čisto diskriminacijo, saj bi podobno olajšavo pričakovali tudi za slovenske zaposlene.

Predsednik OZS Blaž Cvar je uvodoma opozoril na ohlajanje gospodarstva v naši najpomembnejši gospodarski partnerici. »Nemška avtomobilska industrija se ohlaja, nanjo pa je vezanih veliko slovenskih obrtnikov in podjetnikov. To pomeni, da bomo tudi v Sloveniji kmalu čutili posledice, kot slišimo s terena, pa upad naročil že beležijo podjetja v kovinski panogi. Še slabše napovedi za nemško gospodarstvo so za prihodnje četrtletje,« je opozoril Cvar in dodal, da če vlada ne bo pravočasno ukrepala, bomo spet soočeni s krizo, kakršni smo bili priča v preteklosti. »V tem času je potrebno sprejeti ukrepe, ki bodo ublažile padec gospodarske aktivnosti, ne pa da gospodarstvo še dodatno administrativno in finančno obremenjujemo,« je posvaril Cvar.

Da je gospodarstvo tisto, ki polni proračun in skrbi za socialno državo ter da trenutna politika ne dela v prid gospodarstvu, pa je na seji izpostavil Peter Pišek, predsednik sekcije za promet pri OZS. Po njegovem mnenju je nujna debirokratizacija gospodarstva in davčne razbremenitve.

Če želimo ublažiti ohlajanje gospodarstva, moramo imeti stabilno in ugodno davčno okolje, pa je menil Bogdan Oblak, predsednik OOZ Logatec. Kritičen je bil tudi do sprememb na področju normirancev. »Predstavljajte si, da bodo spremembe veljale za nazaj, torej retroaktivno. To kaže na to, da imamo v Sloveniji zares nepredvidljivo poslovno okolje. Tukaj moramo odločno reči ne tem spremembam.«

V paketu davčnih sprememb je tudi ukrep, po katerem bi vlada tujim državljanom, mlajšim od 40 let, omogočila davčne olajšave, slovenskim pa ne. Po mnenju Oblaka gre za diskriminacijo slovenskih državljanov. »Vlada nam je obljubila, da nas bo upoštevala, a tega ne počne, kar ji je treba jasno povedati,« je še dodal Oblak.

Glede napovedanim sprememb je direktor OZS Danijel Lamperger dejal, da bo po izračunih  iz sistema normirancev izpadlo okrog 13 odstotkov normiranih espejev. »Delodajalci smo bili zelo glasni glede davčnih sprememb. Država po drugi strani meni, da je ta paket namenjen boljšemu stanju v podjetništvu, kar kaže na to, da se naše predstave zelo razlikujejo,« je opomnil Lamperger, ki je bil kritičen tudi do selektivnih spodbud za tuje državljane.

OZS je na vlado sicer naslovila zahtevo, da bi se meja za vstop v sistem DDV zvišala na 85.000 evrov, sistem normirancev pa naj se ohrani takšen kot je. OZS je večkrat poudarila, da se sistem normirancev prepogosto spreminja (zadnja sprememba je bila 1.1. 2023), s čimer se ogroža pravno varnost davčnih zavezancev.

Indeks ekonomske svobode kaže na nadaljnji padec Slovenije, smo na 44. mestu, pa je v razpravi poudaril predsednik DS RS Marko Lotrič. »Od daleč nas tuji analitiki ocenjujejo, da ta svoboda pada. Pri tem je največji problem obremenjevanje plač, predvsem za visoko kvalificirana delovna mesta, tam so plače še bolj obremenjene. Odvrača se slovenske talente, kar je po moje napačna pot. Ne vem, kaj bi o tem povedalo ustavno sodišče, saj gre za neenakost pred zakonom. Podjetja se že selijo v tujino, posledično dobimo manj prilivov v državno blagajno,« je med drugim opozoril Lotrič, ki meni, da trenutna vlada ni naklonjena gospodarstvu in da do danes ni bila sposobna izpeljati niti ene resne reforme. Lotrič še meni, da za ohlajanje pri nas ni krivo zgolj ohlajanje nemškega gospodarstva, temveč je razlog za ohlajanje pri nas zgrešena gospodarska politika.

V obrti in podjetništvu se že čuti upadanje naročil, zlasti v kovinski panogi, je še poudaril Lotrič, ki je kot predsednik OOZ Škofja Loka v tesnem stiku s tamkajšnjimi obrtniki in podjetniki. Nekatera podjetja se tako že soočajo s pomanjkanjem dela za svoje zaposlene.

Do napovedanim davčnih sprememb je bil kritičen tudi podpredsednik OZS Zoran Simčič, ki meni, da potrebujemo celovito davčno reformo. Tudi državni svetnik Aleš Pulko se je strinjal, da bodo rezultati tega, kar se zdaj sprejema, vidni čez nekaj let. »Sedanje politične odločitve destabilizirajo slovensko gospodarstvo. Ne ohlaja se zgolj nemško gospodarstvo, ohlajajo se tudi drugi trgi, na katerih poslujemo,« je še opozoril Pulko.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine