7.8 C
Ljubljana
ponedeljek, 27 januarja, 2025

(PISMO BRALCA) Sokrat in demokracija

Piše: Franc Bešter, Zg. Besnica

Sokrat – eden največjih filozofov vseh časov, ki naj bi demokracijo zasnoval, je bil obenem do nje zelo skeptičen, ni imel vere in zaupanja vanjo.

Zakaj? Ker v tem sistemu politično elito, ki naj vodi narod, izvoli (izbere) prav narod, v katerem večina nima niti kompetenc niti modrosti in moralnih vrlin, s pomočjo katerih bi lahko izbrala ustrezno vodstvo. Državo je primerjal z ladjo, ki za varno plovbo potrebuje izkušenega, usposobljenega kapitana. Vendar pa potniki navadno ne bodo izbrali takšno (kompetentno) osebo, ampak nekoga, ki jim bo všečen, čeprav nesposoben, in zato lahko povzroči brodolom. Sokrat je torej sprevidel to nevarno past, ki se skriva v demokraciji. Zato ta sistem, da bi čim bolje deloval, potrebuje čim višjo raven vseh državljanov (glede znanja, moralnih vrlin, modrosti…). V nasprotnem primeru bo država kaj hitro postala plen ljudi, ki jim gre zgolj za oblast in osebne koristi in v ta namen znajo zmanipulirati javno mnenje. Priznati si moramo, da se neka podobna zgodba že lep čas dogaja tudi v naši Sloveniji – z novimi obrazi.

Demokracija je sicer v antični Grčiji (klasično obdobje) omogočila vzpon, razcvet – zlato dobo Aten pod Periklejem, a uresničila se je tudi Sokratova bojazen: omogočala je prihod slabih voditeljev, ki so v obdobju helenizma povzročili njen zaton. Sokrat sicer ni bil zagovornik diktature, tiranije, izhod je videl v meritokraciji – ko državo upravljajo najbolj izkušeni, moralni, usposobljeni ljudje. Sicer pa tudi ladje ne more voditi samo kapitan, čeprav se spozna na pomorstvo in upravljanje z njo – potrebuje tudi posadko. Sedaj tudi Trump v ZDA napoveduje meritokracijo, kjer bodo na prvem mestu sposobnosti. Napoveduje tudi »zlato dobo Amerike«, vprašanje je, če mu jo bo uspelo uresničiti. Nasploh je nastopil z vrsto všečnih obljub in preprostih in hitrih rešitev, kar kaže na to, da je vsaj z določenih vidikov populist. Marsikaj se mi zdi tako nestvarno, kot napoved kolonizacije Marsa že v njegovem mandatu.

Sicer so pa že ustanovni očetje ZDA ugotavljali, podobno kot Sokrat, da bo njihova demokracija delovala le ob določeni ravni (glede etike, znanja…) državljanov. Protislovno je, da je razsvetljenstvo, ki je postavilo ta sistem, postavilo tudi šolski sistem, v katerem se mladim vcepljajo racionalistična znanja, ki vodijo v ateizem, to pa povzroča rušenje etičnih temeljev. Znano je, da je Amerika danes v moralnem propadu, da je postala ponovitev Sodome in Gomore. Zato institucije ZDA slabo delujejo, Trump je priznal, da so v razsulu, in v njegovem govoru je bilo čutiti, da bo skušal zaustaviti to civilizacijsko propadanje.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine