5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Migracije kot rešitev za reševanje globalnih problemov? Tole pišejo funkcionarji Združenih narodov …

Piše: G. B. 

Ob današnjem mednarodnem dnevu migrantov, ki letos poteka pod geslom Ukrepaj zdaj, je generalni sekretar ZN Antonio Gutterres izpostavil potrebo po varnem upravljanju migracij, ki temelji na solidarnosti, partnerstvu in spoštovanju človekovih pravic. Pomen celovitega pristopa k upravljanju migracij poudarja tudi Slovenija, poroča STA. 

No, karkoli naj bi že to pomenilo. Vendar pojdimo naprej. V Združenih narodih trdijo, da migracije spodbujajo izmenjavo znanja in idej ter prispevajo h gospodarski rasti ter milijonom omogočajo, da izkoristijo priložnosti in izboljšajo svoja življenja. Hkrati pa slabo upravljanje migracij povzroča veliko trpljenja, saj so številni žrtve trgovcev z ljudmi, izkoriščanja in zlorab, je v izjavi opozoril Antonio Gutterres. To spodkopava zaupanje v institucije, razplamteva družbene napetosti in razkraja našo skupno človeškost, je dodal.

Lepo je sicer, da je najvišji funkcionar v ZN priznal tudi temno plat migracij, vendar pa bi bil lahko nekoliko bolj natančen, vsaj glede upravljanja s trenutnimi migracijami (večinoma) muslimanskih mladih moških, ki množično prihajajo v Evropo kot socialni turisti. Čeprav so nas leta 2015 zagovorniki teh migracij prepričevali, da k nam prihajajo jedrski fiziki, razni inženirji, itd. No, teh je bilo v resnici zelo malo.

Mednarodna organizacija za migracije (IOM) je izpostavila migracije kot eno od rešitev za globalne izzive, kot so prilagajanje na posledice podnebnih sprememb ali zagotavljanje boljših gospodarskih priložnosti. V ZN so ob tem izpostavili, da so milijoni migrantov po svetu kot delavci, študenti, podjetniki, družinski člani in umetniki močna gonilna sila razvoja tako v svoji domovini kot tudi v državi, v katero so se preselili. Pogosto ohranjajo tesne vezi s svojo domovino, medtem ko sprejemajo nove skupnosti, v katere prinašajo bogastvo znanja, izkušenj in spretnosti, piše na spletni strani ZN. Naloga mednarodne skupnosti je, da zagotovi na ljudi osredotočene in z dokazi podprte rešitve za ljudi, da ostanejo v svojih skupnostih, kot tudi za tiste, ki se želijo ali morajo preseliti. Spodbujanje enakopravnega in vključujočega partnerstva z migranti, pri čemer je treba poudariti vlogo mladih, je zdaj pomembnejše kot kdaj koli prej, so še izpostavili ob mednarodnem dnevu.

Tudi Slovenija je del globalnih migracijskih trendov, so ob mednarodne dnevu poudarili pri ministrstvu za notranje zadeve. Kot so zapisali, je slovenska vlada v trenutnih razmerah prepoznala pomen celovitega pristopa k upravljanju migracij. Ministrstvo za notranje zadeve je zato v sodelovanju z drugimi resorji in nevladnimi organizacijami začelo pripravljati predlog migracijske in integracijske strategije. Medtem ko je integracijsko strategijo vlada že sprejela, pa migracijsko strategijo še pripravljajo.

Mednarodni dan migrantov obeležujemo od leta 2000 v odgovor na naraščanje migracij po svetu. Generalna skupščina ZN je za ta dan izbrala 18. december v spomin na sprejem mednarodne konvencije o zaščiti pravic delovnih migrantov in članov njihovih družin v letu 1990. Z njim želi vzpodbujati spoštovanje človekovih pravic migrantov in izpostaviti njihov prispevek k družbam.

No, tu bi lahko še dodali, da se le tu in tam najdejo primeri migrantov, ki se želijo polno integrirati v našo družbo. Za te je prav, da se jim da priložnost. Vprašanje pa je, kaj storiti z ostalimi, ki tega ne želijo, vendar jim zakonodaja jamči azil in življenje na račun davkoplačevalcev.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine