0.7 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Malika Sorel: Zahodnjaki se morajo zavedati, da je na kocki prihodnost njihove civilizacije

Piše: Álvaro Peñas

Malika Sorel je inženirka iz École Polytechnique v Alžiru. Bila je svetovalka predsednika vlade Françoisa Fillona za izobraževanje in priseljevanje med predsedniškimi volitvami leta 2017. Delala je tudi pri Visokem svetu za integracijo, ki se ukvarja z vprašanji migracij. Avtorica več knjig o problemih priseljevanja v Evropi in politikah, potrebnih za reševanje teh problemov, je bila številka dve na nacionalni listi Rassemblement, ki jo vodi Jordan Bardella, in je bila izvoljena za poslanko Evropskega parlamenta 9. junija.

 

Zmaga Rassemblement National na evropskih volitvah je bila po anketah povsem verjetna, a ste pričakovali tako prepričljivo zmago nad Macronovo stranko?

 

Po vsej državi smo čutili naraščajočo jezo, hkrati pa smo videli upanje, ki ga je vzbujala naša lista. V korenu ljudske jeze najdemo razloge, ki se neposredno nanašajo na zavračanje predsednikove osebnosti in zapisa. Obstajajo pa še drugi razlogi, zlasti povezani s kandidatko, ki je vodila Macronovo listo, Valérie Hayer.

 

Hayerjeva je dokazala, da ni kos tej službi. Manjkalo ji je spretnosti, znanja in obvladovanja vprašanj. To je bilo pričakovati od nekoga, ki je bil pet let poslanec v Evropskem parlamentu in je vodil tudi skupino Renew. Nekatere njene razprave so bile katastrofalne in nadrealistične.

Kar zadeva predsednika Emmanuela Macrona, javnost vse bolj zavrača njegovo osebnost. Mnogi Francozi ga vidijo kot arogantnega, narcisoidnega in nezainteresiranega za krike obupa. Ob mnogih priložnostih je francoskemu ljudstvu rekel zelo žaljive stvari – besede, ki jih predsednik ne bi smel izreči, saj mora vsak predsednik pokazati, da ljubi in spoštuje svoje ljudstvo.

Še več, zdi se, da predsednik ne posluša veliko ljudi. To je pokazala njegova osamljena, nenadna odločitev, da razpusti Državni zbor, ne da bi političnim strankam sploh dal dovolj časa, da se ustrezno organizirajo – še posebej na predvečer olimpijskih iger, ki so si zaslužile in zahtevale koncentracijo vseh državnih sredstev.

Na številnih področjih je bil njegov uspeh katastrofalen. Negotovost v Franciji narašča, prav tako dolg. Gospodarstvo ne cveti. Zaupanje v prihodnost pada. Mladi se počutijo odrinjene. Šole so v slabem stanju. Ponekod se učitelji začnejo bati učencev v svojih razredih! Francoski bolnišnični sistem, ki je bil nekoč tako znan, je prav tako v vse slabšem zdravstvenem stanju. Vse to neti upravičeno razočaranje in jezo med ljudmi.

Kaj so bili ključi do te zmage?

Vsak dan se vrstijo dejstva in dogodki, ki potrjujejo vse, na kar Rassemblement National opozarja že desetletja.

Francozi se zdaj soočajo z naraščajočim obubožanjem in uničujočimi posledicami množičnega priseljevanja, ki ga je Rassemblement National že dolgo obsojal. Določenim elitam ni več mogoče prikrivati ​​resnosti dogajanja. Nobenemu delu Francije nista prizanesla negotovost in gospodarski propad.

Globalizacija, ki se je prodajala kot dobra stvar, se je v resnici izkazala za slabo. Francozi vidijo, da se njihova država spreminja, ne na bolje, temveč na slabše. Vedno bolj imamo občutek, da živimo v državi na poti nerazvitosti.

Velik vpliv je imela tudi sposobnost Jordana Bardelle in Marine Le Pen, da združita osebnosti iz vseh družbenih slojev. Ta enotnost je Francoze zelo pritegnila. Vedo, da moramo združiti vse tiste, ki imajo radi državo in zavračajo fatalizem, da bi zaustavili propadanje in postavili Francijo nazaj na noge.

Nadaljevanje lahko preberete TUKAJ.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine