Piše: Gašper Blažič
V ponedeljek, 10. februarja, se je na celjskem okrožnem sodišču nadaljevalo sojenje v zadevi Trenta. Očitno pa je januarska obravnava, ko je cenilec razbil mit o »ničvrednem zemljišču«, pustila posledice. Kot smo poročali, je bila obravnava še 17. februarja, nadaljevala se bo 10. marca.
Bo kar držalo, kar pravijo tudi naši viri: da je bila sodba, s katero bi obtožene Branka Kastelica, Janeza Janšo in Klemena Gantarja razglasili za krive, že napisana in pripravljena za razglasitev 19. decembra 2024. To pa se ni zgodilo iz razumljivih razlogov. Najprej zaradi politike, saj je položaj Golobove vlade ta hip negotov. Po drugi strani pa je sojenje zavlekel tudi dvakratni protestni shod pred celjskim sodiščem, kar pa velike koristi tistim, ki računajo na prvostopenjsko obsodilno odločno, ni prineslo.
Živčna sodnica
To se je navsezadnje pokazalo tudi na februarski prvi obravnavi, ko so zaslišali tri gradbene inženirje; eden je bil zaposlen na Imosu, druga dva pa Eurogradnjah. Predsednica senata Cvetka Posilovič je tokrat zelo vneto spraševala, najprej o tem, kako so omenjeni sploh komunicirali med seboj in kakšna je bila njihova finančna vloga. Slednje pa pravzaprav ni bilo, saj so vsi našteti zatrjevali, da niso imeli nobenega opravka s finančnimi zadevami. Toda poizvedovanje, ki bi v čemerkoli vplivalo na potrditev točke iz obtožnice, da je šlo pri medsebojnem poslu med Eurogradnjami in Imosom le za navidezen posel, ni obrodilo sadov, tako da se je vse skupaj sprevrglo v navadno »precejanje komarjev«. Tudi sodnica je občasno povzdigovala glas.
Ocena GURS ni merilo za trg
Branko Kastelic, nekdanji direktor Imosa, je svojo agonijo v tem kafkovskem procesu pojasnil prejšnji teden na Nova24TV. Pri tem je zavrnil očitek, da je bilo posestvo preplačano, saj je bila cena devet evrov na kvadratni meter takrat ugodna in so ocenili, da je takšno posestvo dobro kupiti tudi na zalogo. Kasneje, ob stečaju, je bilo zemljišče prodano za ne dosti nižjo ceno. Očitno pa je, da se je tožilstvo naslonilo na oceno GURS, ki je posestvo ocenilo na okoli 20 tisoč evrov. To naj bi izhajalo iz Gursove aplikacije, čeprav je primerjava zemljišč iz iste regije pokazala, da so bila tudi druga posestva kupljena za večkratnik Gursove cene. Podobno velja npr. za kmetijsko zemljišče na območju Grosupljega, kjer je bila cena stokrat višja od ocene Gursa.
Kolesje se je znova zagnalo
Kastelic je za Nova24TV pojasnil tudi zgodbo z različnimi cenilci in različnimi ocenami. Prva cenitev nepremičnine v Trenti je znašala 110 tisoč evrov, druga 133 tisoč, tretja, ki jo je opravil Izidor Salobir, pa 143 tisoč evrov. Obtoženi je bil sprva optimističen, saj v preiskavi leta 2014 ni bilo pripomb na njegovo izvajanje. Afera je potihnila za nekaj mesecev in verjel je, da se zadeva ne bo znašla na sodišču in da ne bo obravnav. Nato pa se je s stečajem Imosa zgodil preobrat. V središču pozornosti so se pojavile zgodbe, da je cenilka Breda Zorko za potrebe stečaja to nepremičnino ocenila na 17 tisoč evrov, kar je bila podlaga, da se je znova začel pregon Kastelica, Janeza Janše in nekdanjega direktorja Eurogradenj.
Mimogrede: proces Trenta je sicer po letu 2014 nekoliko zastal, vendar so “strici” izkoristili Imosov stečaj za mit o tem, da je nakup nekdanjega Janševega posestva spravil Imos v težave. Kar je sicer debela laž.