3.8 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Zakaj so bili pri IMF navdušeni nad Slovenijo?

Piše: Jože Biščak

Nedavno so bili v Sloveniji na 10-dnevnem obisku misijonarji Mednarodnega denarnega sklada (IMF).

Finančni minister Klemen Boštjančič kar ni mogel skriti navdušenja, ker je »ugledna mednarodna ustanova, katere poročila vsi spoštujejo«, pohvalila plačno reformo kot »izjemno velik dosežek« in »prave korake pri prenovi plačnega sistema«. Dobro za umret, vam pravim. In če k temu dodamo, da so bili zadovoljni tudi s pokojninskim in z zdravstvenim sistemom, potem ima Boštjančič vse razloge za veselje.

Levičarji in apologeti boja proti kapitalizmu ob takih obiskih godrnjajo, kaj neki bo ta neoliberalna ustanova komandirala po Sloveniji. Vendar gre pri teh kritikah bolj za jezo, ker tega parazitskega priveska Organizacije združenih narodov še ne obvladujejo ekstremni marksisti. To ne pomeni, da ne spodbuja globalne levičarske ekonomske agende, saj temelji na idejah Johna Keynesa. Tudi zato smo pred desetimi leti lahko v Washington Postu brali kolumno Howarda Schneiderja z intrigantskim naslovom: »Komunisti so prevzeli IMF!«

IMF je denimo pod vodstvom Christine Lagarde (danes vodi Evropsko centralno banko) predlagal, da morajo države zategniti davčni primež, da bi pospešile gospodarsko rast. Ko je Trump predlagal, da se zmanjša davčna obremenitev, se je IMF oglasil, češ da preveč denarja v denarnicah tistih, ki ga zaslužijo, lahko pomeni, da ga ne bodo pametno uporabili (nekaj podobnega je pred volitvami izjavil Robert Golob). Zato njihovi ekonomisti predlagajo nekakšen globalni davek, kajti davčna konkurenca med državami sproža neenakost. Neenakost bi posamezne države (dokler ne bo kakopak globalnega davka) odpravljale s povečanjem davkov, progresivnimi davki, z večjo vlogo države pri prerazporejanju dohodka in uvedbo univerzalnega temeljnega dohodka. V posebnem dokumentu so celo predstavili tezo, da je zmanjšanje življenjskega standarda zaželeno, ker bodo ljudje potem bolj enaki.

IMF je postal ustanova, ki podpira socialistične ekonomske politike.  Zato so bili njihovi ekonomisti navdušeni nad Slovenijo.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine