Piše: Lucija Kavčič
V teh dneh strmo narašča število okuženih z novim koronavirusom, bolnišnice se začenjajo polniti, lahko da bo kmalu pri nas tudi varianta, ki namesto vnetja dihal povzroča virusni meningitis. Ukrepi so samo priporočeni in večina se jih ne drži. Premier obolele pošilja na sonce in na morje. Brez besed …
DZ je raje sprejel zakon, ki ne bo zagotovil stabilnosti zdravstvenega sistema, predvsem pa ukinja urad za cenovno evidenco medicinskih pripomočkov. Z zakonom ni zadovoljen praktično nihče, ki v zdravstvu dela in ne samo služi. Do jeseni se ne bo nič izboljšalo, kvečjemu nasprotno – poslabšalo. Začela se je že kriza z energenti in vse kaže, da bo jeseni še slabše, vse cene pa višje. Pri tem za zdaj ni opaziti, da bi v bližnji prihodnosti utegnili delovati ukrepi za učinkovito lajšanje draginje, ki so obljubljeni do jeseni. Po poskusu s košarico in ponesrečeno tako rekoč »obvezno prodajo ali oddajo« žita, je zdaj na mizi obljuba, da bodo »napolnili kašče« in podvojili »prehrambne blagovne rezerve«, obljubljena je regulacija (omejevanje) cen, tudi ukrepi glede zemeljskega plina. DZ je sprejel še zakon o RTVS, s katerim bodo po hitrem postopku izgnali in utišali še zadnje zdravo misleče. Ukinili so tudi urad za demografijo in zamaknili začetek izvajanja zakona o dolgotrajni oskrbi. V enem dnevu, ko je vlada poleg naštetih sprejela tudi »Nikin zakon«, je koalicija uspelo porušiti res veliko. Koliko bo zgradila, je retorično vprašanje. Letos bodo predsedniške in lokalne volitve, na katere vladajoči stavijo veliko. Toda ravno na terenu, kjer ljudje živijo in delajo, se je najprej začutilo, ali 15. vlada dela za ljudi ali ne. Zadnja anketa ji je prinesla hladen tuš, saj je krepko čez 60 odstotkov vprašanih menilo, da vlada ne dela dobro. Doma, v naši lepi Sloveniji, je vse prej kot vse dobro. In bo še slabše. Razmere tudi v evropskem merilu niso spodbudne, saj v Ukrajini že od februarja divja vojna, Evropa se skuša izviti iz energetske odvisnosti od Rusije, ta pa preprečuje Ukrajini prodajo žita in raketira njene civilne objekte.
Tako daleč je vse, da nam utegne primanjkovati celo osnovnega – kruha … In ko se človek spomni še na to, da je ustavno sodišče ukinilo zakonsko zvezo žene in moža, čeprav tradicionalno družino v Sloveniji podpira velika večina ljudi, vse skupaj postane zares neprebavljivo!