-0.9 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Nekoliko osebno: Vodna ujma in odpravljanje njenih posledic

Piše: dr. Metod Berlec

Pretekli tedni letošnjega poletja so bili res nevihtni. Še posebej za vse, ki živimo pod Kamniškimi planinami, saj smo bili dnevno (proti večeru) priča hudim nevihtam. Še posebej je bila huda nevihta v sredo, 19. julija, ko je orkanski veter podiral drevesa kot za stavo. Seveda ne samo v občini Kamnik, ampak tudi v številnih drugih krajih po Sloveniji.

Ulica v središču Kamnika, kjer živijo starši, je bila za avto neprehodna. Veter je podrl električni daljnovod, odnesel številne strešnike z drvarnice, podrl dimnik naše stare hiše. Na bližnji mostič (brv) čez Kamniško Bistrico je padlo drevo, bližnji park je bil vse poln izruvanih dreves in še bi lahko našteval. Narava je znova pokazala svojo moč. Podobno oziroma še hujše se je v obliki katastrofalne ujme zgodilo v petek, 4. avgusta, v zgodnjih jutranjih urah. Voda je z goratih predelov drla, kot bi se utrgal oblak. Sam sem se tega dne z družino zvečer vrnil domov z morja. Že vožnja proti domu je bila prava avantura, saj so bile številne ceste neprevozne, novice pa slabe.

Nalaganje uničenega materiala na tovornjak v Šmarci pri Kamniku (foto: M. B.)

V soboto sem najprej preveril, kakšno je stanje pri mojih starših v središču Kamnika. Voda do njiju ni prišla, ker jo je ustavila kamnita ograja. Je pa sosedu popolnoma zalilo klet hiše. In to hiše, ki jo je skupaj z ženo pred meseci z velikim trudom povsem prenovil. Družinsko smo se zato odpravili na pomoč k prijatelju in bratrancu. Obema je zalilo hiši, ki stojita v severnem delu Kamnika v bližini Kamniške Bistrice. Prijatelju je voda montažno hišo zalila zato, ker je bil severno od mesta, na koncu »Burutane«, kot rečemo Kamničani po domače, jez poln dreves in je reka spremenila strugo. Dobesedno je tekla čez območje nekdanje Kemične industrije Kamnik. Danes je to industrija cona. Poplavilo je številne spodnje dele hiš in blokov v severnem delu Kamnika. Bratrancu, ki ima hišo obdano z obzidjem, pa je udarila ven podtalnica, ker so v preteklih letih, desetletjih, ko je nastajala industrijska cona, komunalne odplake priključili kar na komunalno infrastrukturo te ulice. Ta pa seveda ni prenesla tolikšne količine vode, tako da je podtalnica butnila iz jaškov. Saj veste, kaj se zgodi, če hočeš dva litra zliti v litrsko posodo. Imaš poplavo. Ko smo prišli tja, je bratrancu še lila voda iz jaškov in jo je črpal iz hiše s pomočjo vodnih črpalk. Prijatelju je uspelo z vrečami peska doseči vsaj to, da voda iz cestnega jarka ni več tekla k njemu, ampak se je kot reka zlivala navzdol po ulici. Večina vode, ki je pritekla po površju s severa, je že odtekla. Sledilo je čiščenje znotraj hiše in okoli nje …

Čiščenje okolice poplavljenih hiš v Šmarci pri Kamniku (foto: A. B.)

Nedelja. Najprej smo šli prizadevne in požrtvovalne gasilce v Šmarci pri Kamniku vprašat, kje so najbolj potrebni pomoči. Napotili so nas v eno najbolj prizadetih ulic v tem naselju (vasi). Kamniška Bistrica je v petek zgodaj zjutraj namreč prebila bližnji nasip (za tamkajšnjo tovarno Menina) in ekspresno hitro preplavila južni del Šmarce proti Nožicam in Homcu. Pri tem si je urezala novo strugo. Pod vodo so se znašli kletni prostori številnih hiš in avtomobili. V nedeljo smo se tako znašli v eni najbolj razdejanih ulic. Bilo je kot v kakšnem ameriškem filmu, kjer prikazujejo posledice opustošenja. Vse blatno in uničeno. A lepo je bilo videti vse polno ljudi, ki so skupaj z nami prišli pomagat nesrečnim ljudem. Najprej smo se znašli pri hiši, kjer so iz opustošenih kletnih prostorov nalagali »vse živo« na tovornjak. Pridružili smo se jim. Na tovornjaku so se znašli pralni in sušilni stroj, hladilnik, deli različnih omar, jogiji … in povsem blatne ter z vodo prepojene knjige. Eno od njih sem prepoznal. Nekoč je bil to uporaben Atlas sveta, sem si mislil. Ko smo tovornjak naložili, se nas je del prostovoljcev premaknil k drugi hiši, kjer smo spet nalagali uničene stvari v kombi. Sledila je tretja hiša. Tokrat smo nalagali/metali vse uničeno in prepojeno z blatom in vodo v velik zabojnik. Sledilo je črpanje vode in blata iz kletnih prostorov ter pometanje v bližnji cestni jašek, nato še spiranje sten s pomočjo »štrajfiksa« (visokotlačni vodni čistilec). Pri lastnikih hiš so se občutki žalosti mešali z veseljem, da jim je toliko ljudi priskočilo na pomoč. Sklepali smo nova poznanstva in prijateljstva. Hkrati pa je bilo slišati tudi nekaj pikrih besed na računa lokalnega gradbenega podjetja, ki je prej omenjeni nasip, do nedavnega utrjen z rastjem in s koreninami, malo pred tem nespametno nadomestilo s slabo utrjenim nadomestkom. In voda ga je brez problemov  …

Sledili so ponedeljek, torek, sreda. Pomanjkanje elektrike in vode. Različni zanimivi pogovori. Čiščenje blata, bolečine v križu in konec dopusta ter vrnitev v (uredniško) službo …

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine