-2.7 C
Ljubljana
sobota, 4 januarja, 2025

Lahko nas tožijo, lahko nas tepejo, lahko nas odpuščajo, lahko višajo davke in prispevke. Ne bomo tiho.

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Ob vstopu v novo leto vsem bralcem in sodelavcem portala želim veliko sreče in uspeha. Osebno in poslovno. Rad pa bi se tudi zahvalil vsem za leto, ki je minilo. Zaradi vaše podpore in pomoči je Spletni  časopis deloval in bo še. Vladajoči politiki nas po čistkah v policiji, državnih podjetjih, zdravstvu in v medijih z novim letom osrečujejo z vrsto povišanj davkov, prispevkov in cen. Podražili so tudi alkohol in sladke pijače. Vsaj navadne vode za zdaj niso dodatno obdavčili.

Mart Kos je prišla na obisk k Robert Golob skoraj takoj, ko je z njegovo pomočjo postala evropska komisarka. Manj sreče je imel Tomaž Vesel. Foto: Nebojša Tejić/STA

Vsi bomo letos začutili tudi dodaten prispevek za starejše, za katere je vladajočim zmanjkalo denarja v proračunu. So ga pa našli za krepko povišanje plače funkcionarjem in vodilnim v javnem sektorju, podvojitev financiranja strank in izjemno visoke pokojnine, ki jih nameravajo po športnim funkcionarjem in športnikom deliti še kulturnikom. Odstotek plač bomo za starejše morali dodatno dati zaposleni, upokojenci od pokojnin, še odstotek plač pa delodajalci.

Vladajoči načrtujejo še nov davek na nepremičnine. Prvo, če v njej lastnik živi, bi spregledali ne glede na vrednost. Hkrati bi, tako napovedujejo, pred volitvami rahlo znižali obremenitev plač, ki so jo zadnja leta močno povišali, da so si zagotovili dovolj denarja za pet novih ministrstev in s tem celo morje več funkcionarjev in stroškov, za zalivanje kupa vladno financiranih nevladnih organizacij, pa nepremičninskih špekulantov z nakupi nepotrebnih nepremičnin, pa tudi za sofinanciranje medijev, ki jih obvladujejo vladne stranke. RTVS bodo ob že lanskih desetih milijonih iz proračuna, letos zagotovili še dodatnih deset milijonov s povišanim prispevkom za RTVS. Državno financirani mediji v državni lasti, RTVS ni edini, so nepoštena konkurenca tistim, ki jim država ne daje denarja za vse plače, prispevke in davke in sicer poslovanje.

Branost se je Spletnemu časopisu, čeprav se vlada trudi otežiti poslovanje medijem, ki niso njeni, najbolj celo s posebno preiskavo tolčejo po Novi24TV, Demokraciji in Bojanu Požarju, tudi zadnje leto povečala. Po rekordnem leta 2023 je bilo rekordno tudi leto 2024. Tako je kaže statistika za osem let:

Posebej bi se zahvalil bralcem, ki ste delo Spletnega časopisa denarno podprli s prostovoljnimi prispevki. Brez tega bi ne bilo Spletnega časopisa. Prispevki so bili najpomembnejši vir prihodkov, ki so mi zadnja leta in tudi v lanskem letu omogočili delo. Nakazila so bila večinoma od posameznikov, nekaj pa tudi od zasebnih podjetij. Od državnih nič. Čeprav jih je veliko. Delovanje spletnega časopisa pomagajo sofinancirati tudi oglasi, vsi so agencijski, ker si oglasnega oddelka ne morem privoščiti. Največji agenciji, katere oglase objavljam, sta Google (Adsense) in IPROM. Po velikosti prihodkov so oglasi za prispevki posameznikov zadnje mesece drugi najpomembnejši prihodek. Leto prej so bil tretji. Pomemben vir so, ker verjamem v svobodno podjetništvo, ki ga država ne sme uničevati s pretiranim posredovanjem in davki. A to počne. Del prihodkov za delovanje je bilo v zadnjem letu tudi od medijev, s katerimi sodelujem, ki so objavljali in plačali avtorske pravice za tekste Spletnega časopisa ali honorirali nastope: Nova24TV, Bojan Požar – Ura moči, Pravna Praksa… Za rabo tekstov v skladu z evropsko direktivo okoli dvajset evrov mesečno plačuje tudi Google. Ker pa to plačilo mesečno prihaja iz ZDA velik del (več kot polovico) kot provizijo pobere banka. Poslovanje z ZDA je drago.

Vesel sem, da mi je vsak teden uspelo napisati nedeljsko kolumno. To je tradicija, ki se je držim od ustanovitve Spletnega časopisa pred sedmimi leti. Bolezni in dopustov ne priznavam. Tudi delovnega časa ne. Pravice do odklopa Levice Aste Vrečko ni. Kolumne so bile vsako nedeljo tudi, ko sem bil dve leti in pol urednik Siol.net. Le ene od kolumn v vsem tem času ni mogoče prebrati, kjer je bila objavljena, in to zaradi cenzure novega odgovornega urednika Siol.net Mihaela Šuštaršiča. Sem jo pa, ker ni prav, da se ljudem prikriva, ponovno objavil v Spletnem časopisu. Govori o prikrivanih povezavah številnih pomembnih novinarjev v državnih medijih, ki se razglašajo za javne, z vladajočimi politiki. Onemogočil je nov urednik, ki si ga je nastavila vlada Svobode, dostop do kolumne, ki je bila še posebej neprijetna za stranko Levica zaradi afere Radiator, objavljena je bila veliko prej kot je postal urednik. Očitno je vladajoče zelo bolela.

Kolumna je bila tudi novinarjih iz društva novinarjev, katerega častno razsodišče je pozneje odločilo, da Šuštaršičeva cenzura ni bila kršitev kodeksa, čeprav kodeks umikov tekstov za nazaj in posegov vanje mimo avtorjev absolutno ne dovoljuje. Neetičnega ravnanja novinarjev, še posebej, če gre za podpisnike peticije 571, se ne sme razkrivati, je bilo mogoče razumeti to presojo.

Zahvalil bi se rad vsem sodelavcem, ki so mi po vrnitvi iz Siol.net pomagali zagnati in vsakodnevno skrbeti za Spletni  časopis, ki za to delo niso bili plačani ali honorirani. Metki, ki je s kritičnim branjem vseh kolumn poskrbela, da je bilo precej manj napak in slabo premišljenih trditev. Darku, ki me je po objavah vsakič opozarjal na večje in manjše napake v objavljenih tekstih. In ima v 99 odstotkih primerov prav. Vidu Mlakarju iz Švice za liberalne kolumne, ki jih je piše o državi in zdravstvenem sistemuDušanu Čegovniku za članke o dogajanju v Nemčiji, kjer živi in za glose o ButalcihJožetu Dežmanu za članke o preteklosti in dosežkih nove ministrice za kulturo Aste Vrečko, ki ukinja spomin na osamosvojitev in slavi komunistično izročilo Čebin. Dimitriju Ruplu za kolumne o zunanje političnih dilemah, ljudeh, ki nam vladajo in zgodovini državeIgorju Omerzi za članke o lažnivem prikazovanju zgodovine, ko država za osamosvajanje nagrajuje najhujše nasprotnike osamosvojitve. Vinku Gorenaku za kolumne in zapise o dogajanju na področju notranjih zadev, policije in politikeSiniši Germovšku za članke o dogajanju ob Soči in v Triglavskem narodnem parku. Ivanu Simiču Za članke o davkih…

In še številnim drugim, ki so pomagali s svojimi zapisi ali informacijami ali kako drugače.

Po mesecih so bili najbolj brani januar, februar, marec in december. Najslabši je bil mesec maj.

Tehnično je bilo zaradi velikega prometa v prvi polovici leta (kot že leto prej) kar nekaj težav, ki so pa, vsaj upam, odpravljene z nadgradnjo sistema, ki pomeni višje mesečne stroške, a omogoča večjo hitrost, nalaganje dodatnih vsebin in dodatno varnost. Večjih težav, ki so sicer pogosta mora spletnih portalov zaradi napadov hekerjev ali kakšnih težav na omrežjih tudi zaradi tega ni bilo. Da je vse gladko delovalo, so poskrbeli iz podjetja Domenca.

Če vse, predvsem v prvi polovici leta, zaradi preveč varčnega ravnanja občasno ni delovalo najbolje, se opravičujem.

Žal je ministrstvo za kulturo onemogočilo možnost, da bi Zavod za svobodo izražanja, ki izdaja Spletni časopis, lahko bralci, ki so to želeli, podprli tudi z odstotkom dohodnine. Medije, ki so kritični, vladajoči onemogočajo. Urednike in novinarji odpuščajo z brutalnimi čistkami. Nekoč so, ko gre za urednike, Boruta Meška, lani Rajka GeričaDenar pa delijo svojim nevladnim organizacijam in medijem. Kot so že nekoč v socializmu, ko je tudi vse obvladoval le en politični pol.

To se za skupnost in medije dolgoročno nikoli ne konča preveč dobro. Kot je nekoč povedala žal pokojna sijajna urednica Večera Dragica Korade: Ptič potrebuje obe krili, da lahko leti. Levo in desno.

Ob vstopu v novo leto bi se rad zahvalil tudi vsem politikom, funkcionarjem, uradnikom, uslužbencem, predstavnikom za stike z javnostjo in tistim, ki so mi pomagali z informacijami in pojasnili za razumevanje dogajanja. In vsem, ki ste me opozarjali na napake in se odzivali s popravki in pojasnili. Opravičil pa bi se rad, če sem koga prizadel s kakšno napako. Ni bilo namerno.

Zahvalil bi se rad tudi medijem in drugim novinarjem, s katerimi sem sodeloval.

Nihče ne more ničesar doseči sam.

In ker nisem sam, me tudi v tem letu ne bodo depolitizirali, utišali ali kaj podobnega.

Lahko nas tožijo, lahko nas tepejo, lahko nas odpuščajo, lahko višajo davke in prispevke.

Ne bomo tiho.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine