9.3 C
Ljubljana
nedelja, 24 novembra, 2024

V Ljubljani vse po starem; po Jankoviću Janković

Piše: Vida Kocjan

Na lokalnih volitvah v mestni občini Ljubljana je znova zmagal Zoran Janković. To je sicer njegov šesti mandat, hkrati je prejel manj glasov kot pred štirimi leti, v mestnem svetu pa je izgubil večino.

Janković je na tokratnih lokalnih volitvah prejel 61,83 odstotka glasov, njegova lista pa 18 mandatov. Prejel je 54.680 glasov, kar je 6.556 glasov manj kot leta 2018.

Janković izgublja

Jankovića je pred štirimi leti volilo 61.236 volilnih upravičencev in upravičenk, prejel je 60,45 odstotka glasov. Njegov protikandidat je bil takrat Anže Logar, ki je prejel 29,50-odstotno podporo.

Na Jankovićevi listi je bilo takrat izvoljenih 23 mestnih svetnikov, s tem je imel v 45-članskem mestnem svetu večino, lahko je počel, kar je želel. Njegov glasovalni stroj se mu ni nikoli izneveril.

Letos oziroma v tem mandatu pa je s svojimi 18 svetniki v škripcih. Zato v ozadju potekajo pogovori o koalicijski pogodbi z Gibanjem Svoboda Roberta Goloba in s stranko SD. Golobovi so prejeli 8 mandatov, SD pa samo dva. Skupno bo to 28 mandatov od 45 in ni dvoma, da bodo Jankoviću omogočili udobno vladanje in mu za to tudi izstavili (politični) račun.

Slavje sredi mesta

Vse to se je pokazalo tudi neposredno po objavi prvih volilnih izidov. Pričakovano zmago so Jankovićevi proslavili v središču Ljubljane, kjer ni manjkalo hrane in pijače, pa tudi t. i. privatizerjev iz Jankovićevega kroga ne. Na zabavi sta bila opazna privatizer BTC Jože Mermal, elektrotajkun in tesen Golobov sodelavec Andrej Ribič, tudi nekdanji predsednik uprave Elektra Ljubljana. Navzoči so bili še Husko Hajdarpašić, lastnik restavracij z balkansko hrano, glasbenik Robert Pešut – Magnifico pa tudi Nikola Damjanić, lastnik agencije Ninamedia, ki skrbno bedi nad merjenjem javnega mnenja oziroma delanjem javnega mnenja. Ninamedia je Jankoviću pred volitvami napovedala kar 71-odstotno podporo. No, te ni bilo, dobil je skoraj deset odstotkov manj in izgubil večino v mestnem svetu.

Damjanića so novinarji pred časom videli v gostilni Čad pod ljubljanskim Rožnikom, kjer se je sešel z vodilnimi »družbenimi inženirji« tranzicijske levice, tudi Darkom Štrajnom. Vse to v času, ko so »skrbeli« tudi za Golobovo Gibanje Svoboda.

Z gnojnico nad vodohranom

Zoran Janković ima tudi močno podporo nekdanjega predsednika Milana Kučana, zato lahko počne vse, kar hoče. Tako se ne čudimo, da je že takoj po znanih volilnih izidih nadaljeval graditev kanalizacije čez zajetje oziroma vodohran pitne vode.

Ali kot je zapisala nekdanja poslanka SDS Mojca Škrinjar: »Ni minilo tri dni od volitev, pa se je že začel nov ciklus uničevanja ljubljanske pitne vode. Kanal C0 se nadaljuje ob pomoči slovenske policije kljub zatrjevanju lastnikov parcel, da župan nima potrebnih dovoljenj!«

Spomnimo. Poročali smo že, da župan Janković gradi kanalizacijski kanal C0 prek ljubljanskega zajetja čiste pitne vode brez opravljene ustrezne presoje vplivov na okolje, povsem po kavbojsko/balkansko torej. Pod pretvezo varovanja čiste vode je celo nameraval razlastiti lastnike kmetijskih zemljišč. Lastniki zemljišč v bližini vodarne Kleče so od Mestne občine Ljubljana pod Jankovićevim vodstvom prejeli celo dopise, v katerih jim je bilo zagroženo, da bodo razlaščeni, če svojih zemljišč ne prodajo občini. Na problematiko županovega ravnanja je pred časom opozoril tudi Anže Logar.

Vodonosnik Kleče

V primeru graditve kanalizacije gre tudi za največji slovenski kohezijski projekt s področja varovanja okolja, ki je vreden 135,6 milijona evrov, in domnevno sumljiva gradbena dovoljenja, saj gre za napeljavo kanalizacije prek vodonosnika Kleče, iz katerega prejema vodo 300 tisoč Ljubljančanov.

Kljub temu Janković z bagrom znova rije po zasebnih njivah in polaga cevi. K sreči so proti koncu leta 2019 poslanci izglasovali priporočila ministru za okolje in prostor, da na podlagi veljavne zakonodaje nemudoma sprejmejo vse ukrepe za pridobitev zahtevane dokumentacije v zvezi z graditvijo kanalizacije na vodovarstvenem območju v Ljubljani in zagotovijo spoštovanje ustavne ter neodtujljive pravice do zasebne lastnine lastnikov zemljišč. Ministrstvo za okolje pod vodstvom Andreja Vizjaka je razvpiti kanal C0 ustavilo.

Vse to pomeni, da škodljive poteze ljubljanskega župana Zorana Jankovića ščitijo kar uradni organi pregona. Ob tem je skrb zbujajoče, da Nika Kovač in Inštitut 8. marec pri teh Jankovićevih potezah molčita. Še lani so tako kričali, kako pomembna jim je »čista pitna voda«. Dovolj je podrobneje pogledati, kdo so člani inštituta: Tija Jakič (hči političnega veljaka Romana Jakiča, ki mu grozi zapor), Andraž Kos (sin strica iz ozadja Draga Kosa) in Nika Kovač (vnukinja medijskega barona in člana kontroverznega Foruma 21 Boža Kovača) itd.

Jankovićevim aferam ni videti konca

Tik pred volitvami so mediji objavili, da so kriminalisti Jankovića znova ujeli pri njegovih domnevno kriminalnih poslih. Objavili so, da je srbski poslovnež na Hrvaškem dvigoval gotovino in jo nosil v Ljubljano. Stvari naj bi bile povezane z novo plinsko-parne enoto v Toplarni Ljubljana, ki je bila za Ljubljano energetski posel desetletja in ima oznako enega ključnih poslov Zoran Jankovića. Projekt je bil vreden kar 118 milijonov evrov. Šlo je za graditev objekta, ki bo zagotovil, da se mesto po letu 2022 večinoma ne bo več ogrevalo na premog. V kriminalističnih dokumentih, ki so jih prejeli v nekaterih medijih, se razpleta klopčič korupcije med ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, direktorjem Energetike Ljubljana Samom Lozejem in srbskim poslovnežem Petrom Komljenovićem, ki je na Hrvaškem dvigoval gotovino, klical Jankovića in jo nato nosil v Slovenijo.

Iz podatkov, ki so bili pridobljeni iz telefonske komunikacije med Samom Lozejem, Katarino (domnevno iz računovodstva JP Energetika), Zdenko Grozde, direktorico Javnega holdinga Ljubljana, in Hermanom Janežem, direktorjem razvojnega sektorja v Energetiki Ljubljana, je razvidno, da je Komljenović v povezavi s tem poslom komuniciral s telefonskima številkama, ki jih uporabljata tehnični direktor Marko Agrež iz družbe Energetika Ljubljana in Zoran Janković, župan mestne občine Ljubljana, ki je sodeloval na pogajanjih v zvezi s tem poslom.

Družba Energetika Ljubljana sporni projekt gradi, Mestna občina Ljubljana pa je povezana s spornim razpisom, saj so njeni predstavniki aktivno sodelovali v postopku pogajanj. Mestna občina Ljubljana je posredno prek Javnega holdinga Ljubljana delna lastnica Energetike Ljubljana, prav tako pa zbrani dokazi nakazujejo, da so člani družine Janković vzpostavili povezavo med Petrom Komljenovićem in osumljenimi osebami iz Slovenije.

Na podlagi zbranih dokazov kriminalisti utemeljeno sklepajo, da osumljeni očitano jim kaznivo dejanje še naprej izvršujejo, saj projekt glede na dostopne podatke še ni končan.

Jankovićeve afere se tako nadaljujejo.

Ravnanje ljubljanskega šerifa spominja na državni udar!

Sporni projekt se po lokalnih volitvah nadaljuje. Nekdanja poslanka SDS Mojca Škrinjar je ob tem poudarila: »Lahko povem samo to, da ozaveščeni Ljubljančanke in Ljubljančani nasprotujemo kanalu C0 zaradi tega, ker ogroža pitno vodo. Druga stvar pa je, da nasprotujemo pravnemu načinu ureditve. Če navedbe lastnikov tokrat držijo, dela Janković ta del kanala C0 brez ustreznih dovoljenj.«

Škrinjarjeva je prepričana, da mora inšpekcija to ugotoviti. Pojasnila je tudi, kaj se je zgodilo z zemljišči lastnikov – gre za »začasno odredbo poseganja v lastnino«. Zadeva je pravno nevzdržna. Škrinjarjeva celo domneva, da je protiustavna.

V lastnino je namreč mogoče posegati le pod določenimi pogoji, ne pa začasno. Kaj to pomeni? Da boš nekomu zgradil kanal, potem pa odšel, kanal pod lastnikovim zemljiščem pa bo ostal?

In naslednjih nekaj desetletij bo stvar ostala takšna, kot je. Lastniki so prepričani, da gradbinci nimajo nikakršnih dovoljenj. Ne obstaja nobena odločba Upravne enote Ljubljana ali kateregakoli drugega državnega organa. Prav tako ne obstaja zakonska podlaga za kakršno koli intervencijo oz. asistenco policije. Škrinjarjeva še meni, da če gre v resnici za poseganje v zasebno lastnino brez dovoljenj, potem je to »enako državnemu udaru«.

Nekdanja poslanka se tudi strinja z navedbami poznavalcev, da policija in redarji v tem primeru delujejo kot »Jankovićeva zasebna milica«.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine